Ochránci přírody v Rokycanech loni ošetřili 353 zvířat - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Ochránci přírody v Rokycanech loni ošetřili 353 zvířat

Ikona

26. ledna 2009, 20.41 | Rokycany | Záchranná stanice živočichů pracuje pod hlavičkou ČSOP Rokycany od roku 1990. Od této doby bylo v tomto zařízení přijato a léčeno úctyhodných 3579 živočichů.

 

Rok 2008 Celkem živočichů za působení stanice / 1990 až 2008 / - Počet 353 3579

Hlavním cílem a posláním stanice je záchrana a léčení poraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů a jejich příprava na návrat do volné přírody, péče o opuštěná mláďata, záchranné přenosy živočichů z míst jejich bezprostředního ohrožení, v zimních měsících péče o hibernující živočichy – především ježky a netopýry, vyprošťování vrubozobých ptáků ze zamrzající vodní plochy, hospitalizace v zimě vyčerpaných živočichů především vinou nedostatku přirozené potravy, mapování živočichů v přírodě pro možnost adopce, záchranné chovy v případě vzácných živočichů, sestavování párů z handicapovaných jedinců pro jejich rozmnožování v zajetí, vyhledávání příčin zranění živočichů v přírodě a jejich odstraňování, výchovná, vzdělávací a poradenská činnost v oblasti ochrany volně žijících živočichů.
Záchranná stanice živočichů v Rokycanech je zakládajícím členem Národní sítě záchranných stanic, přičemž garantuje záchranu zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů na území pověřených měst: Beroun, Hořovice a Rokycany.
V průběhu roku 2008 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato celkem 353 exemplářů volně žijících živočichů ve čtyřiceti osmi druzích. Z toho bylo 193 vypuštěno zpět do volné přírody, přičemž se při navracení do přírody využívá nejen přímé vypouštění dospělých jedinců, ale i adopce mláďat pěstounským rodičům stejného druhů či metoda volného letu, která se osvědčuje především u vypouštění poštolek obecných. Do dalšího chovu či držení bylo předáno 51 jedinců a 109 se jich i přes veškerou péči nepodařilo zachránit.

V roce 2008 celkem přijato živočichů V roce 2008 celkem přijato druhů - 353 48

Pro zajištění odchytu, ošetření a léčby živočichů disponuje stanice materiálním, technickým i personálním vybavením. V současné době najdete v útulném areálu stanice čtrnáct voliér pro ptactvo, dvě klece pro savce, tři přístřešky pro dravce, odchovnu drobných hlodavců, přípravnu krmiva, skladovací prostory, mrazící boxy, líheň a klubovnu pro scházení členů a příznivců, kterých je dnes již přes sto dvacet. K dispozici je kromě služebního automobilu i dodávka pro převoz větších živočichů či materiálu a oplocený pozemek pro srnčata, labutě či čápy. K dispozici jsou i další prostory mimo areál zdejší stanice včetně víceúčelového objektu sloužící jako karanténa, odchovna či sklad materiálu. Na budování a vylepšování areálu se přesto pracuje i nadále. V prostorách stanice jsou umístěny i trvale handicapovaní živočichové sloužící k ekologické výchově. Najdete zde např. výra velkého, raroha velkého, sokola stěhovavého či řadu dalších. Pestrá je i kolekce drobných hlodavců.
Záchranná stanice živočichů v Rokycanech poskytuje své služby na území tří pověřených měst a Plzeňského a Středočeského kraje, přičemž oba krajské úřady významně přispívají na provoz stanice.

Území Plzeňský kraj Středočeský kraj
Počet přijatých živočichů - 163 191

Důvody přijímání volně žijících živočichů jsou různé, nicméně mezi ty nejčastější patří zranění způsobená dopravními prostředky, nárazy do překážek či napadení jinými živočichy. Velice časté jsou i popáleniny elektrickým proudem nebo nárazy do drátů elektrického vedení. Zvláštní skupinu tvoří mláďata, která ne vždy vyžadují pomoc a pro svoji nesamostatnost jsou často odchycena a přinesena do stanice. Mezi další příčiny, pro které se živočichové dostávají do našeho zařízení patří náhodné odchyty, pády do nejrůznějších prostor, vysílení organismu či infekce.

V roce 2008 byli v rokycanské záchranné stanici živočichů léčeni i vzácnější a zajímavější druhy. Mezi ně patřil např. káně rousná, kalous ušatý a další. Naopak nejčastějšími pacienty stanice v roce 2008 byli poštolka obecná, ježek západní, kos černý, káně lesní, srnec obecný či netopýr hvízdavý. Všichni živočichové přijatí do záchranného centra jsou evidováni v počítačovém programu, který používají všechny záchranné stanice v České republice, čímž dochází k sumarizaci výsledků v rámci činnosti celé Národní sítě stanic. Bližší informace o Národní síti stanic pro handicapované živočichy získáte na www.csop.cz či www.zachranazvirat.cz . Záchranná stanice živočichů Rokycany se věnuje i výchovné, vzdělávací a poradenské činnosti v oblasti ochrany přírody a souvisejících oborů. Zodpovědnou osobou za činnost záchranné stanice živočichů je Pavel Moulis, který má nejen několikaleté zkušenosti s odchytem, léčením, rehabilitací i vypouštěním živočichů zpět do přírody, ale absolvoval několik chovatelsko-ochranářských kurzů zvyšující kvalifikaci pro tuto náročnou činnost. Nedílnou součástí činnosti stanice jsou i záchranné přenosy živočichů z míst, kde jim hrozí nebezpečí nebo komplikují soužití s lidmi. V letošním roce šlo především o netopýry hvízdavé. V expoziční části stanice pravidelně probíhají exkurze nejen pro děti a mládež z mateřských, základních a středních škol, ale i pro zájemce z řad nejširší veřejnosti. Exkurze jsou zaměřeny nejen na poznávání živočichů, ale i na problémy, které jsou jim způsobovány ze strany civilizace. Stanice při své bohaté činnosti spolupracuje nejen se zelenými obdobně zaměřenými organizacemi, ale i se státní správou a samosprávou, která je pravidelně informována o činnosti a výsledcích zařízení.
Stanice též realizuje odborné programy ochrany biodiverzity, které zároveň slouží i jako podklady pro řadu jednání při ochraně přírody a životního prostředí v oblasti působnosti. Na podporu záchranných stanic volně žijících živočichů byla v prosinci roku 2005 vyhlášená veřejná sbírka „ Zvíře v nouzi „. Bližší informace lze nalézt na www.zvirevnouzi.cz či www.darcovskasms.cz . Díky kvalitně odváděné činnosti rokycanských ochránců přírody dosahuje rokycanská stanice výrazného úspěchu při získávání počtu dárcovských sms zpráv a tím pochopitelně i výrazného finančního příspěvku. O podporu stanice se starají členové sami. Organizují řadu zajímavých akcí pro veřejnost, např. ochranářský ples na podporu činnosti rokycanských ochránců přírody, který má příznivý ohlas. O rokycanské stanici se ví nejen v regiónu, ale i v celé republice díky kvalitní propagaci aktivit.

Činnost záchranné stanice živočichů v Rokycanech byla v roce 2008 nesmírně zajímavá a pestrá. Díky obětavosti našich členů a za významné podpory měst, obcí, jednotlivců i sdělovacích prostředků se nám podařilo realizovat řadu aktivit spojených se záchrannou živočichů, environmentální výchovou, vzděláváním a osvětou nejširší veřejnosti a tím významně ovlivňovat širokou veřejnost k lepšímu chápání ochrany přírody a vztahů mezi lidmi. Děkujeme a věříme, že tomu bude i nadále.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti