V Číně se cvičí elitní bodyguardi pro místní boháče - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

V Číně se cvičí elitní bodyguardi pro místní boháče

zdroj: news.xinhuanet.com

PEKING | Za ledového zimního rána se na vojenské základně u Pekingu cvičí pod vedením bývalého příslušníka portugalských zvláštních jednotek skupina mužů v bojových uměních. "Konec se zdvořilostmi,...

 

jsme e-fek-tiv-ní!" křičí Marco Borges, jenž právě zpolíčkoval za nervózního smíchu kamarádů několik svých mužů. Jeho slova jsou okamžitě tlumočena do čínštiny, píše agentura AFP.
    Mají na sobě tmavé uniformy a těžké černé boty, ale nejsou to poslední vojáci Čínské lidově osvobozenecké armády. Většinou však jde o její bývalé příslušníky. Je jich na čtyřicet a procházejí právě výběrem společnosti Genghis Security Advisor (GSA), která formuje elitní tělesné strážce pro nejbohatší čínské občany. Jejich úkolem bude chránit je před útoky a únosy v Číně, ale i v zahraničí. GSA rovněž zajišťuje ostrahu čínských podniků v nestabilních regionech světa.
    "Naše hlavní mise připadají na zahraničí, protože - jak nám řekli naši instruktoři - je tam mnohem více nestabilní situace než v Číně," prohlašuje devětadvacetiletý Li Čchin-ś, odpočívající na lehátku ve společné noclehárně po zvláště náročném výcviku.
    Únosci rukojmích se v posledních letech zaměřili na čínské občany v takových zemích, jako je Pákistán, Nigérie či Indonésie. Nebezpečí hrozí i v nestabilním Afghánistánu, kde je stále více čínských důlních společností.
    "Mnoho bohatých Číňanů obchoduje v Evropě, v Africe, zkrátka všude. V našem žargonu to jsou soft target," snadné terče, vysvětluje Marco Borges.
    Zakladatel GSA Čchen Jung-čching je bývalým příslušníkem armády, který se vycvičil v technikách obrany v Izraeli, zemi, která je v tomto oboru na světové špičce. Jeho podnik má povoleno užívat část vojenské základny, ale podle Čchenova ujištění nemá na vládu žádné jiné vazby.
     "Trh pro tělesné strážce v Číně je obrovský, ale nikdo se jím nezabývá, ačkoli již bylo v zahraničí zraněno mnoho čínských podnikatelů," uvádí. GSA již vyslala své muže do Spojených států, do Evropy či do Latinské Ameriky, dodává.
    Základní výcvik "andělů strážných" trvá asi měsíc. Ti nejlepší jsou pak vysláni do Izraele, aby zde cvičili se střelnou zbraní. GSA je známa tvrdostí výcviku, ať to je v mrazu na sněhu, nebo na tropických plážích.
    Na základně rekruti po sportovním výcviku běhají se svými kamarády na zádech, aby si nacvičili pomoc poskytovanou klientovi při útoku.
    GSA není jediný čínský soukromý podnik tohoto druhu. Loni v únoru se čínští soukromí agenti podíleli na osvobození 29 svých spoluobčanů unesených povstalci v Súdánu. Psal o tom americký list Wall Street Journal s odvoláním na súdánské vojenské zdroje.
    Loni vysoký úředník na čínském ministerstvu zahraničí upozornil, že čínské bezpečnostní firmy musejí mít k zákrokům v zahraničí povolení.
    Čína by měla vážně uvažovat o vytvoření ekvivalentu amerického Blackwateru, aby pro čínské instituce a podniky zajistila bezpečnost ve vysoce rizikových oblastech v zahraničí," řekl Chan Fang-ming pro list 21st Century Business Herald vycházející v Šanghaji.
    Blackwater, dnes po dvou změnách názvu pojmenovaný Academi, byl terčem kritiky poté, co někteří jeho členové byli obviněni, že v Iráku a v Afghánistánu zabili civilisty.
    Peking, horlivý zastánce "nezasahování", by se mohl ocitnout v choulostivé situaci, kdyby jeho bodyguardi začali v zahraničí střílet nebo zahájili operace k osvobození rukojmích, soudí analytici.
    To ovšem nedokázalo odradit dvaadvacetiletou Wang Wen-wen, jednu z několika žen ve výcviku. "Je to mučení, ale já to zvládnu. Být ženou má své výhody: vaši protivníci k vám nechovají nedůvěru. Můžete vzít propisku na stole a vrazit jim ji do krku. To je velmi bezpečná metoda," ujišťuje.

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti