Obrovský úspěch: Světlomalíř Alex Dowis se jako 1. Čech probojoval až do semifinále Amerického Talentu! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Obrovský úspěch: Světlomalíř Alex Dowis se jako 1. Čech probojoval až do semifinále Amerického Talentu!

Los Angeles I Tomu se říká obrovský úspěch! Zatím se to žádnému Čechovi nepovedlo, až světlomalíři Alexu Dowisovi. Probojoval se totiž až do semifinále světové televizní show America´s Got Talent (Amerika má Talent). Teď ho čeká zásadní rozhodnutí o postup do finále a možnost stát se celkovým vítězem!

 

Alex Dowis, kterého kdysi „objevila“ Lucie Bílá a pak ho přizvala na svá tour, reprezentuje rodnou Českou republiku na jednom z největších pódií světa. Jedná se o Dolby Theater v Hollywoodu, kde se předávají slavní filmoví Oscaři!

 

Skrze kvalifikaci a čtvrtfinále se Alex, který maluje světlem, posunul až do semifinále, které se uskuteční 10. září živě na americké televizi NBC. "Je to pro mě neskutečná věc a splněný sen..." přiznal už před časem light a street-art umělec.

 

Je to velmi zajímavá výtvarná technologie, kterou Alex dlouhá léta vyvíjí. Zásadní je ale to, že touto formou malování je schopný vyprávět příběh, a to pouze za pomoci živě malovaných obrázků, které na sebe navazují. Světlomalíř používá obě ruce a je neuvěřitelně rychlý.

 

V prvním kole Dowis oslnil diváky a porotu jednoduchým příběhem, v kterém ztvárnil svou cestu do Ameriky. Vytvořil i legendární stolek s porotou a sám sebe před plátnem. Show zakončil malbou orla bělohlavého, kterého namaloval, tak rychle, že všichni, včele s porotou jen zírali.

 

Jediný, kdo měl námitky, byl Simon Cowell, jenž je považován za nejpřísnějšího porotce na světě.  Alexovi řekl, že příběhu neporozuměl a ptal se ho, co tím chtěl vyjádřit, zda do USA přiletěl na orlovi. Když porotce vypustil z úst, celý sál jej vypískal! „Bylo to neuvěřitelné…,“ popsal z tohoto zážitku své pocity Alex Dowis, český umělec a historicky 1. Čech, který se do AGT dostal!

 

V dalším kole, které se nazývá Judges cuts, Alex zareagoval na výročí 50. výročí přistání na Měsíci a ztvárnil tento příběh světlem.

 

„Simona to dostalo a řekl v překladu, že z toho měl husí kůži na husí kůži. Všechno to, co se odehrává v posledních měsících a týdnech je pro mě stále neuvěřitelné. Je to opravdu splněný sen,“ přiznal Alex Dowis, který měl původně nevýhodu, protože jeho číslo v show bylo prvním, které televize odvysílala. Přesto velmi zabodoval.

 

Na cestě do čtvrtfinále AGT si Dowis se svým týmem udělal zastávku v New Yorku, kde se setkal s ředitelem Českého centra v New Yorku Miroslavem Konvalinou, a také tu odprezentoval vystoupení, jenž vyprávělo hlavně o 30. výročí Sametové revoluce.

 

Dowis měl celou exhibici v Los Angeles ztíženou i tím, že trpí bolestí ramene, které si začátkem roku vykloubil, což umělci docela komplikuje život. Ve chvíli, kdy se má člověk léčit a nic nedělat, přijde pozvání do jedné z největších talentových soutěží světa.

 

 S bolestmi se tedy tvrdě připravoval na výkon. Ve čtvrtfinále ztvárnil příběh evoluce. Toto vystoupení už se vysílalo živě na NBC a po prvé hlasovali diváci.

 

„Věděl jsem, že jde o kontroverzní téma. Existuje spoustu věřících, kteří tuto teorii odmítají. Tak trochu jsem si myslel, že v tu chvíli, že ten, kdo věří v Boha, tak mi hlas nepošle, ale asi poslal…,“ usmíval se light-art výtvarník.

 

Rozhodnutí se Alex dozvěděl až další den. Samozřejmě ve chvíli, kdy mu bylo sděleno, že postupuje, skákal radostí.

Pro Dowise je to jako pro člověka, který vyrůstal v paneláku na jižáku v Praze a dnes se setkává s lidmi, jako je Terry Crews, kterého asi každý zná z reklam na parfém (Old Spice) nebo ze seriálu Everybody Hates Chris, neuvěřitelný úspěch.

 

V Hollywoodu měl tu čest potkat se i s vítězem minulého ročníku AGT, kouzelníkem Shin Lim nebo se zpěvačkou Bianca Ryan, která vyhrála první americký talent v roce 2006. Nyní se světlomalíř připravuje na další kolo a může klidně aspirovat i na vítěze celé série AGT.

 

Pokud by opravdu vyhrál, odveze si z USA 1 milion dolarů, kromě zřejmě i dalších nabídek na spolupráci či dokonce angažmá…

 

Zdroj: Metropol / foto: archiv A. Dowise

Tohle se ještě žádnému Čechovi nepovedlo, Alex Dowis je v semifinále Amerika má Talent!

Kromě jiného Dowis Američanům světlem namaloval i evoluci

Alex má z AGT neskutečné zážitky

1. Čech v historii v Americkém Talentu je Alex Dowis!

Tématické zařazení:

 » Aktuality