Ministr Brabec si přijel U-ŽÍT Litoměřice - Politika - Český Metropol

Nejméně očkovaných proti klíšťové encefalitidě je v Královéhradeckém kraji

zdroj: archiv Metropolu

Hradec Králové | drobný roztoč s výkonnými kusadly, který může být pro svého nositele fatální. Přenáší totiž hned několik původců závažných chorob, včetně klíšťové encefalitidy (KE). Nemoci, která napadá nervový...

 

systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí. Jedinou účinnou prevencí je očkování.
„Proočkovanost proti klíšťové encefalitidě je v Královehradeckém kraji nejnižší z celé republiky, pohybuje se kolem 16 procent. Přitom dvě třetiny osob považují KE za závažné onemocnění. Vzhledem k neexistenci léčby tohoto onemocnění a rizika dlouhodobých následků, je očkování opravdu jediná dostupná a účinná primární prevence vzniku onemocnění,“ uvádí profesor MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., vedoucí katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEP. 
Česká republika je endemickou oblastí s vysokým výskytem klíšťat, pro takové oblasti doporučují odborné autority, včetně Světové zdravotnické organizace, očkování všech osob od jednoho roku věku. „Chránit by se měl prakticky každý, kdo projde po trávě. Je jedno, jestli v parku ve městě nebo vyšlápne na Sněžku. Nemoc zanechává vážné následky hlavně u lidí vyšších věkových skupin. Střední produktivní věk je ohrožen dlouhou pracovní neschopností, přitom právě tito pacienti jsou živitelé rodin. Náklad na jedno očkování je v řádu ´jednoho lepšího trička´, které pak stejně vyhodíte. Je to ruská ruleta a šance, že potkáte nakažené klíště a onemocníte KE, je v České republice jednou z nejvyšších na světě,“ podotýká královehradecká praktická lékařka MUDr. Zuzana Poláková.
I v letošním roce jsou v Královéhradeckém kraji evidovány případy klíšťové encefalitidy. „Pacient měl běžné chřipkové příznaky-slabost, bolesti kloubů, svalů, jelikož pacient od dětství trpěl na migrény, o bolesti hlavy se nezmínil. Zákus klíštěte negoval. Pak zkolaboval a podezření na neuroinfekci se potvrdilo odběrem na KE,“ dodává Poláková. 
Pokud se člověk infikuje od klíštěte virem encefalitidy, může mít další průběh několik scénářů. „Někteří vůbec žádné obtíže nepocítí, u dalších se onemocnění projeví asi po 14 dnech od nakažení podobně jako chřipka, ale nejhorší je, když přejde do druhé fáze, kdy virus napadne nervové buňky v mozku a míše. Může pak dojít k omezenému či rozsáhlejšímu ochrnutí svalů končetin i jiných částí těla, zhoršení paměti, únavnosti nebo i změnám psychiky,“ říká primář Neurologického oddělení jihlavské nemocnice a člen výboru České neurologické společnosti MUDr. Ondřej Škoda. „Nemoc se ve druhé fázi projeví typicky bolestí hlavy, zvracením, horečkou. Jasným příznakem rozvoje meningoencefalitidy je ztuhnutí šíjových svalů, kdy člověk nemůže dát bradu na prsa. S takovými obtížemi je vhodné se okamžitě odebrat do nemocnice, kde neurolog, případně infektolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu,“ dodává.
Ve většině případů se toto postižení zase postupně zlepšuje, přibližně u 30 až 60 procent případů mohou být následky onemocnění dlouhodobé nebo i trvalé.
Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK, kterého se účastnilo 506 respondentů z celé České republiky, 67 procent z dotazovaných ví, že jedinou spolehlivou ochranou před KE je očkování. Přesto se počet očkovaných už několik let drží na pouhých 24 procentech. Rakouští sousedé jsou očkováni z 83 procent. Průzkum také ukázal, že s klíšťaty je spojena řada mýtů. Jedním z nich je, že přisátého parazita je nejlepší potřít olejem či krémem. Tento nesprávný způsob používá téměř třetina lidí. Klíště se ale podle odborníků začne „dusit“ a rychleji vyloučí potenciálně nakažené sliny do krevního oběhu. Dotazovaní často klíště při odstranění točí proti směru hodinových ručiček, což lékaři také nedoporučují. Ústrojí, kterým se klíště drží, nemá tvar závitu. Tento mechanismus tak může vést k nežádoucímu oddělení těla klíštěte od hlavičky, která zůstane v kůži.

Zdroj: Pavel Gejdoš

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Kraje  » Královéhradecký  

 

Bílí Tygři zahájí prodej vstupného na první extraligová utkání sezóny

zdroj: hcbilitygri.cz

Liberec | Ve čtvrtek 17. srpna zahájí Bílí Tygři Liberec předprodej vstupenek na úvodní domácí extraligové zápasy sezóny 2017/2018. Návštěvníci, kteří zavítají na přípravné utkání s Mountfieldem HK i na domácí...

 

zápasy v rámci letošní Champions Hockey League, tak budou mít možnost zajistit si s dostatečným předstihem už i místo na duely Tygrů v extralize.
Fanoušci si konkrétně budou moci zakoupit vstupenky na vždy vypjatou bitvu s hradeckým Mountfieldem (pátek 8. 9. 18:00) a na zápas se Zlínem (úterý 12. 9. 18:00). 
U jednorázového vstupného, stejně jako v uplynulých dvou sezónách, budou v platnosti takzvané „plovoucí ceny“. V praxi to znamená, že v předprodeji budou vstupenky k dostání za výhodnější cenu. Ceny vstupenek v předprodeji se pohybují od 150 Kč (na stání do Fanklubu) do 250 Kč (v I. kategorii). 
I v nadcházejícím extraligovém ročníku jsme připravili symbolické vstupné pro děti. Pro malé fanoušky do 140 cm výšky budou vstupenky jen za 1 Kč a to do kategorií 2. a 3., rovněž do Česká spořitelna klubu a do 4 NP. Děti do 3 let věku mají vstup zdarma. Nárok na levnější vstupenky budou tradičně mít také senioři, studenti a držitelé karet ZTP a ZTP/P. 
Stejně jako v předcházejících sezónách bude možný i nákup vstupenek on-line prostřednictvím našich webových stránek a portálu Ticketpro. 
Veškeré informace včetně slev či předprodejních míst získáte na bezplatné infolince 800 800 007 nebo na www.hcbilitygri.cz.

Zdroj: hcbilitygri.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Kraje  » Liberecký  

 

Podpora vzdělávání a sportovních aktivit dětí je jednou z priorit

Také díky finančnímu přispění ČEZ Teplárenské mohli letos mladí zápasníci z Teplic absolvovat své letní soustředění. zdroj: Ota Schnepp

Severní Čechy | Nejen s dodávkami tepla a vším, co s jeho distribucí či poradenstvím ohledně tepelného hospodářství souvisí, je v Ústeckém kraji spojována ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ. Podporuje...

 

totiž i vzdělávání a různé typy škol od mateřských až po vysoké, dále nejrůznější sportovní aktivity a rovněž sociální služby starající se o seniory. Jen za první pololetí letošního roku mezi podporované subjekty přerozdělila více než 320 000 korun.
 
„Naše společnost má za sebou již deset let úspěšného podnikání. Po celou dobu se přitom snažíme tam, kde působíme, být nejen dobrým partnerem, ale i sousedem. Pochopitelně tomu tak bude i nadále,“ říká Radim Sobotík, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské. Podle něj být dobrým sousedem neznamená jen to, že odběratelé budou mít zajištěny komfortní a bezproblémové dodávky tepelné energie a další služby spojené s teplárenstvím. „To je z naší strany samozřejmost. A samozřejmostí je i to, že se snažíme finančně vypomoci tam, kde je to zapotřebí. Bohužel žádostí je tolik, že nelze všechny uspokojit. Proto každoročně podporujeme, vždy po pečlivém zvážení, vybrané organizace z oblasti školství, sportu a sociálních služeb.“
 
Ze sportovních organizací se tak ze strany ČEZ Teplárenské dočkaly finanční pomoci
HC Slovan Ústí nad Labem, BK Levharti Chomutov a sportovní oddíl Zápas Teplice. „Ve všech případech se jedná o podporu mládežnického sportu. „Rovněž jsme podpořili Sportovní halu Teplice a Podkrušnohorský zoopark v Chomutově, který získal finanční prostředky na sportovní vybavení pro Kamencové jezero,“ poznamenal Radim Sobotík. „Mohli jsme tak nechat opravit streetballové hřiště, děkujeme,“ dodala k tomu Iveta Rabasová, ředitelka Podkrušnohorského zooparku v Chomutově.
V sociální oblasti ČEZ Teplárenská podpořila Městský ústav sociálních služeb Jirkov. Na nákup různého školního vybavení pak přispěla společnost ZŠ Na Podlesí v Kadani, ZŠ s rozšířenou výukou jazyků v Teplicích či chomutovské ZŠ ve Školní ulici. Stejně jako vloni podpořila i organizaci Mateřská škola Jirkov, takže mohla do mateřinky Sluníčko pořídit tablety. ZŠ a MŠ v ulici SNP v Ústí nad Labem použila darované finanční prostředky na uspořádání své tradiční akademie. 
Zkrátka nepřišla ani Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. „V jejím případě jsme podpořili Dny vědy a umění a také jsme pomohli jednomu z nadějných studentů, kterého vybralo vedení univerzity, stipendiem generálního ředitele ČEZ Teplárenské,“ uzavírá Radim Sobotík výčet dosavadní finanční pomoci na severu Čech.

Zdroj: Ota Schnepp

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Projekt Na kole jen s přilbou zavítal na Jablonecko

zdroj: archiv Metropolu

Jablonec n. N. | I v letošním roce se jablonečtí cyklisté setkali s prázdninovou preventivní akcí v úterý 15. srpna od 9.00 do 14 hodin, a to na cyklostezce u jablonecké přehrady. Městští strážníci a Tým silniční...

 

bezpečnosti poradili, jak má být vybaveno jízdní kolo, aby bylo bezpečné. Pozornost byla zaměřena i na správné používání cyklistických přileb.
 
Poznatky z předešlých let napovídají, že cyklisté na Jablonecku mají problém především s předepsanou výbavou svých kol. Řádný technický stav kola přitom podstatným způsobem ovlivňuje míru bezpečí cyklistů, a to nejen při jízdě na silnici. Mnoho cyklistů tápe v povinné a doporučené výbavě. Nejasnosti panují například v tom, jak je to s používáním odrazek a povinného osvětlení. „Řada cyklistů si doposud plně neuvědomuje důležitost dostatečné viditelnosti pro ostatní účastníky silničního provozu. Nebezpečí vzniku vážné nehody tak vystavují nejen sebe, ale i ostatní“, upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Jasno naopak mají cyklisté v povinnosti používat při jízdě předepsanou cyklistickou přilbu. Ovšem aby přilba skutečně zabránila vážnému poranění hlavy v případě pádu z kola či kolize, musí být kvalitní. Svou roli samozřejmě sehrává i její správné nasazení a upevnění. 
 
„Smyslem akce není postih cyklistů. Místo pokut jablonečtí městští strážníci a Tým silniční bezpečnosti rozdávali cyklistům užitečné rady a doporučení, jak správně pečovat o technický stav jízdního kola a jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu,“ říká Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investice a  veřejné zakázky. Rovněž tak se mohli projíždějící cyklisté poradit, jak si vybrat skutečně správnou přilbu, jak ji používat a jak se o ni starat. Zkrátka nepřišly ani děti, které kromě užitečných informací obdržely například i reflexní pásky.

Zdroj: Marie Šimice

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký  

 

Jak udržet auto ve formě? Pomůže kvalitní palivo, servisní plán i zvýšení výkonu

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Investice do automobilu, ať již ojetého nebo nového, patří podobně jako koupě bytu či domu mezi největší finanční výdaje každé domácnosti. Aby vůz svému majiteli sloužil spolehlivě, a pokud možno co...

 

nejdéle, je dobré dodržovat několik jednoduchých zásad. Podívejte se na naše tipy, jak udržet auto ve formě.


Tip 1: Nechávejte motor zahřát
Na spolehlivost a životnost auta má v prvé řadě velký vliv to, jak se s vozem zachází. Zejména naftové a v dnešní době moderní downsizingové motory jsou na to velmi citlivé. „Předně je dobré dávat si pozor na vytáčení takového motoru do vysokých otáček za studena. Motoru zpravidla deset až patnáct minut trvá, než se zahřeje na tu správnou provozní teplotu. U vozů s turbodmychadlem je pak rovněž vhodné nechat auto po zastavení ještě několik desítek sekund běžet na volnoběh, aby se turbo stihlo dochladit,“ říká David Šimčík ze společnosti Profichip.


Tip 2: Řaďte s citem, motor nepodtáčejte
Auto šetřete i při samotné jízdě. Snažte se řadit v optimálním spektru otáček a motor zbytečně nepřetáčejte. Platí to však i obráceně, motor není dobré ani podtáčet. Do táhlých kopců se proto nebojte podřadit na nižší převodový stupeň, jízda v padesátikilometrové rychlosti na pětku pod 1500 otáček za minutu značné řádce motorizací rozhodně moc neprospívá.


Tip 3: Palivo vybírejte pečlivě
Podobně jako styl jízdy má vliv na stav vašeho automobilu i volba paliva. Moderní motory jsou na kvalitu benzínu či nafty citlivé a tankovat z pochybných zdrojů se vám proto nemusí vyplatit, nekvalitní nafta může mít na svědomí například poruchu vstřikování. Kvalitu pohonných hmot v Česku sleduje česká obchodní inspekce, která čas od času „provinilce“ mezi čerpacími stanicemi zveřejňuje. Nekvalitní palivo můžete poznat i sami, například tím, že autu poklesne výkon nebo se zvýší spotřeba.


Tip 4: Optimalizace softwaru v řídicí jednotce zvýší výkon a sníží spotřebu
Řada producentů aut dnes pro zvýšení prodejů uvádí na trh hned několik variant jednoho modelu, které se liší cenou, výbavou a výkonem, ale základ motoru je pořád stejný. Majitelům vozů se tak otvírá další možnost, jak svého nablýskaného miláčka mohou vylepšit. „Výkonové tolerance motoru zanechané výrobcem umožňují u těchto vozů provést chiptuning, neboli optimalizaci softwaru v řídicí jednotce automobilu. Touto úpravou lze bezpečně docílit navýšení výkonu až o třicet procent bez negativních dopadů na samotný motor nebo záruku na vůz. U přeplňovaných motorů má rovněž vliv na spotřebu auta. Podle varianty úpravy softwaru je úspora na pohonných hmotách až patnáct procent,“ vysvětluje David Šimčík.
 
Tip 5: Nečekejte, až se něco rozbije
U nového či jen lehce ojetého auta mají majitelé zpravidla k dispozici servisní knížku se záznamy o všech výměnách provozních kapalin či filtrů a opravách, které u auta proběhly. U staršího vozu, který servisní knížku z nějakého důvodu nemá, je pak potřeba si dobu, kdy je olej a filtry nutné vyměnit, odhadnout. Obecně se doporučuje olej měnit nejpozději po patnácti tisících najetých kilometrech. Předejdete tím rychlejšímu opotřebení motoru, ale také třeba turbodmychadla, jehož výměna patří mezi významné investice. Otálet se nevyplatí ani s výměnou opotřebených součástek. Výměnu brzd, rozvodů, ale třeba i akumulátoru proto zbytečně neodkládejte, protože hnát je až na hranici jejich životnosti se rovná riziku, že vás auto nechá někde stát a vadná součástka navíc může napáchat další škody.

Zdroj: Martin Bořil

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Auto  

 

Ve čtvrtek začíná Letní Letná

zdroj: Lucie Čunderlíková

Praha | Ve čtvrtek 17. srpna začíná v Praze 14. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná a potrvá až do neděle 3. září. V průběhu tří týdnů představí špičkové zahraniční soubory, přehlídku...

 

domácí novocirkusové scény, celou řadu premiér, unikátní projekty, open-air představení i bohatý program pro děti.  
 
Jako první přivítá letos v Letenských sadech v 18 hodin návštěvníky katalánský soubor Escarlata Circus se svou jedinečnou show plnou chuti, ingrediencí, obratnosti a smíchu Devoris Causa.  O hodinu později uchvátí festivalové publikum netrpělivě očekávaná premiéra mezinárodního projektu HIT, Tell the difference.  Společné představení Cirku La Putyka a rwandských Future Vision Acrobat bude uvedeno pouze sedmkrát a pouze na festivalu Letní Letná.   
 
