Zamyšlení senátora Voseckého: Co se (ne)děje se „sněmovními ležáky“? - Politika - Český Metropol

Masarykova nemocnice získala patchworkové deky

foto archiv

Ústí nad Labem | Čtyřicet patchworkových dek z mezinárodní textilní výstavy Prague Patchwork Meeting získala Krajská zdravotní, a. s., na novorozenecké jednotky intenzivní péče. Ručně šité přikrývky, které zdravotníci používají jako přehoz přes inkubátory, zajistí nedonošeným miminkům pocit maminčina lůna.

 

Hlavní sestra Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Markéta Svobodová uvedla, že využívat patchworkové deky místo klasických přehozů přes inkubátory se rozhodla se třemi kolegyněmi zhruba před šesti lety. „Tehdy jsme ušily první patchworkové deky na inkubátory, jejichž využití se velmi osvědčilo. Patchwork je technika šití a prošívání textilu, která vznikla v Americe a postupně získala příznivce po celém světě a dostala se i k nám. Deky využíváme raději než klasické přehozy na inkubátory z několika důvodů. Jedním je ekonomický přínos, navíc tím, že jsou patchworkové deky vzorované, také zpříjemňují nemocniční prostředí jednotky intenzivní péče, kdy ho přibližují domácímu. Dají se prát a rodiče si je chválí,“ řekla hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice.

Patchworkové deky zdravotní personál novorozeneckých jednotek využívá k zastínění inkubátorů, v nichž jsou umístěna předčasně narozená miminka. „Jelikož se jedná o nezralé předčasně narozené novorozence, zakrytím inkubátoru u takových dětí vytváříme ticho, klid, přítmí a pocit bezpečí. Díky štědrým dárcům a organizaci ředitelky mezinárodní textilní výstavy Prague Patchwork Meeting Jany Štěrbové patchworkové deky neputují jen k nám do perinatologického centra v Ústí nad Labem, ale také do dalších pracovišť pro hospitalizaci předčasně narozených novorozenců v našich nemocnicích,“ dodala Mgr. Markéta Svobodová.

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zdraví  

 

V ZOO se narodilo další mládě hrabáče kapského

foto archiv

Praha | V neděli porodila v Zoo Praha samička hrabáče kapského Kvída dlouho očekávané mládě.

 

Původně se předpokládalo, že se Kvídino mládě narodí na přelomu března a dubna. Mládě si ale dalo na čas a přišlo na svět až 22. dubna navečer. „Kvída nás pěkně napínala,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a pokračoval: “Přitom právě o jejím dalším očekávaném mláděti jsem napsal úvod připravované knížky. Uzavřel jsem ho otázkou, kdo se narodí dřív, zda knížka nebo mládě. Jsem rád, že vyhrála Kvída.“ Podle chovatelů byla máma Kvída po porodu dost nervózní, ale zhruba po hodině a půl si lehla k mláděti.

„Asi dvě hodiny po narození se mláděti podařilo poprvé napít, pak usnulo a znovu pilo za další hodinu. Následně usnula i porodem unavená Kvída,“ popsal kurátor chovu kopytníků Zoo Praha Jan Marek první večer po porodu. Zkušená matka Kvída o nedávno narozený hrabáček si vedou dobře a mládě pije.  

Ani přes slibný začátek nemá přesto mládě úplně vyhráno. Kritický bývá první týden a náročné dny teď prožívá nejen Kvída, ale i chovatelé, kteří u ní drží nepřetržité služby. Dohlíží totiž na to, aby matka omylem malého hrabáčka nezalehla, což se u hrabáčů stává. „Za dobré znamení můžeme považovat fakt, že mládě je aktivní, samo se probouzí a vyhledává matčiny struky. Pevně věříme, že se jej podaří úspěšně odchovat,“ říká chovatel.

Text: Šárka Jansová, foto: Archiv ZOO Praha   

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zvířata  

 

V květnu pojedeme opět Do práce na kole

foto archiv

Ústí nad Labem | Opět po roce je tu již osmý ročník celostátní soutěže Do práce na kole. Cílem celého projektu je motivovat co nejvíce lidí, aby po městě používali jakoukoli bezmotorovou formu dopravy, a tím zlepšili nejen svoji fyzickou kondici, náladu a vztah s kolegy, ale také přispěli k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu. Informovala o tom mluvčí města Romana Macová.

 

Do práce na kole je týmová soutěž, tak motivujte své kolegy nebo známé a sestavte tým, který pomůže snížit smog, hluk a kolony v našem městě. Do práce můžete jezdit nejen na kole, ale také běhat, chodit, jezdit na kolečkových bruslích nebo na skateboardu.

V rámci soutěže se účastníci mohou zapojit do několika soutěžních kategorií, které budou zaměřené na délku jízdy, pravidelnost nebo třeba kreativitu. Pro účastníky budou jako každý rok připraveny zajímavé ceny a slevy. Přestože je Do práce na kole soutěž primárně pro týmy, zúčastnit se mohou také jednotlivci, kteří žádného parťáka do týmu nesehnali. Od letoška startuje také první ročník soutěže pro studenty Do školy na kole.

Zaregistrovat se do soutěže můžete od 1. 3. 2018 na www.dopracenakole.cz. Pokud se registrujete do konce března, získáte nejvýhodnější startovné. V rámci každé registrace navíc získáte stylové soutěžní tričko nebo nově nákrčník.

