Kancelář Evropského parlamentu v ČR uspořádala slavnostní vernisáž výstavy Sacharovovy ceny - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Kancelář Evropského parlamentu v ČR uspořádala slavnostní vernisáž výstavy Sacharovovy ceny

foto archiv

Písek | Laureáty Sacharovovy ceny představuje výstava v píseckém divadle Fráni Šrámka.
Vedoucí kanceláře Evropského parlamentu v ČR Jiří Kubíček a 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot slavnostně zahájili výstavu, která představuje jednotlivé laureáty Sacharovovy ceny od roku 1988, včetně toho letošního – Oleha Sencova, ukrajinského režiséra a odpůrce ruské anexe Krymu. Cenu každoročně uděluje Evropský parlament, letos to bylo už potřicáté.

 

Vedoucí informační kanceláře EP v ČR Jiří Kubíček potom účastníkům vernisáže připomněl některé z minulých nositelů, mezi kterými je také československý politik Alexander Dubček. Loni cena byla udělena Venezuelské demokratické opozici. Letos cenu obdrží ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymu Oleh Sencov. Mimo jiné se domáhá osvobození sedmi desítek Ukrajinců protiprávně zatčených a odsouzených ruskými úřady. Slavnostní předání Sacharovovy ceny se uskuteční v EP ve Štrasburku 12. prosince. Převezmou ji příbuzní, protože Oleh Sencov je v ruském vězení, kam byl poslán vojenským soudem na dvacet let za údajný terorismus a obchodování se zbraněmi. 

„Sacharovova cena nese jméno ruského fyzika Andreje Dmitrijeviče Sacharova, nositele Nobelovy ceny za mír. A je to právě mír, slůvko složené ze tří písmen, které v sobě nese, bez jakéhokoli možného klišé, obrovské poselství. A ani v současné době nepostrádá na významu. Ba spíše naopak. Stačí se podívat na okolní svět. I proto mě velice těší, že Sacharovovu cenu letos obdrží právě Oleh Sencov, ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymu, který se díky své odvaze i odhodlání riskovat život stal symbolem boje za propuštění politických vězňů v Rusku i po celém světě. Můj, respektive náš, upřímný dík samozřejmě patří nejen jemu a ostatním kandidátům na toto ocenění, ale i všem lidem, kteří se za zachování svobody projevu a lidských práv každodenně přičiňují,“ řekl Josef Knot.

Návštěvníci akce měli možnost ochutnat drobné občerstvení, nechyběl ani welcome drink. Zájem o výstavu byl velmi překvapivý, vstup na výstavu je zdarma. Výstava bude návštěvníkům otevřena do 20. prosince 2018.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti