Tohle nikdo nechápe: Předražené reality v ČR, nejdražší v Evropě! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Tohle nikdo nechápe: Předražené reality v ČR, nejdražší v Evropě!

Praha I Tohle skutečně nikdo nechápe. Dokonce ani světoví či jen evropští bankéři a odborníci na reality! Nemovitosti v České republice jsou v poměru k průměrné mzdě nejdražší v Evropě. Byty či domy jsou v Praze i v některých jiných městech dražší, než třeba ve Vídni, Berlíně či Drážďanech.

 

Za metr čtvereční v Praze dá zájemce 124 098 korun. To představuje 419 procent průměrné čisté mzdy. Z hlediska absolutní částky 256 339 korun je podle ekonomů z deseti porovnávaných středoevropských metropolí nejdražší Mnichov. Reálně pak samozřejmě Paříž.

 

Mnichov však při přepočtu na průměrnou mzdu zůstává daleko za Prahou. Bavoři potřebují na metr čtvereční v centru 378 procent měsíční čisté mzdy. V absolutních číslech zůstává před Prahou ještě Frankfurt nad Mohanem (164 661 Kč), Vídeň 161 391 (161 391 Kč) a Berlín (148 647 Kč).

 

Pokud jde o ceny bytů mimo centrum, pak v Praze stojí metr čtvereční v průměru 81 132 korun. V Berlíně mimo centrum vyjde metr čtvereční na 99 033 korun a v Bratislavě na 53 367.

 

V moravské metropoli Brně vyjde byt v centru na 65 700 korun za metr čtvereční, což představuje 258 procent průměrného měsíčního příjmu. Mimo centrum přijde metr čtvereční brněnského bytu na 50 152 korun.

 

Zajímavé je, že zatímco byty v centru Varšavy jsou dražší než v centru Brna, u bytů mimo centrum je tomu naopak. V polském hlavním městě vyjde metr čtvereční mimo centrum na 48 268, v centru na 73 604 korun.

 

"Například některé byty v Českých Budějovicích jsou jednou tak dražší, než v německých Drážďanech. Pracovala jsem 15 let v německém realitním trhu a musím říct, že to, co se děje v ČR, je jen uměle vytvořená záležitost. ´Někdo´tu zcela zásadně a záměrně uměle předražuje něco, co takovou hodnotu nemá, i když je to v Praze! Ty nemovitosti už s ohledem na rozlohu, průměrnou mzdu a majetek nemají takovou cenu. Toto vytváří ´realitní lobby´, které uměle nastřeluje ty ceny a tím způsobuje doslova hlad po dalších nemovitostech," říká paní Daniela, která je odbornicí na reality i bankovní a finanční sektor.

 

Podle ní i některých dalších odborníků, kteří nemají potřebu vydělávat na českém realitním trhu jsou řeči o "nedostatku bytů v Praze" jen naprostým nesmyslem a lží!

 

"Jen v Praze (pomineme i další města) je stále okolo 5 až 6 000 volných bytů. Stačí si projet realitní servery a nejde jen o byty, ale i o domy. Není pravda, že byty v Praze nejsou. Jiná situace je s pronájmem, tam je to problém, ale co se koupě bytů a domů týče, rozhodně v ČR není nedstatek nemovitostí. Ba naopak," míní paní Daniela.

 

Mnozí realitní odborníci připouštějí, že poměrně brzo ceny nemovitostí začnou buď stagnovat nebo i klesat. Praha sice bude výjimkou, ale už kvůli stále hůře dostupným hypotékám pro většinu lidí, není možné, aby se trh s byty a domy někde nezastavil. Zda to bude a kdy, je otázkou.

 

V podstatě už nyní ale mnozí zájemci na nemovitosti, kterou si vybrali často nemají šanci finančně dosáhnout. Většinu bytů za "hotové" peníze však kupují cizinci nebo ti, kteří berou nákup nemovitostí jako investici. Nic ale netrvá věčně a není nekoneční.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Aktuality