Jan Čížek: Chceme bydlet v zeleni - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Jan Čížek: Chceme bydlet v zeleni

foto archiv

Praha | Jednatel společnosti Strategic Consulting Jan Čížek vidí v současné době jako zásadní otázky, související s rozvojem hlavního města, například bezpečnost či úpravu veřejných ploch. V rozhovoru pro Metropol vysvětluje, jak je možné tyto oblasti řešit.

 

Na jaké oblasti by se měla zaměřit bezpečnostní politika metropole v následujících letech, kde podle vás v současné době vidíte možný prostor pro změnu či zlepšení?

„Statistika v Praze mluví jasně. Ročně máme oznámených na Policii ČR zhruba 100.000 majetkových trestných činů. Tedy za život má každý Pražan jistotu, že bude 8x okraden. Vykrádají se sklepy, auta, máme dokonce případy, kdy se kradou kola z třetího patra na balkonu. My tomuto chceme konečně zamezit. Zlepšíme prevenci kriminality, tedy zajistíme větší počet policistů a strážníků v ulicích Prahy. Chceme, aby městská a státní policie úzce spolupracovaly, chceme společné hlídky. Tím se dočasně vyřeší nedostatek policistů. V Praze jich podle údajů policejních odborů chybí zhruba 1300. Chceme na místech zločinu instalovat bezpečnostní kamery, zločince identifikovat a zajišťovat ještě dříve, než někoho okradou nebo zbijí.  

 

Hlavní město neustále prochází bouřlivým vývojem, změny se týkají také úprav veřejných ploch. Kde spatřujete v této souvislosti určité rezervy?

„Když vyjedete 3 km na západ od našich hranic, úprava veřejných ploch je úplně na jiné úrovni, než v Praze. Stromy a parky nemůžeme pouze vysazovat, je potřeba se o ně také náležitě starat! Stříhat, zalévat, hnojit. Když jsem jezdíval jako malý kluk za sportem do Holandska, obdivoval jsem, že tam stříhali trávu v městských parcích i dvakrát do týdne. U nás se stříhá v lepším případě třikrát za rok, o zavlažování a hnojení nemluvě. To ani neexistuje. To vše je potřeba začít dělat jako samozřejmost. Dále je potřeba se starat o lavičky v parcích a dětská hřiště. Pravidelně natírat a měnit uhnilé dřevo. Nic takového není. To změníme! 

 

Praha investuje téměř 2,75 miliardy korun, financovaných z větší části s pomocí EU, do projektů zaměřených na inovace, bezpečnost, životní prostředí a školství. Na co by se tyto projekty podle vás především měly zaměřit?

„O projektech spolufinancovaných EU do velké míry vůbec nerozhoduje Praha. Je to složité a neefektivní. My, Pražané, potřebujeme hlavně dobudovat základní infrastrukturu, tedy metro D, dostavět okruh, protáhnout metro C do Čakovic. Uvést do provozu rychlodráhu na letiště. Praha musí také umět čelit vedrům. Navrhujeme proto do parků vybudovat systém na zadržování dešťové vody, chceme vybudovat fontány na hlavních pražských náměstích a udělat vodní mlžící systémy. Toto jsou samozřejmosti, které Praha nemá.

 

Na jaké lokality by měly cílit případné změny územního plánu?

„Územní plán tak, jak jej navrhl IPR, nemá podporu široké veřejnosti. Všichni urbanističtí architekti vám dnes potvrdí, že trend je v zahušťování města. To je ale přesně to, co lidé nechtějí. My nechceme bydlet v betonu a cihlách, ale v zeleni a vodě. SPD dohlédne na to, aby všechny změny prošly referendem. Lidé si sami rozhodnou, zda-li se jim zelené plochy v okolí zastaví anebo nikoliv! Naopak veškerou dopravu chceme zahloubit pod zem. Blanka se osvědčila!

 

 

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti