Pocta Pravřídlu - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Pocta Pravřídlu

foto archiv

Teplice – Dnes bylo v lázeňském domě Beethoven v Teplicích slavnostně otevřeno THERMALIUM, jako pocta léčivým pramenům, jejichž Pravřídlo vyvěrá z hloubky 51 metrů. Jeho jedinečná termální voda s bohatým obsahem minerálů a příměsí radonu dosahuje unikátních léčebných výsledků. Teplické léčivé prameny byly podle zápisu v Kronice České Václava Hájka z Libočan objeveny pasáčkem vepřů v roce 762 a patří tak k nejstarším lázním ve střední i východní Evropě.

 

Tuto výjimečnost dále rozvíjí vedení společnosti Teplice Lázně v Čechách, které přistoupilo k velkolepé přestavbě největšího z lázeňských domů s názvem Beethoven (světoznámý hudební skladatel se tu léčil v letech 1811 a 1812). Architektem projektu THERMALIA je známý teplický architekt Petr Sedláček: „Therma v nerezové vaně, pilíře ve vodě, kamenný obklad, bílé stěny, přísně neutrální barvy. Vše je podřízeno léčivému živlu. Vodní plocha ovládá celý sál. Denní světlo proniká do lázně pouze několika kulatými otvory ve stropě… voda svítí zevnitř!“.  Pacientům i Tepličanům nově slouží 450 čtverečních metrů plochy léčivého Pravřídla s teplotou vody 35 stupňů Celsia, k dispozici je dále bazén s teplotou vody 29 stupňů Celsia, 101 masážních a rehabilitačních prvků, koupele, masáže, Kneippův chodník, solná jeskyně, čtyři sauny a nespočet lehátek vybízejících k spočinutí. Všechny prvky na sebe logicky navazují a slouží k léčbě i relaxaci. Po více než 400 letech došlo také k obnovení původního chrliče teplických pramenů v podobě lvice. 

Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnila řada hostů, především z partnerských dodavatelských organizací, vedení města i Ústeckého kraje, kteří nad hotovým dílem žasli. A právem, protože minimálně v České republice nemá obdoby. Stavba THERMALIA trvala 13 měsíců a kromě vnitřních historických i moderních prostor nabízí také venkovní terasu, odkud je krásný výhled na střechy lázeňských domů a kostelů včetně sv. Jana Křtitele, kterého má město Teplice ve znaku.    

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření