Elektronické plašiče zvěře se objeví na třech úsecích - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Elektronické plašiče zvěře se objeví na třech úsecích

Foto archiv

Ústí nad Labem | Na třech úsecích silnic v Ústeckém kraji, které se zatím tipují, se znovu objeví elektronické plašiče zvěře. Zařízení za zhruba dva tisíce korun se spolehlivostí 90 procent zabrání střetu auta se zvěří.

 

 

Podle slov Karla Plíška z Podřipského zájmového sdružení nájemců honiteb je Ústecký kraj první v republice, který toto unikátní zařízení připevněné na patníku používá. „Již před dvěma roky jsme plašiče rozmístili na Lounsku, ale ze sedmi desítek kusů někdo třicet procent ukradl. Zařízení funguje tak, že pokud zachytí světlo auta, rozbliká se a spustí zvukový vysokofrekvenční signál,“ upřesnil Karel Plíšek.

Na úseku, kde byl před časem plašič umístěn, se počet nehod se zvěří snížil ze dvaceti na jedinou. Na rozdíl od pachových plašičů se toto zařízení po projetí vozu vypne.

Kraj na zařízení ročně vydá půl milionu korun, podle propočtů ale již bylo zabráněno mnohem vyšším škodám. Ke střetům se zvěří dochází podle slov šéfa ústecké krajské dopravní policie Jiřího Ušáka v období říje a dozrávání plodin, nejčastěji za svítání a za soumraku. „Více zjištěných případů střetů aut se zvěří je způsobeno i tím, že si řidiči lépe vybírají pojistky a častěji tak hlásí nehody policii. V roce 2011 to bylo pouhých 411 střetů, zatím co v roce 2017 jich bylo 1258,“ uvedl policista.

Snahou odborníků je nyní zapojit finančně do projektu stejně jako v zahraničí pojišťovny. (top)

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.8%

 

ne

41.2%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.8%

 

ne

31.2%