Vítězem Eurovize je Nizozemec, čeští Lake Malawi skončili na 11. místě - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Vítězem Eurovize je Nizozemec, čeští Lake Malawi skončili na 11. místě

19. května 2019, 07.00 | Tel Aviv I Jinak to ani dopadnout nemohlo. Česká indie-popová kapela Lake Malawi se skladbou Fiend od a Friend skončila na 64. ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize na 11. místě. Vítězem se stal nizozemský zpěvák Duncan Laurence.

 

Podle mnoha českých diváků i odborníků na hudbu byli Lake Malawi hodně dobří a účast v Eurovizi brali kluci vážně, nicméně ani to nestačilo na lepší umístění, ne-li na vítězství.

 

Finále soutěže, které se konalo v izraelském Tel Avivu, se zúčastnili zástupci 26 zemi, jako zvláštní host vystoupila americká zpěvačka Madonna. O jejím výkonu se na sociálních sítích vedou žhavé diskuze. „Maličko (víc) jí to neladilo. Bohužel jako show dobré, zpěv dost podprůměrný,“ píší diskutéři na facebooku.

 

O výsledcích klání rozhodují hlasy národních porotců všech zúčastněných států, k nimž se pak přičtou hlasy diváků. Zatím nejlepším českým výsledkem v soutěži je loňské šesté místo zpěváka Mikolase Josefa.

 

Skupina Lake Malawi získala ve finále celkem 157 bodů. V hlasování porotců obdržela 150 bodů, což ji řadilo na osmé místo. Od diváků však dostala pouze sedm bodů, což byl třetí nejhorší výsledek. Celkově tak česká kapela obsadila jedenáctou příčku.

 

Pětadvacetiletý Duncan Laurence, který soutěžil s písní Arcade, získal celkem 492 bodů, z toho 231 bodů od porotců a 261 bodů od diváků. Nizozemsko tak dosáhlo v soutěži již pátého vítězství a získalo právo hostit příští ročník.

 

Letošního ročníku Eurovize se zúčastnili zástupci celkem 41 zemí. Do finále postoupily dvě desítky soutěžících ze dvou semifinále. Automatický postup měli navíc jako vždy zajištěn zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, což jsou Británie, Francie, Německo, Itálie a Španělsko, a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael.

 

Izraelské pořadatelství od samého počátku budilo kontroverze. Izraelská vláda původně usilovala o to, aby se soutěž konala v Jeruzalémě, nakonec se ale organizátoři rozhodli pro Tel Aviv. Podle kritiků chce Izrael celou akcí odvést pozornost od násilí v palestinském Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

 

První ročník eurovizního klání se konal v květnu 1956. Soutěž patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Za nejslavnějšího vítěze je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. Mezi další věhlasné tváře, které v soutěži uspěly, patří Kanaďanka Céline Dion, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. Česká republika se poprvé zúčastnila v roce 2007. Už v roce 1968 v soutěži, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, vystoupil Karel Gott, ovšem tehdy jako zástupce Rakouska.

Zdroj: Metropol / foto: Eurovize

Duncan Laurence zaujal nejvíce, proto taky Eurovizi 2019 vyhrál

Čeští Lake Malawi byli hodně dobří, ale skončili až na 11. místě

Tématické zařazení:

 » Aktuality