Unikátní odkrývání fresek v kadaňském klášteru Čtrnácti svatých Pomocníků - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Unikátní odkrývání fresek v kadaňském klášteru Čtrnácti svatých Pomocníků

Doprovodný obrázek

12. března 2008, 09.48 | Ohleduplná a mimořádně zdařilá rekonstrukce Františkánského kláštera v Kadani byla před čtyřmi lety vyhlášena Stavbou roku 2004 Ústeckého kraje (i se zřetelem k jeho novému využití) a pokračují v něm nadále další unikátní práce – odhalování a postupná rekonstrukce vzácných fresek, tedy nástěnných maleb.

 

V pátek 7. března se v refektáři kláštera uskutečnilo za velkého zájmu odborné i laické veřejnosti vědecké sympozium s názvem Příběh klášterních maleb. Šest přednášek našich předních odborníků na středověké umění, památkovou péči a  restaurování vyslechli také hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, jeho náměstek Petr Fiala, starosta města Kadaň Jiří Kulhánek a další hosté.

Jak zdůraznil ve svém úvodním slovu Jiří Šulc, který nad sympoziem převzal záštitu, příběh klášterních maleb je součástí leckdy smutného osudu zdejšího kláštera i řádu Františkánů. V posledních patnácti letech se však díky městu Kadani, státu i Ústeckému kraji změnil klášter k nepoznání. Městské muzeum v Kadani tu získalo nové prostory, které zvýšily zájem našich i zahraničních turistů o poznávání této části našeho regionu. „Obnova nástěnných maleb zatím stála kolem osmnácti milionů korun od města, ministerstva kultury či kraje,“ řekl Jiří Šulc. „Například Ústecký kraj na ni jen v předcházejících dvou letech přispěl z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek částkou přes milion korun a kromě toho uvolnil v roce 2006 dalších 850 tisíc na restaurování jednotlivých zastavení zdejší křížové cesty.“

Doprovodný obrázek


Napínavé příběhy již odhalených a restaurovaných fresek i možná tajemství dalších zatím bílých ploch na chodbách či v kostele Panny Marie a Čtrnácti sv. Pomocníků přiblížili například Prof. Jan Royt (nové možnosti interpretace autorství pozoruhodného díla středoevropského významu), Petr Hlaváček (historický a společenský vývoj regionu severozápadních Čech s přihlédnutím k názorovému soupeření katolictví a luteranismu), akademičtí malíři a restaurátoři Prof. Karel Stretti a Martin Pavala a další přednášející.

Doprovodný obrázek


Františkánský klášter v Kadani je od roku 1995 Národní kulturní památkou, v letech 1995 – 2003 prošel celkovou rekonstrukcí a od roku 2004 je tu umístěna historická expozice kadaňského muzea. Po celý březen (jen na telefonické objednání) a potom i v dubnu při pravidelných prohlídkách je tu zpřístupněna též výstava, jež dokumentuje postup odhalování, odkrývání a restaurování zcela jedinečných a umělecky i historicky cenných nástěnných maleb.

Připravil: Zbyněk Šebesta, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742, 603 192 629

Doprovodný obrázek

Doprovodný obrázek

Ikona

Doprovodný obrázek

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti