Pevnost Dobrošov se dočká rekonstrukce - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Pevnost Dobrošov se dočká rekonstrukce

Foto archiv

Dobrošov | V Dobrošově na Náchodsku by již v červnu mohla začít dlouho očekávaná rekonstrukce místního pevnostního komplexu. Královéhradecký kraj zde hodlá proinvestovat více jak 94 milionů korun. Turisticky oblíbená památka by se tak měla dočkat řady zatraktivnění. Kraj nyní vypisuje tendr na stavební práce.

 

„Kromě rekonstrukce vnitřních prostorů chceme vybudovat i návštěvnické centrum, které zpříjemní návštěvu této národní kulturní památky. Pevnost Dobrošov je turisticky velmi vyhledávaná a zázemí pro návštěvníky zde prostě chybí,“ sdělila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za školství, kulturu a sport.

Krajská rada nyní schválila vypsání výběrového řízení na stavební práce za bezmála 74 milionů korun. Ty se dotknou jak komplexu krytů a podzemních chodeb, tak vstupní haly a sálů s expozicemi. Zrekonstruováno bude i zázemí pro zaměstnance či příjezdová cesta a parkoviště.

„Revitalizace návštěvnické trasy bude čítat stavební úpravy nadzemních objektů Zelený, Můstek, Jeřáb, Polsko ale i podzemních prostorů mezi Můstkem a Zeleným. Restaurátorské práce budou provedeny specialistou – restaurátorem s povolením ministerstva kultury. Navržený postup bude muset předem odsouhlasit Památkový ústav a odbor kultury a památkové péče krajského úřadu,“ nastiňuje další průběh náměstkyně Berdychová.

„Pevnostní komplex v Dobrošově je turisticky atraktivní památka, kam ročně zavítá na 30 tisíc návštěvníků,“ zhodnotil krajskou investici radní pro cestovní ruch Pavel Hečko.

Devadesát procent investované částky pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), přičemž kraj celou investici předfinancuje.

Pevnost Dobrošov vznikla na obranu národa před druhou světovou válkou. Její stavba byla za protektorátu ukončena a pevnost byla uzavřena. První návštěvníci do ní vstoupili až v roce 1969. V roce 1995 byla prohlášena národní kulturní památkou.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

59.2%

 

ne

40.8%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.7%

 

ne

31.3%