Národní park Šumava opravuje zámek ve Vimperku - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Národní park Šumava opravuje zámek ve Vimperku

Ikona

8. prosince 2008, 22.15 | Vimperk | Projekt opravy vimperského zámku – dominanty města je jedním ze stěžejních úkolů Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Vimperský zámek získala Správa NP a CHKOŠ do svého majetku koupí od města Vimperk v roce 1991. Do roku 1995 měla v jeho dolní části své sídlo. Ve zbytku nemovitosti chtěla již tehdy Správa vybudovat mezinárodní vzdělávací zařízení ve spolupráci s Mezinárodním fondem pro ochranu přírody WWF.

 

V následujících letech byly započaty rekonstrukční práce, které měly z nemovitosti učinit regionální vzdělávací centrum. Rekonstrukce byla zahájena – byly opraveny střechy a rozpadající se části hradeb. Finanční prostředky určené na opravu zámku ze zdrojů JCC Phare, byly ale v roce 1997 přesunuty na likvidaci povodňových škod na Moravě a od rekonstrukce bylo později odstoupeno. Poté zůstal vimperský zámek až do dnešní doby nevyužit. Až v roce 2006 se začalo opět diskutovat o jeho budoucnosti.
V první fázi bylo třeba posoudit, zda má tato nemovitost zůstat v rukou státu a provést rekonstrukci, anebo zda ji prodat ve stavu jak je. Z tohoto důvodu zadala Správa studii proveditelnosti. Ta měla obě varianty vývoje zámku zhodnotit a poskytnout podklady pro rozhodnutí, zda zámek prodat jinému subjektu nebo jej revitalizovat podle vlastního scénáře ve spolupráci s městem Vimperk a dalšími subjekty. Na základě provedených analýz byla vybrána varianta dalšího rozvoje v režii Správy.
V současné době, po zpracování investičního záměru, probíhá výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace. Projekt by měl ze zámku udělat opět dominantu, a to nejen po stránce vizuální, společenské a regionální, ale i s mezinárodním významem. Proto bylo rozhodnuto ze zámku vytvořit Mezinárodní vzdělávací environmentální centrum s dostatečnou ubytovací a stravovací kapacitou. Zámek by měl sloužit také jako vstupní brána k informacím a k prezentaci ochrany přírody a historických památek v oblasti Šumava a Bavorský les. Měl by také zachycovat svou vlastní historii a historii Šumavy. Probíhaly by tu také kulturní a společenské akce.
Financování celého projektu by mohlo být zabezpečeno z evropských fondů prostřednictvím tzv. „Master projektu“.
Co se děje ve vimperském zámku právě teď? Aktuálně běží vyklizovací práce zahájené letos v březnu – z prostor zámku se vyvezlo téměř 60 tun komunálního odpadu. Současně byly provedeny základní revitalizační práce v zahradách a odstraněny náletové dřeviny na skalách pod zámkem, jak nám ukládá statický posudek podloží objektu. Už ve fázi příprav bylo jisté, že vimperský zámek bude mít několik specialit. Mělo by zde fungovat evropské centrum environmentálního vzdělávání, zázemí pro ukázky místních produktů a výrobků. V muzeu bude zachována expozice historie města, knihtisku a výroby skla, expozice přírody bude rozšířena i o informace o všech národních parcích Evropy. Nově zde bude výstavní galerie. Atrakcí bude jistě Vlčkova věž – nejstarší a nejzachovalejší část původního hradu, s výstavním sálem v nejvyšší části, ale i věž se starými bicími hodinami v nejvyšší části s jedinečnou vyhlídkou na město.
„Dále se mohou budoucí návštěvníci zámku těšit na návštěvu evangelické kaple či otevření mystické zahrady veřejnosti či na varhaní koncerty v kapli sv. Josefa. Bude možné vidět restaurované renesanční malované stropy v Dolním zámku či zažít tajemnou prohlídku Černé věže a vzrušující stezku kolem zámku. Chtěli bychom také obnovit původní účel černé kuchyně, kde by se na otevřeném ohni připravovaly speciality pro potřeby společenských akcí,“ říká Bohumil Kubát, konzultant Správy NP a CHKO Šumava při zpracovávání investičního záměru a předprojektové přípravy tohoto velkého projektu.
Zajímavé je také okolí zámku. Veřejnosti bude k dispozici jižní terasovitá zahrada a celá východní zahrada před arkádami, kde se budou pořádat nejrůznější kulturní a společenské akce – např. divadelní představení, koncerty, ale také kejklířské atrakce, šermířské souboje. Bohužel se už patrně nepodaří zcela obnovit podzemní štoly, kudy vedly únikové cesty ze zámku do města a sloužily při obléhání bývalého královského hradu. „Jedna ze štol vedla z Vlčkovy věže, přes evangelickou kapli a Haselburg za město a ústila pod rybníkem,“ vypráví správce zámku Antonín Dvořák. „Další šla ze sklepení pod zámkem přes starý pivovar dolů do města.“
Na nádvořích a v zahradách vimperského zámku je také šest kašen, které prošly rekonstrukcí v 18. století, ale dnes už nefungují. „Dřív tu všude vedla voda dřevěnými potrubími a protékala na volných prostranstvích,“ říká Dvořák. „Studny dávaly vodu do 50.let minulého století. Dnes tu užíváme městskou vodu. Ale ve Schwarzenberské studni pod Hrabicemi, která kdysi napájela celý zámek je vody stále dost. Musíme ji napojit na vodní systém zámku.“
Rekonstrukce bude probíhat několik příštích let. Při rekonstrukci bude odstraněno mnoho plevelných dřevin, dispozičně se exteriéry změní. Krásný výhled na město ale zůstane! Zůstat by měly i některé vzácné dřeviny na zahradě. „Roste tu třeba i tis,“ ukazuje Dvořák na místo v kamenné terase nad městem. „Ten tu musí zůstat. Chráním ho jako oko v hlavě. A Bohumil Kubát ho doplňuje: „Bude to velmi náročné, zejména restaurátorské práce, ale věříme, že se nám vše podaří!“
A kdy bude nový zámek zcela k dispozici veřejnosti? „Někdy v roce 1260 byla zahájena stavba hradu, kolem roku 1620 byl zámek zásadně přestavěn, a proto v roce 2016 bude projekt plně dokončen,“ naráží Bohumil Kubát na magii čísel.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti