Český kalendář příjmení je první svého druhu na světě - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Český kalendář příjmení je první svého druhu na světě

Ikona

25. listopadu 2008, 20.36 | Praha | V těchto dnech spatřil světlo světa unikátní kalendář, oslavující každý den jedno české příjmení. Kalendář, který dostal jméno Příjmenář, tak vedle jmenin přináší do světa oslav nový pojem, kterým jsou příjmeniny. Navíc nemá ve světě obdoby.

 

Autory Příjmenáře, Jana Švejdu a Martina Kováře, tato myšlenka napadla na svatbě jejich společného kamaráda. "Skoro všichni se jmenovali Pokorní a my jsme si s Martinem řekli, že by se v tak hojném počtu měli scházet častěji, než jen na svatbách, a to byl vlastně první krok k Příjmenáři," vysvětlil Švejda.

"Celá řada příjmení je v kalendáři řazena tak, aby měla nějakou skrytou spojitost s daným dnem," doplnil Kovář. "Například ve Světový den rybářství mají svátek Karáskovi (27. června), nebo v Den matek slaví Růžičkovi (11. května)."

Příjmení se stalo součástí osobního jména kolem 16. století a Češi jich používají na 40 tisíc. Některá z nich ovšem nosí třeba jen dva lidé, proto autoři k sestavení Příjmenáře použili 364 těch nejužívanějších. A ti zbylí? Ti slaví svůj svátek společně 30. dubna.

V současné době je možné Příjmenář zakoupit výhradně prostřednictvím portálu www.TiskProRadost.cz, do budoucna ale jeho autoři plánují běžnou distribuci všude tam, kde se kalendáře obvykle kupují.

(WR)
zdroj: WEBreporter.cz

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti