Katedrálu Notre Dame se podařilo zachránit, škody jdou ale do miliard! FOTO ZKÁZY UVNITŘ! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Katedrálu Notre Dame se podařilo zachránit, škody jdou ale do miliard! FOTO ZKÁZY UVNITŘ!

Paříž I Požár pařížské katedrály Notre-Dame se hasičům nad ránem podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit. Škody jdou ale i tak do miliard. Objevují se již i první nabídky finanční pomoci na její obnovu. Včetně majitele luxusních značek Françoise-Henri Pinaulta, který nabídl až 100 milionů eur, tedy asi 2,6 miliardy korun.

 

Požár katedrály, kterou ročně navštíví až 13 milionů lidí, vypukl v pondělí okolo 18:50. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky.

 

Krátce poté se objevily i první nabídky finanční pomoci z domova i ze zahraničí. Francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur.Kering vlastní několik luxusních módních značek, včetně Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga a Alexander McQueen. Časopis Forbes odhaduje výši majetku rodiny Pinaultových na 35 miliard USD (794,3 miliardy Kč).

 

Newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů, spustila v pondělí internetové stránky s cílem získat peníze na obnovu katedrály. Na internetových stránkách pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe bylo v pondělí zahájeno více než 50 kampaní na pomoc v souvislosti s požárem katedrály, uvedl mluvčí provozovatele stránek John Coventry.

 

Přesná příčina požáru zatím není známá. Francouzská média citují zástupce pařížských hasičů, podle kterých by mohl souviset s projektem renovace špičky kostelní věže za šest milionů eur. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu.

 

„Jak to mohou vědět, když oheň ještě neuhasili a na místě budou dohašovat řadu dní. Je trochu zvláštní náhoda, že nejslavnější francouzská katedrála vzplála pár dní před nejdůležitějšími křesťanskými svátky - Velikonocemi," uvedl jeden z obyvatel Paříže, který bydlí pár kroků od katedrály Notre Dame. 

 

Obnova chrámu potrvá několik let. Přičemž nyní procházela rekonstrukcí za peníze i ze sbírky, na kterou peníze věnovaly tisíce lidí.

Zdroj: Metropol / Twitter, archiv

Interiér poničené katedrály, kde oheň napáchal také velké škody

Požár katedrály v Paříži sledovaly tisíce lidí!

Takhle slavný chrám vypadá po požáru

Takhle vypadala v době rekonstrukce i s lešením

Potrvá řadu let, než se Notre Dame podaří obnovit do této podoby!

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření