Město zohlednilo petici, workout na Pražské nebude - Aktuality - Český Metropol

Divočina na Černém mostě se mění v park

zdroj: plecharnacernymost.cz

Praha | Odpady, injekční stříkačky, nevzhledné křoviny – to je pozemek označovaný Divočina, ležící na kraji sídliště Vybíralka na Černém Mostě a vedle kulturního centra Plechárna. Hlavní město podpoří přeměnu...

 

zanedbaného místa na prostor pro setkávání. 
Správcem prostoru se stane příspěvková organizace Praha 14 kulturní, p.o. Již nyní probíhají úpravy pozemku, odstraňují se nevhodné dřeviny a tento týden již začnou první terénní úpravy.
„Chceme vytvořit z Divočiny veřejný prostor plný volnočasových akcí. Bez zapojení občanů to ale nepůjde. Pilotní projekt by se nepodařil bez pochopení a finanční podpory Magistrátu hl. m. Prahy, který poskytl dotaci ve výši 910 tisíc korun,“ uvedl ředitel Prahy 14 kulturní David Kašpar. Tato organizace ročně pořádá na dvě desítky akcí a provozuje kulturní centrum Plechárna. 
„Podobné aktivity mění a oživují naše město. Zásadní je pro mne to, že na úpravě a údržbě se chtějí podílet samotní místní obyvatelé,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.
Záměrem je zapojit občany do přeměny prostoru, aby společně s architekty vymysleli podobu parku a navrhli volnočasové prvky. Na adresu organizátorů již přicházejí návrhy na instalaci cvičebních prvků pro seniory, stolů s lavičkami pro hraní deskových her i vytvoření zóny pro pikniky. „Péče o společný prostor je tím nejlepším předpokladem, jak dát lidi dohromady. Už teď se řada místních do projektu ochotně zapojila,“ říká David Kašpar.

Zdroj: plecharnacernymost.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Praha  

 

Letošní Famufest provede své návštěvníky Infernem

zdroj: 2media.cz

Praha | Soutěžní filmový festival Famufest tradičně kombinuje snímky studentů FAMU s doprovodným programem, jako jsou například workshopy, koncerty, výstava či předčítání scénářů, a zároveň dává

 

studentům možnost zkusit si zorganizovat vlastní festival, ovlivnit jeho téma, dramaturgii a výběr hostů. Letos se Famufest uskuteční v termínu 13. – 18. 11. 2017.
Tématem tohoto 34. ročníku je Inferno. Organizátoři slibují, že návštěvníky provedou jednotlivými druhy pekla až k možnému očištění. Výběr tématu vysvětlují tím, že každý umělec prochází svým osobním infernem před setkáním se s názorem publika na své prezentované dílo. 
Program si klade za cíl konfrontovat studenty s názory profesionálů z různých oblastí filmové tvorby, a zároveň otevřít FAMU široké veřejnosti. Jedním z významných hostů letošního Famufest bude scénárista legendárního pořadu Saturday Night Live a filmů s Eddiem Murphym Cesta do Ameriky a Zamilovaný profesor Barry W. Blaustein, který přislíbil účast i na zahajovacím ceremoniálu v kině Lucerna. 
Hlavním programem Famufest bude promítání soutěžních i nesoutěžních filmů studentů FAMU. K tomu se budou promítat i snímky studentů ze spřátelené zahraniční filmové školy a filmy hostů. Filmy se budou promítat denně od 13. 11. v obou sálech kina Světozor. Samozřejmostí je i doprovodný program (hudba, workshopy, masterclasses, divadla, performances, industry events), který se bude odehrávat každý den v prostoru Hybernské 4 a bude vždy zakončen večerním hudebním programem. Za zmínku stojí například večer, který se bude konat ve spolupráci s magazínem Full Moon a na kterém se představí polští avantgardně jazzoví Niechȩć, kteří uchvátili návštěvníky posledního Colours of Ostrava. Speciální akcí bude charitativní večer v rámci roku demokracie a humanity organizovaný FAMU a Karlovou univerzitou, který se koná symbolicky v předvečer 17. listopadu a kde vystoupí například kapela Please the Trees. Nicméně ani další dny festivalu nezůstanou pozadu, kompletní program bude představen již brzy.

Zdroj: Anna Peňásová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 

Děláte, co vás baví? Dosáhnete úspěchu!

zdroj: helas-ladies-club.cz

Praha | Podzimní setkání Cosmopolitan Executive Helas Ladies Clubu v pražském Klášteře minoritů sv. Jakuba se neslo v duchu myšlenky Dělat to po svém, což je bytostně vlastní hostům, kteří přijali naše...

 

pozvání. Nebýt toho, že se v minulosti rozhodli dělat věci po svém, nebyli by dnes tam, kde jsou, nedosáhli by úspěchů, na které mohou být právem pyšní.
Prvním hostem byla majitelka společnosti Terezia Company Terézia Svátová a její syn Zdeněk Sváta. Paní Svátová se s námi podělila o to, jak těžké bylo před více než 20 lety rozjet v tehdejším Československu byznys v oblasti zdravé výživy. „Nedlouho po Sametové revoluci jsem se rozhodla odejít z Ministerstva zahraničního obchodu a pustit se do podnikání. U toho jsem využila své jazykové znalosti. Založila jsem tedy firmu a začala exportovat zboží z Československa do Jugoslávie. Vše šlo docela dobře do té doby, než v roce 1992 vypukla v Jugoslávii válka,“ vzpomíná Terézia Svátová s tím, že na základě toho se rozhodla začít vyvíjet vlastní produkty, díky čemuž na tuzemský trh uvedla mimo jiné i hlívu ústřičnou, jejíž léčivé účinky jsou dnes již všeobecně známé. Její syn, Zdeněk Sváta, který se do rodinného byznysu zapojil po studiích na vysoké škole, nás zase seznámil s loni nově otevřenou fabrikou, díky níž jsou schopni ročně vyrobit a poslat do prodeje zhruba 5 milionů balení doplňků stravy s hlívou ústřičnou. A to není jediný produkt, za kterým společnost Terezia Company stojí. 
Dalším hostem byl podnikatel Tomáš Lichtenberg, majitel společnosti Giftisimo. Ta působí v oblasti, která je v České republice zatím ještě v plenkách. „Chceme, aby si lidé u nás dávali více dárků, a chceme je pěkně zabalit. Ze zkušenosti víme, že když je dárek krásně a originálně zabalený, získává další rozměr,“ vysvětluje Tomáše Lichtenberg, který byl donedávna také spolumajitelem sítě Fruitisimo. Dnes se však jeho pozornost zaměřuje výhradně na Gisftisimo, které má u nás a na Slovensku celkem 8 poboček, jejichž počet se v předvánoční době zvyšuje až na 30. A má s ním opravdu smělé plány. „Naším cílem pro blízkou budoucnost je překlopit naši službu do e-commerce. I proto jsme spustili e-shop a začali spolupracovat se zásadními hráči na českém e-commerce trhu,“ prozrazuje Lichtenberg.
Když se řekne Stanislav Motl, první, co řadě z nás vytane na mysli, jsou STOPY, FAKTA, TAJEMSTVÍ. A právě tento známý a uznávaný český novinář byl hlavním hostem našeho večera. Ve velmi zajímavé diskuzi jsme se dozvěděli nejen, jak vzpomíná na svou slavnou reportáž o jihlavském podzemí, která letos „slaví“ stejně jako Agentura Helas 20 let. Prozradil nám také, čím si získal důvěru slavné české herečky Lídy Baarové, o které natočil tři filmy a napsal dvě knihy. „Tehdy, při našem prvním rozhovoru, který trval asi čtyři hodiny, jsem měl nesmírnou chuť se Lídy Baarové zeptat, jak je možné, že tak krásná žena mohla podlehnout takovému stvoření, jakým byl jeden z nejvyšších představitelů nacistického Německa Joseph Goebbels. Tehdy mi má empatie, kterou mám v sobě, řekla, ať to nedělám, že to není vhodné. A po půl roce jsem zjistil, že mé rozhodnutí bylo správné. Tehdy mi totiž Lída Baarová řekla: ´Víte, čím jste mě zaujal? Všichni novináři, kteří za mnou z celého světa jezdí, se ptají na Goebbelse. Vy jste byl jediný, kdo se nezeptal´. Myslím si, že díky tomu se mezi námi postupem vyvinul důvěrný vztah,“ říká Stanislav Motl, který je jako jediný Čech nositelem novinářského Oscara, kterého se mu navíc podařilo jako jedinému člověku na světě obhájit. Cenu, kterou uděluje 40člená porota, získal zejména díky stylu práce a pátrání, které při zpracovávání svých témat používá. Vždyť to byl on, kdo mimo jiné objevil po několika desítkách let pátrání letadlo francouzského spisovatele Antoine Saint-Exupéryho. 
V závěru večera vystoupil Martin Vodička, ředitel prodeje a marketingu Autosalonů Kopecký, který nám přivezl ukázat novinku v nabídce autosalonu, vůz Peugeot 5008. Zároveň zhodnotil zájem ze strany českých zákazníků o kampaň „7 dní Peugeot“.
Co by to bylo za setkání Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club, kdybychom prostřednictvím tomboly, nepřispěli na dobrou věc. Výtěžek tentokrát putoval na podporu neziskové organizace Domov sv. Josefa, pomáhající nemocným s roztroušenou sklerózou vést spokojený a smysluplný život. Organizaci nám osobně přišli představit Milada Macháčková a Michal Klemm.
V rámci našeho setkání Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club se představila i řada našich partnerů. Seznámit jsme se mohli s aktuální kampaní České pojišťovny s názvem „Vyzrajte na záškodníky“. U stánku značky Bewit.love jsme získali informace o jejích produktech a aromaterapii. Ochutnat jsme mohli nabídku značek JAPŮ a KetoDiet. Pohoštění zajistili Prague Catering, CIPA a společnost Aqua Angels. O technické zajištění akce se postarala agentura CEZAA.
Kde se setkává šmrnc první republiky se světem moderních technologií a energických ženských osobností? Dámský klub Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club již 18 let podporuje, inspiruje a sdružuje ženy s aktivním přístupem k životu. Klubová setkání přinášejí vždy odbornou a společenskou část, spojují zábavu a osobní rozvoj – to vše v tom nejpříjemnějším, vstřícném a inspirujícím prostředí. Členky se setkávají se známými osobnostmi českého společenského života, stejně tak s profesionály z nejrůznějších oborů, kteří by mohli zaujmout všestrannou a aktivní ženu, ať už její věk začíná dvojkou nebo osmičkou.

Zdroj: helas-ladies-club.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 

Novinka v repertoáru Divadla Viola Anděl v modrém poprvé svedla na jeviště Jiřího Langmajera a Jiřího Dvořáka

zdroj: Viktor Kronbauer

Praha | Herec Jean Marais a básník, dramatik, režisér, výtvarník Jean Cocteau. Jednu z nejslavnějších dvojic francouzského umění 20. století na jeviště Divadla Viola přivádí Jiří Langmajer a Jiří Dvořák. Představení...

 

Anděl v modrém režiséra a scenáristy Tomáše Vondrovice má ve Viole premiéru 17. října.
Jeana Maraise a Jeana Cocteaua osudově spojovala osobní i umělecká pouta, což přesvědčivě dokládají jejich životopisy a korespondence, ale i Cocteauovy básně, dramata, scénáře a myšlenky. Také na jejich základě Tomáš Vondrovic vytvořil pozoruhodnou autorskou inscenaci Anděl v modrém. „Myslím, že setkání básníka a herce je víc než osobním setkáním dvou lidí v konkrétní situaci; je zrcadlením dvou Múz – Euterpé a Thaleie, lyrické duše a divadelní masky,“ podotkl Tomáš Vondrovic. 
Anděla v modrém Divadlo Viola uvádí ve vynikajícím hereckém obsazení s Jiřím Langmajerem a Jiřím Dvořákem a jak potvrzuje Jiří Dvořák, jde o jejich vůbec první setkání na divadelní scéně: „Jednou jsme tak seděli s Jirkou Langmajerem jednoho horkého letního dne na jednom mostě v Karlových Varech během filmového festivalu. Povídali jsme si a už nevím, kdo z nás se zeptal, proč jsme se spolu ještě nepotkali na jevišti? Ta otázka zaujala oba a já jsem si myslel, že tím to skončilo. Asi za půl roku mi Jirka přinesl text Anděl v modrém a zeptal se mě, jestli bychom do toho šli? Přečetl jsem si to... Nebylo co řešit...“

Zdroj: Simona Andělová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 

Jak a proč investovat do dluhopisů

zdroj: archiv Metropolu

Praha | V posledních letech získávají na oblibě dluhopisy českých firem. Oproti méně rizikovým státním dluhopisům nabízejí velmi slušný výnos. Firemní dluhopisy jsou navíc cenově dostupné, k jejich nákupu mnohdy...

 

