Z Moskvy do Pekingu za 32 hodin? Ano, možná už za pár let. - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Z Moskvy do Pekingu za 32 hodin? Ano, možná už za pár let.

Peking I Urazit 7000 kilometrů za 32 hodin, a že je to kromě cesty letadlem nemožné? Naopak! Číňané nyní představili supervlak, který by trasu Moskva - Peking v tomto čase hravě zvládl při rychlosti až 440 kilometrů za hodinu.

 

Tak brzy to sice asi nebude, ale tyto dvě významné metropole má spojit vysokorychlostní železnice, která zkrátí čas cestování na třetinu. Zatímco čínská strana má svou část tratě, jejíž celková délka dosáhne 7 000 kilometrů, hotovou, Rusové plánují teprve první úsek z Jekatěrinburgu do Čeljabinsk.

 

Jak bude vlak, který pojede v podstatě rychlostí letadla? Představila ho čínská společnost China South Locomotive & Rolling Stock Corporation Limited a Ruský fond pro přímé investice. 

 

„Aerodynamická souprava má futuristický design, za kterým stojí australské studio Fordyno.Jednotlivé vozy soupravy budou obsahovat standardní, ekonomickou a obchodní třídu. Tři sta metrů dlouhé soupravy mají jezdit rychlostí 360 km / h. Maximální rychlost je však až 440 km / h,” prozradili zástupci firmy.

 

Právě vysoké provozní tempo má stát za zkrácením času spojení Moskvy s Pekingem a naopak. Zatímco dnes to trvá pět dní, tedy přibližně 120 hodin, po dokončení celé tratě by to mělo být jen 32 hodin. 

 

V prvním roce provozu předpokládá dopravce přepravu 10 milionů cestujících.Od roku 2035 se má toto číslo zvýšit na 20 milionů a v roce 2050 až na 25 milionů ľudí.Už 10 milionů však představuje osminásobek současné přepravy, takže více experti jsou skeptičtí. 

 

Rychlost výstavby ruského úseku s délkou 3 800 km bude záviset zejména na financování. Předpokládané náklady totiž představují astronomických 500 miliard rublů, tedy skoro 7 miliard eur, přičemž ruská státní kasa má projekt podpořit částkou asi 3,6 miliardy eur. Zbytek by měli do roku 2050 uhradit regiony Jekatěrinburg a Čeljabinsk. Trať by měla sloužit nejen pro osobní, ale nákladní dopravu. Kolik bude stát jízdenka není zatím jasné. Pár tisíc korun v přepočtu to bude určitě! 

Zdroj: Metropol / foto: Fordyno

Superrychlovlak bude mít několik tříd k cestování. Byznysová třída

Ekonomická třída

Standardní cestovní třída

Vizualizace vlaku, který by trasu Peking-Moskva zvládl za 32 hodin

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti