Unikátní pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit slaví čtvrtstoletí - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Unikátní pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit slaví čtvrtstoletí

Pelhřimov I Unikátní Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově slaví 25. výročí. Sídlí v jedné z městských bran a je jediným zařízením svého druhu ve střední Evropě. V průběhu své existence zaznamenalo řadu událostí, které možná stojí v souvislosti s kulatými narozeninamim jež mapuje česká NEJ, za zmínku!

 

Muzeum vzniklo z nadšení lidí kolem tehdejšího klubu Dobrý den, a to nikoliv s ctižádostí vzniku profesionálního muzea či zařízení, které dá přívlastek svému městu, kdy Pelhřimov je znám jako město rekordů.

 

„Celou poslední noc před otevřením expozice pracovalo v jednotlivých patrech věže několik vytrvalců, kteří ještě ve chvíli, kdy první hosté zahajovali svou prohlídku, instalovali o patro výš popisky k některým exponátům. Prvními exponáty se stala např. obří kávová lžička (253 cm), nejmenší motocykl (28 cm, 50 km/hod.) či obří hlavolam – předměty, které měl pisatel těchto řádků do té doby doma v obýváku,“  vyjmenoval šéf muzea Miroslav Marek.

 

Hned první sezónu přišly do Muzea rekordů a kuriozit tisíce lidí a hlavně se začali hlásit další a další rekordmani a tvůrci pozoruhodných exponátů, jako bylo funkční jízdní kolo celé ze dřeva, největší kartáček na zuby – 305 cm a další…

 

Několikrát se také muzeum účastnilo zahraničních festivalů, kde reprezentovalo Českou republiku jako zemi nápaditých a zručných lidí

 

V muzeu je řada zajímavostí jako třeba expozice s názvem Zlaté české ručičky. Jde o unikáty ze sirek (funkční kytary, housle, mandolíny, vázy, obrazy - vše ze sirek. Přes 90 exponátů, 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček, 63 310 hodin práce jediného člověka – Tomáše Kordy) ale i desítky další dokladů o rukodělné zručnosti českých rekordmanů.

 

V průběhu let přibývaly další exponáty, například kamenné housle, funkční parní stroj ze skla, kostely z 63 tisíc zrnek rýže, největší čokoládový zámek - sošky vyřezané ze špejlí - obří bunda – unikátní motocykl Jawa Pérák vytvořený v měřítku 1:1 z 22 druhů dřeva – dokonalá miniaturizace Muchovy slovanské epopeje (obrazy mají 37x25 mm, ale nic na nich oproti originálům nechybí) – největší třímetrový nerezový příbor vytvořený laserem…,“ prozradil Miroslav Marek s tím, že vyjmenovat vše nelze. Navíc návštěvníci vše musí vidět sami na vlastní oči, aby pochopili jedinečnost těchto kousků.

 

V Muzeu rekordů a kuriozit je dnes k vidění na pět stovek trojrozměrných předmětů zapsaných v České knize rekordů a rozsáhlá fotodokumentace pozoruhodných výkonů českých lidí. V mezidobí se mezi rekordmany zapsaly i takové osobnosti, jakými jsou či byli Věra Čáslavská, Karel Gott, manželé Zátopkovi, Martina Sáblíková, divadlo Spejbla a Hurvínka, Radim Schwab jako nejvyšší český zpěvák či zpěvačka Naďa Urbánková se svou sbírkou brýlí a řada dalších.

 

„Muzeum si společně s Agenturou Dobrý den vzaly do vínku DĚLAT LIDEM RADOST. Jednak návštěvníkům poodhalením toho, jaké pro ně rekordmani připravili neuvěřitelné pikantnosti, a jednak samotným rekordmanům zápisem do prestižní České knihy rekordů. Smyslem práce Muzea rekordů a kuriozit je hledání mistrů svého oboru, pozitivních vzorů, lidí, kteří jsou jedničkami v tom, co dělají, ale mnohdy se o nich neví a rekordmanství bývá cestou z bezejmennosti! Dokladem toho může být i samotné město Pelhřimov,“ dodal Marek.

Zdroj: Metropol/Muzeum rekordů a kuriozit , Foto: archiv muzea

Muzeum čítá celou řadu unikátů

Nejmenší a největší věci jsou zkrátka hodně zajímavé

Toto jsou například housle ze sirek

Dřevěné kolo

V této pelhřimovské věži muzeum sídlí

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření