Tvrdý boj za záchranu slonů v Tanzanii - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Tvrdý boj za záchranu slonů v Tanzanii

zdroj: archiv Metropolu

Dáresalám (Tanzanie) | Apollo Kwilabya miloval přírodu od dětství a věřil, že našel povolání svých snů: stal se rangerem, ozbrojeným strážcem. Mohl trávit celé dny hlídkováním v džípu v jedné z největších rezervací...

 

v Tanzanii, píše agentura AFP. Špatná mzda, navíc vyplácená se zpožděním, a smrtelná nebezpečí, jaká představují divoká zvířata a pytláci, jej však přiměly se tohoto zaměstnání vzdát.
    "Děkuji Bohu, že jsem ještě naživu," prohlašuje Kwilabya, který se po třech letech práce ve slavné rezervaci Selous na jihu Tanzanie raději stal turistickým průvodcem v Dáresalámu. Pět jeho kolegů takové štěstí nemělo.
    Jednoho usmrtil šroub jeho hlídkového člunu, který převrhl hroch, další byli uštknuti jedovatým hadem, napadeni krokodýlem anebo pošlapáni slonem. Pátý padl v boji proti nejhoršímu nepříteli strážců afrických parků - pytlákovi.
    "Tenkrát jsme pronásledovali pytláky. Střílelo se. Podobalo se to válce," vzpomíná bývalý strážce. Podobně jako většina pytláků, kteří loví slony pro jejich slonovinu, pocházel ten, který zabil jeho kolegu, z jedné malé a chudé obce nedaleko rezervace. Podle Kwilabyi jsou tito pytláci velmi dobře vyzbrojeni, mají nové automatické zbraně, proti nimž je výzbroj strážců směšná.
    Jestliže to je válka, pak ji ochránci přírody prohrávají. Podle Společnosti na ochranu slonů v Tanzanii (TEPS) přišla země v posledních pěti letech o více než polovinu tlustokožců a dnes jich má jen 60.000.
    A bude-li pytláctví pokračovat na dnešní úrovni, mohou být do roku 2020 všichni sloni vyhubeni, varuje TEPS. Odhaduje, že třetina slonoviny zabavená v Asii pochází z Tanzanie.
    Problém je zvláště do očí bijící v rezervaci Selous, zanesené na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1982, kdy zde bylo napočítáno přes 100.000 slonů. V roce 1989, kdy byl ve světě zakázán obchod se slonovinou, jich už bylo jen 30.000.
    Ředitel rezervace Benson Kibonde strávil více než 30 let její ochranou a byl šéfem strážců v letech 1992 až 2008, kdy populace slonů vzrostla na 70.000 kusů. Tento nárůst nepochybně způsobil zákaz obchodu se slonovinou.
    Od roku 2007 však pytláctví znovu vzkvétá, neboť roste poptávka v Asii a do hry vstupují organizované zločinecké sítě přitahované ohromným ziskem. Ty dodávají místním pytlákům zbraně a další prostředky.
    V tomto období se v Selousu pracovní podmínky strážců velmi zhoršily. Měsíce nedostávali mzdu a neměli k dispozici udržovanou infrastrukturu. Koncem loňského roku bylo v rezervaci už jen 13.000 slonů.
    V roce 2012 se vrátil z důchodu Kibonde, aby se situaci pokusil napravit. "Nedávno zadržení pytláci jsou stejně jako dříve místní lidé, pytláctví tu je tradicí, myslím tedy, že je můžeme zastavit tradičními prostředky," soudí.
    "Musíme být stále v terénu, jen tak můžeme slony ochránit," zdůrazňuje a posílá na hlídku strážce vybavené mapou, GPS, puškou, batohem a malým stanem. S 285 strážci je však obtížné pokrýt 55.000 kilometrů čtverečních rezervace.
    Tanzanská vláda nedávno oznámila, že vycvičí 1000 nových strážců a zakoupí čtyři vrtulníky. To vše je z větší části financováno z nadace amerického miliardáře Howarda Buffetta.
    Příští rok má vzniknout úřad pro volně žijící zvířata, který nebude závislý na vládě. To má umožnit, aby rezervace jako je Selous mohly všechny své příjmy investovat do ochrany přírody, zatímco dnes polovina těchto příjmů připadá vládě. To má pomoci skoncovat i s byrokracií a korupcí.

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zvířata