Stejně jako v loňském proběhne akce pod hlavičkou Zdravého města Ústí nad Labem, a to nejen účastí magistrátních týmů, ale především také doprovodnou soutěží pro nadšené účastníky v ústeckém regionu.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Sport  

 » Zdraví  

 

Casting určil finalistky TOP MODEL OF THE YEAR 2018

foto D. Šeiner

24. dubna 2018, 13.33 | Praha | Casting třetího ročníku celostátní soutěže krásy TOP MODEL OF THE YEAR 2018 určil v architektonickém skvostu Le Palais Art Hotel Prague deset krásek a dvě náhradnice, které se počátkem května zúčastní finále prestižního projektu.

 

Finálový galavečer proběhne v nádhernýchh prostorách Grandhotel Bohemia Prague za účasti Kateřiny Knopové, Lucie Janošové, Michaely Pangrácové, Angeliky Kosthyshynové, Dominiky Fousové, Denisy Melvaldové, Sarah Karolyiové, Kristýny Malířové, Lucie Slovákové, Dominiky Krauzové a náhradnic Nicoly Andrlové a Kateřiny Huňáčkové.

Do prestižní přehlídky ženské krásy se letos přihlásilo na dvě stě dívek, z nichž moderátor René Kekely představil odborné porotě na pět desítek z nich. Porota se prezentovala významnými osobnostmi módního světa, jako jsou návrháři Petr Lakron, Olga Rusakova, Galal Giani, loňská vítězka soutěže Kristýna Dolníčková, pořadatel soutěží krásy Jozef Macko či fotografové Milan Žovin a Petr Zapletal.

„Jde nám o to, aby se ve finále TOP MODEL OF THE YEAR 2018 představily skutečně ty nejlepší modelky v rámci České republiky, osobnosti s velkým potenciálem i charismatem, před kterými jsou velké úspěchy,“ přiblížil filosofii soutěže její ředitel Jiří Morštadt. 

Produkční projektu Žaneta Morštadt potvrdila, že rozhodování o finalistkách pro ni nebylo vůbec jednoduché. „Krásných a zajímavých děvčat bylo na castingu nespočet. Tato přehlídka má vzrůstající úroveň.“

Pořadatelem této rok od roku nápaditější přehlídky krásy je European Press Holding a.s.

 

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

I z těžkého života, se dá udělat ještě těžší...

foto archiv

Film s Martinem Dejdarem a Jiřím Lábusem v hlavních rolích vypráví o vztahu mentálně postiženého strýce (J. Lábus) se svým synovcem /M. Dejdar/, které osud svede v jedné chvíli dohromady, aby postupně mezi nimi vzniklo pouto, které je prezentací síly a "moci" přátelství.

 

To je vystaveno posléze zkoušce ze strany těch, kteří se je snaží z různých důvodů od sebe rozdělit. Snímek je mj. i konfrontací dvou hlavních, charakterově bezelstných protagonistů s těmi, kteří svou bezelstnost dávno ztratili a řídí se převážně tím, co jim může přinést prospěch, a to často za jakoukoliv cenu.

Rok výroby: 2018 
Datum lokální premiéry: 3. květen 2018

TRAILER:
https://youtu.be/enzUr2DLaAQ

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Film  

 

Crazy komedie o tom, co se stane, když banda zaměstnanců jedné banky vyrazí na teambuilding

foto archiv

Je pátek dopoledne. Zaměstnanci banky z jednoho okresního města vyráží na tři dny do hor, na tolik moderní teambuilding.

 

Cílem je utužení kolektivu, vypilování pracovních schopností a hlavně plusové body do osobního hodnocení ředitele, který se rozhodl nastartovat kariéru tím, že pokročí na ředitelství pobočky v krajském městě. K povýšení potřebuje pozitivní hodnocení ve všech oblastech, i pro něj do této doby naprosto opomíjeném segmentu jako jsou manažerské činnosti. Většina zaměstnanců vůbec netuší, co je čeká. Představují si školní výlet placený firmou, jenomže…
Rok výroby: 2018 
Datum lokální premiéry: 31. květen 2018

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Film  

 

Malý historický poklad je z Osové Bítýšky

foto archiv

Jihlava | Nález 184 mincí pražských grošů z lokality Osová Bítýška z léta loňského roku obohatilo sbírky Muzea Vysočiny Jihlava.

 

„Patří k důležitým hmotným pramenům pro studium složení oběživa na Moravě v 15. století. Rovněž významně přispívá ke studiu typologie a chronologie pražských grošů Václava IV.,“ popsala nález náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová. Poctivému nálezci náleží odpovídající odměna za odevzdání historicky cenného depotu.

Nejstarší odevzdaná ražba jsou pražské groše Karla IV. avšak pouze ve třech kusech, převažující část depotu tvoří pražské groše Václava IV. v různých variantách v počtu 181 kusů. Všechny dochované mince v nálezu jsou raženy ze stříbra. Puncovní  úřad potvrdil provedenou expertízou  téměř 95 procentní podíl stříbra v hmotnosti nálezu. Mince byly dochovány v kvalitě nesoucí patrné stopy oběhu.

Mezi poslední „poklady“ odevzdané do sbírek muzeí Kraje Vysočina patřil v roce 2015 nález z lokality Horní Rápotice, v roce 2016 nález v lokalitě Dolní Čepí a loni v lokalitě Nová Ves u Chotěboře.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.4%

 

ne

41.6%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.9%

 

ne

31.1%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

44.6%

 

ne

55.4%