Slavnému poutnímu kostelu v Klokotech udělí papež František titul bazilika - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Slavnému poutnímu kostelu v Klokotech udělí papež František titul bazilika

Tábor I Slavný barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v poutním areálu v Klokotech, které jsou součástí Tábora, se stane basilicou minor. Prestižní titul propůjčuje vybraným chrámům papež. V České republice jej dosud získalo 15 svatostánků. 

 

Než se tak stane, musí dojít v areálu a jeho okolí ke stavebním úpravám. Hojně navštěvovanému poutnímu místu chybí odpovídající parkoviště. Ještě před povýšením kostela na basilicu by se měly Klokoty připravit na velký nápor českých i zahraničních turistů. První, na co ale poutníci v současnosti narazí, jsou malé parkovací ploch.

„U areálu je hřbitov a lidé parkují i na kraji louky nebo prašné cesty. Autobusy přivezou věřící a musejí vycouvávat. Je to u poutního místa nedůstojné. Územní rozhodnutí je vydané, město plánuje nové parkoviště s točnou a autobusovou zastávkou. Zatím je to ve stadiu studie,“ řekl městský architekt Miloš Roháček. Diecézi čekají drobné úpravy v kostele Nanebevzetí Panny Marie podle představ Vatikánu a vybudování penzionu a restaurace pro poutníky. Ten bude stát vedle poutního domu Emauzy. 

Klokotský poutní areál s ambity  vznikl v letech 1701 až 1730 a patří mezi barokní perly na jihu Čech. Komplex byl loni prohlášen národní kulturní památkou. Mariánské poutě k Panně Marii Klokotské zde mají dlouhou tradici. Podle středověké legendy se dětem pasoucím dobytek na stráních u Lužnice zjevila Panna Marie a na místě zázraku byla postavena kaple. Celý areál je po nákladné restaurátorské obnově.

Církev, ale i město Tábor si od nového statutu areálu slibují jeho zatraktivnění a vyšší zájem ze strany turistů, včetně těch ze zahraničí.

 

 

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Klokotský areál se stane ještě atraktivnější!

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

34.5%

 

Ne

39.3%

 

Zlepšuje se to

26.2%