Podkrušnohorské technické muzeum připomíná historii těžby uhlí - Zajímavosti - Český Metropol

Střední školy projdou modernizacemi za desítky milionů korun

Foto archiv

Ústí nad Labem | Celkem 12 gymnázií a 10 středních a středních odborných škol Ústeckého kraje projde modernizacemi. Informoval o tom hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

 

Do konce roku 2018 budou modernizovány laboratoře chemie a odborné učebny. Náklady v rámci projektu Přírodovědné vzdělávání jsou 50 milionů korun a v rámci projektu Technické vzdělávání téměř 55 milionů. Financování projektů bude ze tří zdrojů: 85 % IROP, 5 % státní rozpočet a 10 % Ústecký kraj.

Cílem je rozvoj a zvýšení kvality vzdělávání v oblasti přírodovědných a technicky zaměřených oborů. Zkvalitnění vzdělávání žáků v Ústeckém kraji je připravováno v návaznosti na aktuální požadavky potencionálních zaměstnavatelů. Vybaví se tak učebny, laboratoře, dílny a další výukové prostory učebními pomůckami, stroji a vybavením.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Finance  

 

Nový vrt vyřeší nedostatek vody na Roštejně

Foto archiv

Jihlava | Studna Hradu Roštejn v letních měsících vysychá. Nedostatek vody na gotickém hradě má už v polovině letošního roku vyřešit nový vrt.

 

„Padesát metrů hluboký vrt vykazuje dostatečnou kapacitu, bude napojen na potrubí stávajícího řádu a bude v prvé řadě sloužit především jako posilující zdroj v době letních měsíců,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a financí Martin Kukla.

„Původní studna hradu Roštejn byla vyhloubena v 80. letech minulého století, je vzdálena několik set metrů od hradu. V posledních třech, čtyřech letech pravidelně už v červenci vysychá, situace je řešena provizorně, přistavuje se cisterna pro zásobování sociálních zařízení a bufetu,“ popisuje současný stav náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

Situaci s letním nedostatkem vody vyřeší definitivně nový vrt severozápadně od paty hradu. „Jakmile pomine mrazivé počasí, budou zahájeny práce na připojení nového vrtu na stávající řad a novou směšovací stanici. Voda z nového vrtu bude vedena stávající trasou,“ doplnil Martin Kukla.

Voda z nového „roštejnského“ vrtu poteče na hradě už letos v červenci.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Děčín vypisuje soutěž o návrh na řešení lávky přes Labe

Foto archiv

Děčín | Lávka pro cyklisty a pěší podél tělesa železničního mostu v Děčíně je dlouhodobě diskutovaným tématem. Pohodlná spojnice obou břehů řeky by výrazně zlepšila pohyb lidí po městě, město proto přistoupilo k vyhlášení veřejné soutěže o návrh, který by citlivě reagoval na železniční most a návaznosti na cyklodopravu.

 

Historické jádro na pravém břehu, podzámčí, Staré Město i Podmokly jsou části města, které postrádají kvalitní provázanost především pro pěší a cyklisty. Nová lávka by měla patřit k těm opatřením, která toto propojení výrazně zlepší, a také z celoměstského i regionálního pohledu přispěje ke kompaktnosti tras cyklistické dopravy. „O vybudování lávky město dlouhodobě uvažuje a několik let hledá finanční zdroje na její výstavbu. My jsme přesvědčeni, že její výstavba výrazně přispěje k zpřístupnění obou nábřeží, zvýší tak jejich rekreační účel a obě nábřeží se stanou přirozenou součástí struktury města,“ řekla Marie Blažková, primátorka města.

Radnice nyní intenzivně pracuje na dokončení soutěžních podmínek. S jejím zveřejněním pak počítá začátkem dubna prostřednictvím profilu zadavatele. „Lávka bude vystavěna na železničním mostě, který se nachází v bezprostřední blízkosti hlavních městských dominant – zámku, Pastýřské stěny, Tyršova mostu. Bude svou polohou zasahovat i do významných průhledů podél Labe. Je tedy nutné velmi citlivě přistupovat k budoucí lávce, aby tyto pro Děčín tak typické pohledy zůstaly co nejvíce zachovány,“ doplnila Marie Blažková.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

AGC Automotive podpoří region 750.000 Kč

Foto archiv

Chudeřice/Ústí nad Labem | Chudeřická AGC Automotive Czech, největší závod na výrobu autoskel v Evropě, věnuje letos na podporu regionu 750.000 korun. Prostřednictvím svého dárcovského fondu bude podporovat především technické vzdělávání.

 

Peníze budou směřovat na podporu a rozvoj technických středních škol a dalších institucí a organizací zaměřených na technické vzdělávání mladých lidí. Firma předala symbolický šek Tomáši Krejčímu, řediteli Ústecké komunitní nadace, která dárcovský fond AGC Automotive Czech spravuje.

Luděk Steklý, generální ředitel AGC Automotive Czech: „Dlouhodobě pociťujeme nedostatek šikovných mladých lidí v technických oborech. Situace se přitom spíše zhoršuje, než že by se lepšila, což pociťují všechny průmyslové podniky v zemi. Rozhodli jsme se proto již před dvěma roky, že půjdeme cestou motivace mladých lidí ke studiu technických oborů. K tomu slouží soutěž Technowizz, do které vkládáme skoro 100.000 korun a jejíž druhý ročník právě vrcholí. Věřím, že to je jeden ze střípků, který přitáhne mladé lidi ke studiu technických oborů.“

Dárcovský fond AGC Automotive Czech není jedinou aktivitou firmy směřující do technického vzdělávání.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Stavbou roku je nádraží v Litoměřicích

Foto archiv

Ústí nad Labem | Stavbou roku Ústeckého kraje 2017 je modernizace a dostavba autobusového nádraží v Litoměřicích. V rámci slavnostního vyhlášení v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje to dnes uvedl Zbyněk Pěnka z litoměřické hospodářské komory.

 

Pro hodnotící porotu soutěžní přehlídky, nad níž převzal záštitu hejtman Oldřich Bubeníček, šlo podle jeho slov o favorita. Projekt do soutěže přihlásilo město Litoměřice, jehož zástupci si převzali ocenění včetně šeku na 30 tisíc korun od patrona akce společnosti Lafarge Cement.

Na druhém místě skončil projekt revitalizace sportovní haly v Litvínově a bronz si odnáší obchvat a přemostění Chomutovky na komunikaci I/27 u obce Velemyšleves. Tato stavba zároveň získala i cenu od České komory autorizovaných inženýrů a techniků Ústeckého kraje.

Radní Ústeckého kraje Ladislav Drlý po předání cen oceněným potvrdil, že příštího ročníku se se svým investičním projektem zúčastní i Ústecký kraj.

Prvním nositelem ceny stavba roku Ústeckého kraje se stal Mariánský most v Ústí nad Labem. Vítěz krajského kola postupuje do celostátní soutěže. (top)

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Doprava  

 

Prince de Ligne láká na Slovenskou kuchyni

Foto archiv

Teplice | Vyhlášený teplický hotel láká zájemce do svého restaurantu na jubilejní 20. Ročník Slovenské kuchyně, které se konají od 19. do 25. března.

 

Vybraná jídla od našich východních sousedů bude gurmánům připravovat Braňo Petrovič a Richard Šafarik (viz. foto).

Jídelní lístek najdete na www.princedeligne.cz a na facebooku hotelu. (met)

Zdroj: Metropol

Foto archiv

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Divočina na Černém Mostě se mění v místo setkávání

Foto archiv

Praha | První etapa přeměny pozemku na kraji sídliště Vybíralova je dokončena. Pozemek se tak začal měnit z neprostupné „Divočiny“, jak ho místní obyvatelé nazývají, v přístupný park, který bude sloužit občanům k setkávání a trávení volného času. Pozemek leží na území Černého Mostu v sousedství kulturního centra Plechárna. Cílem projektu je posilovat sounáležitost místních a kvalitu života na sídlišti.

 

Jedním z cílů plánovaných změn je zapojení občanů do proměny prostoru. Mohou navrhovat a společně s architekty vymýšlet budoucí podobu parku a jeho využití. Mezi návrhy jsou např. instalace cvičebních prvků pro seniory, stoly s lavičkami pro hraní deskových her či vytvoření zóny pro pikniky. Správcem prostoru se stane příspěvkové organizaci Praha 14 kulturní, p.o

„Mám radost, že se před očima mění zanedbané místo na Černém Mostě ve smysluplný prostor, který bude dobře sloužit obyvatelům a jejich volnému času. Takovéto projekty přispívají k oživení města a vdechují život nevyužitým místům – a navíc za přispění a zapojení místních obyvatel,“ uvedla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy.

Pilotní projekt získal finanční podporu Magistrátu hl. m. Prahy. Náklady na transformaci pozemku nepřesáhnou 910 tisíc korun.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.1%

 

ne

41.9%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.1%

 

ne

31.9%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

44.3%

 

ne

55.7%