Aligátoři Libor a Eliška přečkají zimu v teple - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Aligátoři Libor a Eliška přečkají zimu v teple

Doprovodný obrázek

30. září 2008, 20.23 | Ústí nad Labem | Libor a Eliška, aligátoři z ústecké zoologické zahrady, se přestěhovali do teplého zimoviště. Důvodem jsou nízké teploty v noci.

 

Postup byl stejný jako v minulých letech.  Aligátorům se přes hlavu navlékne smyčka ze silného provazu, která se stáhne a silné ruce chovatelů vtáhnou zvíře do připravené bedny. Díky chladnému počasí se aligátoři příliš nevzpouzejí, možná se i těší na svoji teplou ubikaci na zimovišti. Do prostoru zimoviště není návštěvníkům umožněn přístup, takže si musí počkat opět do jara příštího roku.

To by se však mělo změnit, protože díky soutěži Padíky pro alíky, která byla vyhlášena na konci března letošního roku, jim všichni soutěžící i návštěvníci střádali na nové bydlení. Jednalo se o akci, během které bylo nutné nasbírat co nejvíce padesátihaléřových mincí, kterým v srpnu letošního roku skončila platnost. Součástí byl i pokus o vytvoření rekordu, který měl být zapsán do české verze Guinessovy knihy rekordů. A podařilo se - v neděli 28. září byla zaregistrována částka neuvěřitelných 1 071 742 kusů padesátihaléřových mincí, což znamená 535 871 Kč a zároveň i 963,527 kg!!! Na nový pavilon přispěl i zřizovatel ústecké zoo – Statutární město Ústí nad Labem, takže nyní se dokončuje dokumentace pro stavební a výběrové řízení a ještě letos by měla stavba odstartovat a v příštím roce by se aligátoři měli stěhovat naposledy.
Co se týče samotných zvířat - samec Libor je služebně nejstarší zvíře v ústecké ZOO, neboť je zde již od roku 1974 (byl zakoupen za 640 Kčs), s Eliškou je pohromadě od jara roku 1996. Eliška několikrát snesla vejce (poprvé v zimním období 2000 – 2001), která byla umístěna do inkubátoru, ale bohužel nebyla oplozena.
Něco ze života aligátorů v přírodě - žijí v zátočinách řek a bažinatých místech jezer, jejich potravou jsou ryby, příležitostně menší ptáci a savci, zdechliny. Dožívají se 40 - 50 let, jejich stavy ve volné přírodě poklesly (lov pro módní účely), takže mezinárodní obchod podléhá zvláštním opatřením. Začali se chovat na farmách a jsou nyní vysazováni do oblastí, kde byli v minulosti vyhubeni.
Postupné stěhování čeká také další choulostivá zvířata – vydry malé, všechny druhy kachen, papoušky ara z nové voliéry či indické antilopy jelení.

Doprovodný obrázek

Ikona

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti