Církevní faux pas: Špatně vypočítané Velikonoce mají být už tento víkend! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Církevní faux pas: Špatně vypočítané Velikonoce mají být už tento víkend!

Praha I Velikonoce jsou pro křesťany nejvýznamnějším církevním svátkem. Je ale pohyblivý, neboť vychází každý rok na jiné datum. Letos se ale stalo jedno faux pas. Církevní představitelé datum špatně vypočítali, a tak fakticky by velikonoční svátky měly být tento víkend a ne v dubnu, jak jsou podle kalendáře plánovány.

 

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, tedy Hod Boží velikonoční připadá vždy na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti. Jenomže chybička se vloudila a vše je jinak! 

 

Astronomické jaro začalo 20. března ve 22 hodin a 58 minut a úplněk hned následoval 21. března v 6 hodin a 15 minut. Ježíš by tak měl být vzkříšen v noci z 23. na 24. března. Podle kalendáře jsou Velikonoce, tedy Hod Boží až 21. dubna. Ukázalo se tak, že tyto svátky, sice důležité pro věřící, ale běžné pro ty, co víru tolik nevnímají, jsou maličko paradoxem. „Vánoce jsou taky v podstatě církevním svátkem a jsou dané napevno. Velikonoce by měly být ustanoveny podobně, vždyť Krista ukřižovali v určitý čas,” myslí si mnoho lidí.

 

Kde se stala chyba, neví ani kardinál a český primas Dominik Duka. Česká biskupská konference, která je ústředním církevním orgánem v ČR údajně měla rozeslat pastýřský list pro duchovní, který informuje o přesunu Velikonoc a důležité informace vysílá i církevní Radio Proglas i TV Noe.

 

V Litoměřicích jsou například věřící svoláváni ke zpovědím speciálním cedulí s textem: „Ježíš se blíží!“ Řešením budou instituty hromadné zpovědi.

 

Chybu se církev snaží intenzivně napravit, ale je jasné, že odpadne postní neděle označována jako laetare. Mnozí věřící a i ti, kteří do kostela chodí denně ale mnohde vůbec o problému neví. Letošní Velikonoce tak ale paradoxně budou v podstatě jen pohanským svátkem…

 

V příštím jubilejním roce 2020 bude první jarní den 20. března ve 4 hodiny a 49 minut a první úplněk nastane 8. dubna ve 4 hodiny a 34 minut. Tak snad se už církevní orgány ‘neseknou' jako tomu je celosvětově letos… 

Zdroj: Metropol / Shutterstock

Velikonoce tak letos budou spíše "pohanským" než církevním svátkem

Tématické zařazení:

 » Aktuality