Dnes probíhá zatmění slunce - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Dnes probíhá zatmění slunce

Ikona

1. srpna 2008, 09.40 | Praha / Dnes lze pozorovat první ze dvou srpnových zatmění – první z nich bude úplné zatmění Slunce, které bude z našeho území pozorovatelné jako částečné. Maximální velikost zatmění v Praze bude 0,236 slunečního průměru.

 

Jako úplné bude toto zatmění pozorovatelné ze severního pobřeží Kanady a Grónska, v Severním ledovém oceánu, na Sibiři, v Mongolsku a Číně. Maximální trvání úplné fáze je 2 minuty 27 sekund. Jako částečné je pak pozorovatelné ve většině Evropy, téměř z celé Asie, z Grónska a části severní Kanady a také ze severního Atlantiku a ze Severního ledového oceánu.
Slunce dnes vyšlo a zatmění bude pozorovatelné v celém svém průběhu v dostatečné výšce nad obzorem. Měsíc Slunce začne zakrývat v pravé horní části disku v 10 hodin 51 minut. Střed zatmění, kdy bude Měsíc stínit největší část slunečního disku, nastane v 11 hodin 41 minut. Zatmění skončí ve 12 hodin a 31 minut.
K zatmění Slunce dochází tehdy, když se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí, Měsíc musí proto být v novu a v blízkosti uzlu své dráhy. Zcela náhodou je disk Měsíce přibližně stejně velký jako disk Slunce, takže je schopen za určitých podmínek zakrýt Slunce celé. Slunce je sice 400x větší než Měsíc, ale Měsíc je 400x blíže než Slunce. Kdyby Měsíc obíhal kolem Země ve stejné rovině jako Země kolem Slunce, docházelo by k zatmění Slunce každý měsíc. Jelikož je ale dráha Měsíce skloněna o 5,2°, projde Měsíc někdy nad a jindy pod rovinou oběhu Země kolem Slunce a jeho stín tak na zemský povrch nedopadne. V těch místech na Zemi, na která dopadne měsíční stín, pozorujeme úplné zatmění, v těch, na která dopadne pouze polostín pak zatmění částečné. Pokud kužel stínu nedosáhne až k Zemi, pozorujeme zatmění prstencové, jako tomu bude například 26. ledna 2009 v Indickém oceánu.
Zatmění Slunce jsou sice častější než zatmění Měsíce, ale vzhledem k tomu, že jejich úplná fáze je pozorovatelná jen z velice úzkého, maximálně 270 km širokého pásu, jsou pro určité místo na Zemi vzácností. V daném místě lze totiž spatřit úplné zatmění v průměru jednou za 360 let. Například v Praze bylo poslední úplné zatmění Slunce pozorovatelné v roce 1706 a to příští čeká Prahu v roce 2135.
Pro pozorování zatmění není nezbytně nutné mít dalekohled. Postačí speciální sluneční brýle, které Vám možná zbyly po posledním zatmění, nebo svářečský filtr hustoty 13. Pokud ale budete pozorovat zatmění dalekohledem, je nezbytné použít speciální bezpečnostní fólii nebo filtry, jinak může dojít k nevratnému poškození zraku! Jednoduchou metodou pozorování je promítnutí Slunce dalekohledem. Tento postup nevyžaduje žádné speciální pomůcky, bezpečně zrak ochrání a výhodou je možnost pozorovat ve více lidech najednou.
Zájemci o pozorování budou moci zatmění za jasného počasí sledovat na naší hvězdárně. Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně bude k pozorování částečného zatmění Slunce otevřena dnes od 10 do 14 hodin a dále pak standardně od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin.
Poslední částečné zatmění jsme z Čech mohli pozorovat 29. března 2006. Naopak příští šanci pozorovat částečné zatmění na našem území, necháme-li si ujít příležitost v letošním srpnu, dostaneme 4. ledna 2011. Maximální fáze zatmění nad našim územím tehdy bude přibližně 0,8 slunečního disku.
Poslední zajímavé zatmění v letošním roce menší přestávkou nastane v sobotu v noci. Měsíc vyjde nad obzor kolem 20 hodin a 5 minut středoevropského letního času. Úkaz bude pozorovatelný nad naším územím v celém svém průběhu, neboť polostínová fáze nastává čtvrt hodiny po východu Měsíce. Toto částečné zatmění má maximální velikost 81%, takže půjde o poměrně pěkné částečné zatmění. V době největšího zatmění (ve 23 hodin 10 minut) najdeme Měsíc v souhvězdí Kozoroha a necelý jeden stupeň západně bude možné dalekohledy spatřit planetu Neptun (ještě pod obzorem dojde k zákrytu, který je od nás prakticky nepozorovatelný). Ve Střelci pak nalezneme planetu Jupiter.

Zdroj: www.observatory.cz


 

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti