Na Šumavě přibývá vzácných sokolů stěhovavých - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Na Šumavě přibývá vzácných sokolů stěhovavých

Ikona

14. října 2008, 20.45 | Šumava | V letošním roce provedli členové ČSOP Plzeňsko a zoologové Správy NP a CHKO Šumava každoroční monitoring sokola stěhovavého (Falco peregrinus) a jeho rozšíření na Šumavě s velice pozitivními výsledky.

 

Tento sokolovitý dravec žije v naší přírodě velmi vzácně. Koncem 50. let minulého století hnízdil sokol stěhovavý běžně na všech vhodných místech. V průběhu 60. let z naší přírody téměř vymizel. Stejná situace byla podobná po celém světě, kde jeho početnost prudce klesala. Jak se později ukázalo, hlavní příčinnou bylo používání pesticidů, zejména DDT a také pronásledování člověkem. Silný pokles stavů sokola motivoval tehdejší odbornou veřejnost k přijetí ochranných opatření, včetně vypouštění odchovaných mláďat (repatriace). Dnes patří sokol mezi zákonem chráněné druhy a je zařazen podle zákona o ochraně přírody a krajiny i červených seznamů mezi kriticky ohrožené druhy. Jeho početnost na území ČR je v současnosti cca 20-25 hnízdících párů.
„První pozorování sokolů na české straně Šumavy se datují z 80. let. Šumava tak byla velmi pravděpodobně jedním z mála míst ČR, kde sokol období krize přežíval. Od 90. let jsou pak známa pravidelná hnízdění pouze na dvou lokalitách;“ řekl zoolog Správy Tomáš Lorenc.
„Velkým překvapením tak pro nás bylo nalezení dalších 3 hnízdišť. Pro rok 2008 je tedy potvrzeno hnízdění na celkem 5 lokalitách. Přesná místa jsou z důvodu ochrany tohoto druhu utajována. Šumava se tak stala jednou z významných oblastí ČR, kde sokol žije a hnízdí;“ doplnil Jaroslav Hruška z ČSOP Plzeňsko.
Sokol začíná s inkubací vajíček již během března a po celou dobu hnízdění je rodičovský pár velmi citlivý na rušení. Klimatické podmínky na Šumavě jsou v této době velmi drsné a při vyrušování může dojít k ohrožení celé snůšky či mláďat. Lidé bohužel velmi často nerespektují zákaz vstupu do chráněných částí přírody a zbytečně tak ohrožují průběh hnízdění. Z těchto důvodů byla na jedné lokalitě zajištěna profesionálními strážci Správy ve spolupráci s dobrovolníky nepřetržitá strážní služba. Díky této akci se podařilo sokolům na dotyčné lokalitě oproti minulým rokům úspěšně vyhnízdit a vyvést tři mláďata. Společným cílem ornitologů ze Správy NP a CHKO Šumava a ČSOP Plzeňsko je zajistit sokolům potřebné podmínky pro jejich nerušenou a dlouhodobou existenci na Šumavě.

Ochrana sokola stěhovavého probíhá v rámci projektu „Praktická ochrana ohrožených druhů dravců a sov v západních Čechách“. Projekt byl finančně podpořen ze zdrojů Ministerstva životního prostředí a Plzeňského kraje.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti