Vodárenství v severních Čechách přechází pod kontrolu měst a obcí - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Vodárenství v severních Čechách přechází pod kontrolu měst a obcí

foto archiv

Teplice – Akcionáři společnosti SVS na valné hromadě 19. dubna 2018 v Teplicích hlasováním završili pětiletý proces příprav. Potvrdili tak nový model fungování vodárenství v severočeském regionu, díky němuž se voda a s ní spojené provozování od ledna 2019 vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí.

 

Pro tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování. „Akcionáři SVS dnes na valné hromadě svými hlasy potvrdili naše společné pětileté úsilí, jímž bylo dostat vodu a s ní spojené provozování v severočeském regionu zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Parametry nového modelu, které akcionáři dnes projednali, jsou výsledkem náročných vyjednávání se společností Veolia. Podstatné je, že města a obce získají prostřednictvím SVS plnou kontrolu nad veškerými finančními toky, že se veškeré změny odehrají bez nutnosti zvyšovat cenu vodného a stočného a že zůstanou zachována všechna pracovní místa,“ zhodnotil výsledek hlasování předseda představenstva SVS Tomáš Indra.

 

Společnost SVS se stane od 1. ledna 2019 stoprocentním vlastníkem provozní společnosti SčVK a vodárenství na severu Čech začne fungovat v systému tzv. vlastnického modelu se servisním prvkem.

 

Města a obce budou mít díky tomuto kroku stoprocentní kontrolu nad výběrem vodného a stočného. Budou tak moci transparentně rozhodovat, kolik finančních prostředků vynaloží na obnovu vodárenské infrastruktury, kolik na samotné provozování a kolik na podpůrné servisní služby s ním spojené,“ říká generální ředitel SVS Bronislav Špičák.

 

V praxi to znamená, že dojde k vnitřní restrukturalizaci a servisní služby se ze společnosti SčVK vyčlení do nové servisní firmy Severočeská servisní a. s. (SčS). Ve vodárenském systému tak bude nově fungovat skupina tří společností: SVS – vlastník vodohospodářského majetku a vlastník provozovatele; SčVK – provozovatel ve 100% vlastnictví SVS; SčS – servisní společnost, v níž bude mít SVS prostřednictvím SčVK ovládající majoritní podíl 75 % a podíl 25 % bude dle dohody nabídnut k odkupu společnosti Veolia.

 

Nová servisní společnost bude ve skupině vykonávat především podpůrné činnosti spojené s haváriemi a operativou v terénu, jako je například podpora při kontrole, údržbě a správě vodovodů a kanalizací. SVS bude mít nad SčS plnou kontrolu, Veolia bude servisní společnost manažersky řídit a ponese plnou odpovědnost za její fungování a výsledky. Veolia bude mít podíl v SčS pouze na dobu určitou, a to do roku 2030.

 

Spolupráce s Veolií v novém modelu bude probíhat v úplně jiném režimu, než tomu bylo doposud. Veolia bude v nové struktuře figurovat pouze na úrovni servisní a zároveň jen s minoritním podílem 25 %. Nově nastavený model přináší pro SVS zásadní výhodu – odměna za poskytování servisních služeb se bude odvíjet přímo od efektivity, jaké SčS pod řízením Veolie dosáhne, a to při garantovaném výnosu pro SVS,“ vysvětluje Bronislav Špičák.

 

Transformaci vodárenského systému na severu Čech ocenili minulý týden členové prestižního Klubu finančních ředitelů (CFO Club), který sdružuje vrcholové odborníky ČR a SR v oblasti finančního řízení. Ti zvolili projekt „Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020“ finančním projektem roku 2017.

 

Důležitého hlasování valné hromady se zúčastnilo 157 akcionářů (zástupci měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji), kteří představují 74,36 % základního kapitálu společnosti.

 

Zdroj: EWING PR

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality