Švihovští vzpomínají na natáčení Popelky - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Švihovští vzpomínají na natáčení Popelky

Ikona

26. prosince 2008, 18.48 | Plzeňsko | Bez pohádky Tři oříšky pro Popelku s mladičkou herečkou Libuškou Šafránkovou si neumí představit Vánoce nejen Češi, ale i řada dalších národů. Málokdo ovšem ví, že některé klíčové scény z Popelky byly natáčeny právě na vodním hradě Švihově či jeho okolí v Plzeňském kraji.

 

„Často sem však přijíždějí fanoušci českého filmu o Popelce a chtějí vědět, kde stály ty či ony kulisy,“ říká správce vodního hradu Švihov Lukáš Bojčuk a dodává: „Nejčastěji se ptají zejméně Němci, ale třebas také Rusové“. Nutno dodat, že filmová pohádka z roku 1973 byla natáčena v koprodukci právě s Německem. Němci také založili dokonce fan klub věnovaný naší pohádce o Popelce. Ovšem někdy se správa hradu dočká i překvapení. „Počátkem prosince 2008 zavítaly na hrad dvě novinářky až z Norska,“ vysvětluje kastelán. Sezónní průvodkyně hradu Lenka Šlezingrová doplňuje: „Překvapilo nás, že Popelka je v Norsku populární tak, že nesmí chybět o žádných Vánocích ve vysílání norské televize. Zajímavá je ovšem i skutečnost, že pohádka není opatřena titulky ani dabingem, jak jsme zvyklí v Čechách, pohádku dabuje jediný člověk, muž, který mění intonaci či hlas dle toho, za kterou postavu z filmu právě hovoří.“ Norské novinářky pracovníky hradu překvapily tvrzením, že Popelka je prý stejně tak nesmírně populární třeba až na vzdálených Filipínách.
Nalézt na hradě místa, která hrála v Popelce, je však i pro velké milovníky filmu stejně zapeklitým oříškem, jako pro filmového prince hledání té skutečné Popelky mezi množstvím představených dívek. „Je to tím, že části hradu, které ve filmu vidíme, byly doplněny kulisami,“ konstatuje Lukáš Bojčuk. Švihov ovšem ve filmu nehrál žádné pyšné šlechtické sídlo, nýbrž statek zlé macechy, kde žila i Popelka. Také proto se na hradě natáčely populární scény jako chystání na královský ples, kam zlá macecha s Popelčinou nevlastní sestrou míří vymóděny do klobouků připomínajících netopýří křídla. Mnozí obyvatelé Švihova, jako například dnešní zaměstnanec hradu Jiří Rafaj, dodnes vzpomínají i na scény, kdy chlapec šplhající po dnes už zaniklém kaštanu volá: „Už jedou, už jedou!“ Mnozí ze Švihovanů, kteří byli v čase natáčení Popelky školními dětmi, se natáčení účastnili. „Ve filmu si zahrála hradní Červená bašta, špýchar, byly tam natáčeny stáje a na švihovském nádvoří stál i filmový holubník,“ vypočítává všechna důležitá místa Šlezingerová.
„Mně bylo tehdy pět let a sestře dva roky,“ vzpomíná dnešní čtyřicátnice Pavla Břízová, sezónní průvodkyně na hradě Švihov. „Natáčení nás tehdy ohromně vzrušovalo,“ konstatuje Břízová a dodává: “paní Šafránkové bylo tehdy ani ne osmnáct let a moc jí to slušelo. My, holčičky jsme toužily být princeznami jako ona.“ Nejvíce však pamětnici ulpěly v paměti nezvyklé filmařské kulisy, které byly pro děti velikým zážitkem, i přístup hereckých hvězd, populárních českých herců, Libuše Šafránkové v roli Popelky či Vladimíra Menšíka, přestavujícího hodného správce. „Napište tam, že to nebyly žádné nafoukané hvězdy, ale že i k nám zde byli milí tak jako postavy ve filmu, které představovaly. Mazlili se s námi dětmi, chovali nás na kolenou a byli nesmírně milí,“ uzavírá vzpomínky Břízová. Velkým zážitkem pro ni i její sestru bylo i to, když je Vladimír Menšík jako správce svezl na filmových saních kolem celého hradu.
„Ve filmu si ovšem zahrálo také vzdálenější okolí hradu,“ upřesňuje Lenka Šlezingrová a hned vysvětlí: „Slavný pád do rybníka byl natáčen v Mezihoří, které leží při cestě mezi Švihovem a Chudenicemi, Popelčiny cesty do staré chalopky za kouzelnou sovou se zas točily na úpatí dnešní chráněné přírodní krajinné oblasti Běleč na Chudenicku“. Lovecké scény s Popelkou a princem zas filmaři natáčeli poblíž Onoho světa v lůně Šumavy.
Pokud jde o hrad Švihov, ten sám se ve své novodobé historii stal jakousi tichou filmovou hvězdou. Vloni se zde natáčela například vánoční pohádka Tři životy, která měla premiéru na Štědrý den, ze starších filmů lze připomenout populární snímek Šašek a královna s hlavních rolích s Bolkem Polívkou a Chantal Poullain, ale také například Dr. Živago, Martin Luther, Král posledních dní, Hra o královnu, německá parodie Wixxer. „Málokdo také ví, že jedna šperkovnice, stůl či ranně barokní postel ze švihovských hradních interiérů si zahráli v Jakubiskově filmovém veleopusu Bathory,“ dodává Šlezingrová.
Pozn.: Popelčiny šaty jakož i dekorace z dalších pohádek jsou k vidění na výstavě v románských sálech kláštera Strahov v Praze a to od 27. listopadu do 31. prosince 2008!

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti