Zimní čas za letní se přestane měnit! Ale ne letos a možná ne všude - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Zimní čas za letní se přestane měnit! Ale ne letos a možná ne všude

Brusel I Evropští poslanci dnes podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času. Nebude to ale ani letos ani příští rok. Na řadu tento krok má přijít v roce 2021, pokud to do té doby zase někdo nezmění. A nemusí to taky být všude.

 

Europoslanci však chtějí, aby členské státy EU svůj postup koordinovaly, aby se předešlo případnému narušení fungování jednotného trhu. S ukončením seřizování hodinek každého půl roku musí nakonec souhlasit i členské země.

 

Návrh příslušné směrnice počítá s tím, že jednotlivé státy si samy určí, zda zachovají nastálo standardní či letní čas. Směrnici loni představila Evropská komise po veřejné konzultaci. Té se zúčastnilo 4,6 milionu hlasujících z více než půlmiliardové Evropské unie. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich. Komise původně navrhovala ukončit střídání již letos, nenašla ale podporu u členských zemí.

 

Iniciativu, jejímž cílem bylo právě zrušení střídání času, na podzim roku 2017 spustila skupina europoslanců v čele s českým zástupcem v Evropském parlamentu Pavlem Svobodou.

 

Na začátku tohoto měsíce pak normu podpořil výbor Evropského parlamentu pro dopravu a cestovní ruch. Svoboda tehdy zdůraznil, že europarlament chce zamezit chaosu, který by mohla vyvolat volnost členských států ve výběru času, jenž zachová. Podle europoslanců mají členské státy do dubna 2020 informovat Evropskou komisi, v jakém časovém pásmu si přejí zůstat.

Zdroj: Metropol / foto: Shutterstock

Změna zimního času na letní by měla skončit v roce 2021

Tématické zařazení:

 » Aktuality