Tým oční kliniky Krajské zdravotní je první v České republice - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Tým oční kliniky Krajské zdravotní je první v České republice

zdroj: KZ

Ústí nad Labem | Oční lékaři společnosti Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji zastřešuje pět nemocnic, jako první v České republice operovali glaukom novým typem laserového přístroje. Tým Oční...

 

kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a ústecké Masarykovy nemocnice provedl pod vedením přednostky Ivany  Liehneové jako první v České republice unikátní operaci novým typem laserového přístroje. Ten je určen k léčbě glaukomového onemocnění. Laserový systém IRIDEX Cyclo G6 je diodový laser, který aplikuje pomocí kontaktní sondy přes skléru, stěnu oka, vlny infračerveného laserového světla k výběžkům řasnatého tělesa. 
Operační výkon se uskutečnil za účasti zástupců vedení KZ. „Oční oddělení získalo statut Oční kliniky na počátku roku 2014. Od samého počátku kliniku vede Ivana Liehneová, která nasbírala zkušenosti v problematice operací glaukomu na nejprestižnějších pracovištích jako je Moorfield Eye Institut v Londýně a univerzita v Basileji. Oční klinika při ústecké Masarykově nemocnici je největším očním zdravotnickým pracovištěm nejen v KZ, ale i v Ústeckém kraji,“ uvedl předseda představenstva KZ Jiří Novák.
Generální ředitel KZ Petr Fiala doplnil, že Oční klinika v ústecké Masarykově nemocnici se jako jediná v kraji zabývá chirurgií předního a zadního segmentu oka. „V chirurgii glaukomu si dlouhá léta zachovává přední postavení v České republice. Některé speciální výkony jako třeba kanaloplastika se provádí pouze zde. Proto do Masarykovy nemocnice za léčbou dojíždějí pacienti z celé České republiky,“ řekl Petr Fiala.
Ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice Josef Liehne k unikátní operaci upřesnil, že laserové systémy se v léčbě glaukomu využívají dlouhou dobu. „Jedinečností nového přístroje je, že laserová energie je přenášena v mikropulzech a nezpůsobuje v očích žádné viditelné změny. K nitroočním strukturám je ve srovnání s ostatními metodami šetrnější. Bezpečnost tohoto typu laseru umožňuje využít operační techniku mikropulzní cyklofotokoagulace k léčbě glaukomového onemocnění i u pacientů v počínajícím stadiu onemocnění. Cyklofotokoagulace v principu snižuje produkci nitrooční tekutiny a tím sníží nitrooční tlak. U některých pacientů by laserová operace - mikropulzní cyklofotokoagulace - mohla nahradit  trvalé kapání léků ke snížení nitroočního tlaku,“ dodal Josef Liehne.
Ivana Liehneová, přednostka Oční kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Masarykovy nemocnice, řekla, že první operací na laserovém systému IRIDEX Cyclo G6 podstoupil pacient Jindřich Čech z Prahy, kterému byl diagnostikován glaukom již před delším časem. „Pan Čech si naši oční kliniku vyhledal sám. Onemocnění měl již v pokročilém stadiu. U nás prodělal nejprve chirurgický zákrok a ošetření laserem jsme udělali jako doplňující,“ řekla Ivana Liehneová a dodala: „Samotná operace novým typem laserového přístroje trvá tři minuty. Pacient nepodstupuje celkovou anestezii, výkon je prováděn pouze v místním znecitlivění. Zákrok podstupuje ambulantně, takže po výkonu hned odchází domů.“
„Nejhorší na tomto zákroku bylo u mě to lokální umrtvení. Pak jsem cítil v oku pouze šimrání. Chtěl bych poděkovat paní přednostce, že mi zachránila zrak,“ řekl pacient Jindřich Čech.

Zdroj: KZ

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Kraje  » Ústecký