Louis de Funes by slavil 105. let! A už má zase své muzeum! FOTO a VIDEO uvnitř! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Louis de Funes by slavil 105. let! A už má zase své muzeum! FOTO a VIDEO uvnitř!

Paříž I Původně bylo jeho muzeum na zámku Clermont, kde žil a jehož polovinu za života koupil. Nakonec expozice ukončila provoz a nově je nyní ve francouzském Saint-Raphaël. Řeč je o slavném francouzském komikovi, herci Louis de Funesovi, který by letos oslavil 105. narozeniny.

 

Na ploše přes 400 metrů čtverečních muzeum představuje předměty ze sbírky hercovy rodiny a ze sbírky Charlese a Roselyne Duringerových, kteří iniciovali vznik prvního muzea na zámku nedaleko Nantes, jenž kdysi patřil Funèsově rodině. To fungovalo jen v letech 2014 až 2016.

 

„Když to muzeum zavřeli, naše rodina obdržela mnoho vzkazů od lidí, kteří byli zklamáni, že ve Francii není žádné místo věnované mému dědečkovi... Nové muzeum bude elegantní, inteligentní a zábavné. Přání tisíců Francouzů a rodiny se zhmotnilo,” uvedla hercova vnučka Julia.

 

Podařilo se shromáždit na 350 artefaktů - osobní fotky, vzpomínky, dopisy, videoklipy. Muzeum vystavuje také klavír, který připomíná to, co asi málokdo z fanoušků slavného komika ví. A sice, že byl v mládí kabaretním pianistou. Kromě toho upozorňuje třeba i na jeho oblíbené zahrádkaření a pěstitelství růží. 

 

"Náš otec Louis de Funes miloval růže, pěstoval je na Clermontu a jedna dokonce nese jeho jméno: ´La rose de Louis de Funes´ a lze si je v některých eshopech i objednat. Otec byl velký puntičkář, ale zároveň nesmírně hodný, citlivý, vzdělaný člověk," svěřil se jeden z jeho synů Olivier de Funes, který s ním hrál v několika filmech. Později se dal na dráhu profesionálního pilota francouzských aerolinií. Druhý syn Patrick je lékař. 

 

Herec měl ale ještě jednoho syna, Daniela. Ten před dvěma lety. Zajímavostí je, že pohřeb měl 27. ledna, v den, kdy bylo výročí smrti jeho otce. Daniela de Funes de Galarzu, který žil v ústraní, postihla 12. ledna 2017 v jeho domě v Creil Picarde srdeční příhoda nejspíš spojená s mrtvicí. Byl proto převezen do nemocnice, ale jejím následkům 23. ledna bohužel podlehl. O čtyři dny později měl v krematoriu pohřeb. 

 

Syna postihlo v podstatě podobné onemocnění jako jeho slavného otce - srdeční příhoda. I sál "velký četník Cruchot" během natáčení slavných komedií ze Saint Tropez prodělal infarkt. Ten další se mu pak stalo osudným.

 

Jeho nejstarší syn Daniel de Funes pracoval celý život jako grafik. S manželkou Chantal měli dva syny. Jeden z nich v roce 2012 zemřel, druhý je, podobně, jako jeho slavný dědeček, také hercem. Rozhodně si ale nedělal jméno na svém předkoviu. „Chci si svou ‘slávu’ vydobít sám. Ale rád bych byl tak dobrým hercem, jakým byl můj dědeček,” prohlásil před časem v rozhovoru pro jeden francouzský magazín.

 

Zajímavostí také je, že Daniel se kdysi o smrti svého slavného otce dozvěděl v roce 1983 z rádia. Na pohřeb nebyl pozván. „Lépe řečeno nám s matkou bylo doporučeno, abychom na něj nechodili, že se to nehodí. Nemohli jsme se s ním ani rozloučit. Proto jsme na hrob šli potom a chodili jsme poměrně často,” svěřil se dnes již zesnulý syn nejslavnějšího francouzského herce.

 

Právě druhá de Funesova žena Jeanne Augustine Barthélemy de Maupassant, jenž byla praneteří slavného básníka a spisovatele Guy de Maupassanta, byla tou, která odmítala, aby se její "FuFu", jak se v soukromí Louis de Funesovi by dobře bylo, to plnil. Se synem se setkal jen párkrát potají, dokonce mu poslal i nějaké peníze a sdělil mu, že na něj nikdy nezapomněl, ale že pro klid v duši své nové ženy, klid v rodině i v domě ale činí to, co si jeho manželka přeje...," prozradil jeden z jeho blízkých přátel

 

Jeanne de Funes zemřela v roce 2015 ve věku 101 let. Česká média byla dokonce tehdy první, která skon ženy slavného herce odhalila. Hercova manželka byla pohřbena bez většího zájmu francouzské veřejnosti a médií vedle svého muže na hřbitově v Le Celier u Nantes. 

 

De Funes má díky svým třem dětem hned několik vnoučat. Jedna z jeho vnuček je dokonce filmová herečka a producentka. Jeden z vnuků, který je velmi aktivní na sociálních sítích Charles de Funes je zase model, pracuje v oblasti módy, ale i médií a patří k nejkrásnějším Francouzům, jak jej před časem vyhodnotil jeden z módních časopisů. 

 

Reportáž z otevření muzea Louis de Funese na které dorazila i vnučka Julia de Funes.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Metropol / foto: archiv, video Youtube

Hrob Lous de Funese

Louis de Funes miloval růže a také je pěstoval

Louis s manželkou Jeanne u zámku Clermont kde mnoho let žili

Ukázka z expozice v muzeu Louis de Funese

Jeden z nejho vnuků Charles de Funes patří k velkým krasavcům

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti