V KZ přednášela mikrobioložka Václava Adámková - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

V KZ přednášela mikrobioložka Václava Adámková

foto archiv

Ústí nad Labem | Další z řady přednášek cyklu "Osobnosti české medicíny" se uskutečnila v prostorách Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a. s. Projekt, který byl zahájen v roce 2016, je určen především mladým lékařům, kteří tak mají jedinečnou možnost načerpat v krátké době mnoho poznatků a informací od českých špičkových odborníků z různých medicínských oborů.

 

Tentokrát přijela do Ústí nad Labem primářka MUDr. Václava Adámková z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praha pohovořit na téma "Klinická mikrobiologie 21. století".

"Chci ukázat, co může klinická mikrobiologie přinést klinickým lékařům, ukázat, že to není tak rigidní obor, jak si ho já pamatuji ze studií na fakultě. Může jim přinést opravdu hodně - i pomoci zachránit život pacienta. A to v případech složitých infekčních komplikací, protože narůstá rezistence bakterií na antibiotika. Užívání antibiotik se tak stává poměrně velkým problémem," přiblížila téma MUDr. Václava Adámková.

Přednášející přivítal MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. "V naší nemocnici máme oddělení klinické mikrobiologie, které se počátkem 90. let vyčlenilo z hygienické služby a stalo se součástí laboratorního komplementu Masarykovy nemocnice. Prvním primářem byl MUDr. Jiří Stehlík, od roku 2000 se primářkou oddělení stala MUDr. Marta Štolbová a od roku 2014 je vede MUDr. Lenka Dvořáková. Je třeba všem pracovníkům naší mikrobiologie poděkovat za vynikající práci, kterou odvádějí. Mrzí mě malý zájem absolventů lékařských fakult o obor. Za celou dobu deseti let, co jsem ve funkci ředitele, za mnou nepřišel student, že chce pracovat na mikrobiologickém oddělení. Věřím ale, že se situace brzy změní a mladí mikrobiologové naše pracoviště ještě posílí," řekl MUDr. Josef Liehne.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36.3%

 

Ne

38.2%

 

Zlepšuje se to

25.6%