Máte auto na diesel s filtrem pevných částic? Můžete se připravit na kontrolu! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Máte auto na diesel s filtrem pevných částic? Můžete se připravit na kontrolu!

Praha I Kontrolu automobilů s dieselovým motorem a filtrem pevných částic, chystá Praha ve spolupráci s policií. Jde totiž o celorepublikový problém, který zatím úřady příliš neřešily, přičemž například na STK vám vůz se špatným nebo chybějícím zařízením neprojde. Takové auto, pokud má v techničáku tento filtr zapsaný, a nemá jej, výrazně přispívá ke špatnému ovzduší zejména ve městech.

 

„Ve spolupráci Magistrátu a Policie ČR jsme poprvé v historii zahájili kontroly aut s vymontovanými filtry pevných částic. Vozidla s podezřením byla policií vedena na stanice STK, kde byla prověřena. V Praze pochází okolo 80% znečištění ovzduší právě z dopravy. Právě v těchto dnech, kdy hrozí smogová situace a zdraví Pražanů trpí nejvíce, jsme se proto zaměřili přímo na auta, která mají odmontované či poškozené filtry. Nepravidelné kontroly budou pokračovat i v následujících dnech,” uvedl náměstek pro dopravu Magistrátu hlavního města Prahy Adam Scheinherr na facebooku. 

Filtr má správně zachytit jemné prachové částice, aby nešly výfukem do ovzduší. Pokud je filtr poškozen či vymontován, dochází k výrazně většímu znečištění. Úřady dlouhodobě problém příliš neřeší.

Řidiči přistupují k odstraňování filtrů pevných částic nejčastěji z finančních důvodů, šíří se i oblíbené mýty, že filtr snižuje výkon auta, což je nesmysl. Pokud se například na modelu AUDI Q5 takové zařízení porouchá, může to majitele přijít i na osmdesát tisíc korun.

Přitom poškození filtru se dá předejít i správnou technikou jízdy, nechávat takzvaně filtr “vypalovat” na delších trasách a také přidáváním aditiva při tankování pohonných hmot. V zimě zimního, od jara do podzimu letního. 

Podle posledních odhadů ministerstva dopravy u nás nefungují filtry správně až u 150 tisíc aut. Musí je mít všechny vozy se vznětovým motorem vyrobené po roce 2010. Zákon přitom počítá se sankcí až 50 tisíc za jízdu s autem bez filtru, v praxi ale neprobíhají prakticky žádné kontroly.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 13.0px 'Times New Roman'; color: #1d2129; -webkit-text-stroke: #1d2129; background-color: #ffffff} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 13.0px 'Times New Roman'; color: #444444; -webkit-text-stroke: #444444; background-color: #ffffff; min-height: 16.0px} span.s1 {font-kerning: none}

 

Zdroj: Metropol / facebook Adama Scheinherra

Magistrát s policií začali s kontrolami filtrů pevných částic na vozidlech s dieselovými motory

Speciální přístroje odhalí špatný nebo chybějící filtr pevných částic

Tématické zařazení:

 » Aktuality