První festivalový den pak vyvrcholí ve 20.30 pro Letní Letnou speciálně připraveným open-air programem BESTIARIO / BESTIÁŘ. Společnou prezentací pod taktovkou renomované režisérky Firenzy Guidi ze světoznámého velšského souboru Nofit State Circus vyvrcholí týdenní workshop propojující zahraniční i české artisty a umělce.
 
V pátek se představí věhlasný francouzský Atelier Lefeuvre & André a hvězdní kanadští vousáči z Cirque Alfonse, kteří v secesním Spiegeltentu nabídnou provokativní burleskní kabaret plný humoru a siláckých kousků. Francouzsko-belgický soubor Collectif Malunés předvede poprvé své fantaskní novocirkusové představení plné pohádkových postav Forever, happily… v sobotu 19. srpna. Víkend bude zároveň patřit organizaci Zdravotní klaun a sobota i neděle budou protkány představeními klaunů a ukázkami jejich práce. 
 
Je již tradicí, že festival Letní Letná věnuje denní čas naplno dětem. I letos je každý den od pátku 18. 8. od 11 hodin připraven pestrý program pro děti všech věkových kategorií, který malým divákům nabídne pestrobarevný svět, plný pohádek a příběhů, překvapení, kouzel, hudby a pohybu.

Zdroj: Lucie Čunderlíková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 

Sportovce z deaflympiády přijali v Senátu i ve Sněmovně

zdroj: Premier Sports CZ

Praha | Poděkování a vyjádření úcty se dostalo českým neslyšícím sportovcům, kteří reprezentovali české barvy na deaflympiádě v Samsunu při jejich přijetí v Poslanecké sněmovně a Senátu. Úspěšným...

 

reprezentantům gratuloval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a místopředseda Senátu České republiky Ivo Bárek. 
„Gratuluji a moc si vážím úspěchů, kterých naši neslyšící dosáhli na olympiádě. Jejich výkony jsou úžasné,“ řekl v úvodním projevu Jan Hamáček s tím, že si váží i práce těch, kteří stojí za organizací. 
„Medaile přivážíme pravidelně a pevně věřím, že žně budou pokračovat i v budoucnu,“ dodal. 
Za sportovce mu poděkovala za přijetí ve Sněmovně Marcela Hyklová, která byla v Samsunu součástí vedení výpravy. Výkonná předsedkyně Alena Erlebachová nejprve omluvila část výpravy, která uvízla ve vlaku z Olomouce, a také poděkovala sportovcům za skvělou reprezentaci. 
„Deaflympijských her v Samsunu se zúčastnily více než tři tisícovky sportovců ze sedmadevadesáti zemí světa a naše výprava čítající dvacet sportovců přivezla čtyři medaile. To je neskutečné a já vám za to děkuji,“ řekla Erlebachová a připomněla, že deaflympiáda jsou nejstarší hry pro handicapované sportovce – poprvé se totiž deaflympiáda konala v Paříži už v roce 1924. 
Sportovci převzali od Jana Hamáčka pamětní listiny a medailisté také pamětní medaile, na oplátku mu Alena Erlebachová předala mimo jiné knihu Z Londýna do Ria mapující čtyři roky úspěchů českých handicapovaných sportovců na paralympiádách, deaflympiádách a Global Games. 
Česká výprava pak měla možnost si v doprovodu předsedy Poslanecké sněmovny prohlédnout přímo jednací sál, Jan Hamáček přidal zajímavé informace z historie a zodpověděl i všechny dotazy, které k němu směřovaly, a pobavil i několika historkami z jednání Sněmovny. Poté se deaflympionici přesunuli na půdu Senátu do Valdštejnského paláce, kde je uvítal místopředseda Senátu Ivo Bárek. Také on sportovcům děkoval za jejich výkony, které ocenil tím víc, že je sám bývalým úspěšným ragbistou. 

Zdroj: Premier Sports CZ

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

55.4%

 

ne

44.6%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

65.6%

 

ne

34.4%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

42.8%

 

ne

57.2%