stačí nižší desítky tisíc korun. Jaké možnosti má český dluhopisový investor? A na co si musí dát pozor?
Není žádným tajemstvím, že se Češi do rizikovějších investic příliš nehrnou. Když přemýšlejí o zhodnocení svých úspor, většinou hledají zajímavý výnos a současně minimální riziko. Problém je, že takové příležitosti prakticky neexistují. Například u bezpečných spořicích a termínovaných vkladů sice máte jistotu navrácení původně vložené částky (vklady jsou ze zákona pojištěny), ale roční zhodnocení je minimální, obvykle v zanedbatelných jednotkách procent. Pokud chcete získat ze svých úspor více, budete se muset poohlédnout po rizikovějších příležitostech. Mezi ně patří například dluhopisy.
Podílové fondy nabízejí mix dluhopisů
Dluhopis je cenný papír, který zavazuje vydavatele dluhopisu (takzvaného emitenta) vyplatit jeho majiteli vypůjčenou částku včetně úroku, a to v předem dohodnutém termínu. „K dluhopisům se dostanou lidé nejčastěji prostřednictvím dluhopisových podílových fondů. Hned po fondech peněžního trhu patří mezi nejméně rizikové,“ uvádí Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin. Dluhopisy jsou v určité míře zastoupeny i ve smíšených fondech. Tyto fondy mohou investovat do dluhopisů vydaných různými státy, obcemi i firmami. Jednotlivé dluhopisy v portfoliu fondu se liší nejen rizikovostí, ale i očekávaným výnosem, dobou splatnosti nebo měnou. „Obecně jsou za rizikovější považovány firemní dluhopisy, současně však slibují vyšší výnos. Naopak státní dluhopisy patří mezi nejbezpečnější,“ dodává Miloslav Kufa.
Jednou z výhod investice do podílových fondů je vysoká diverzifikace, což znamená, že jsou peníze spravované fondem rozloženy do několika desítek různých dluhopisů. Nespornou výhodou je také možnost investovat pravidelně velmi nízké částky nebo možnost podílové listy fondu kdykoli prodat. Zprostředkování investic do fondů nabízejí tuzemské banky, finančně poradenské společnosti i samostatní investiční poradci.
Individuální nákup dluhopisů
V posledních letech se na českém trhu rozrostla nabídka českých firemních dluhopisů. Peníze můžete půjčit například firmě, která plánuje rozšířit výrobu, postavit bytový dům, hotel, potřebuje nakoupit zásoby nebo vyvíjí unikátní software. Nabídka dluhopisů je opravdu velmi pestrá. Výnosy jdou ruku v ruce s rizikovostí a najdou se emise s výnosem atakujícím hranici 10 %.
Pokud vás láká myšlenka investovat do dluhopisů samostatně, zajímejte se především o to, komu půjčujete. „Největším rizikem je totiž situace, kdy vám firma peníze nevrátí. Může se stát, že plánovaný podnikatelský záměr nevyjde a firma se dostane do problémů se splácením,“ upozorňuje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. V lepším případě se vám podaří dohodnout na postupných splátkách, v horším budete čekat, co zbude při rozprodeji majetku firmy. „Problémem u dluhopisů malých firem může být i likvidita. V případě požadavku dřívějšího prodeje se nenajde nikdo, kdo by dluhopisy odkoupil,“ dodává Roman Outrata.

Zdroj: Lukáš Pololáník

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 

Jak se stát milionářem díky sociálnímu systému

Zdroj: Metropol

Spekulativně skupovat levné byty, cíleně je pronajímat lidem v sociální tísni, a proměnit tak sociální dávky v garantovaný příjem z nájmů. Tak jednoduše lze popsat výnosný byznys, který v současnosti „kvete“ především v severozápadních Čechách. Zatímco obchodníci s chudobou bohatnou, sociálně vyloučené lokality se rozšiřují a sociální napětí roste. Přesně takový příběh se nyní odehrává například v Sokolově.

 

„Máme tady 2-3 obchodníky, kteří vlastní kolem 20-25 bytů, potom nějaké menší obchodníky s 6-7 byty. Nejkřiklavějším případem je ovšem pan Pavel Berka, který v současné době pronajímá více než 100 bytů, a měsíčně si tak přijde na nějakých 350 000 – 400 000 korun. Oficiálně ovšem žádný příjem nemá, takže Úřad práce za něj dokonce platí sociální a zdravotní odvody,“ stěžuje si starosta Sokolova Jan Picka.

Město se s tímto problémem potýká již delší dobu, nyní se však situace stává kritickou. Podle informací sokolovského starosty měl jmenovaný Pavel Berka před více než dvěma roky 20-30 bytů. Od té doby se v Sokolově významně rozrostly vyloučené lokality a nejvíce to odnášejí obyvatelé okolních oblastí. Obchodníci s chudobou přitom často ani nemusí koupit celý bytový dům. Někdy stačí, když pořídí třeba 2 byty v jednom vchodu a nastěhují do nich sociálně nepřizpůsobivé občany.

„Představa, že se noví nájemníci v takovém domě dokážou začlenit, je bohužel lichá. Slušní lidé pak chodí na radnici s prosbou o pomoc a my jen bezmocně kroutíme rameny, že jako samospráva pomoci neumíme,“ říká starosta Picka.

„To, co se děje v Sokolově a řadě dalších obcí, je jedním z klíčových problémů strukturálně postižených regionů, kde žije  neuvěřitelných 62 % obyvatel všech sociálně vyloučených lokalit  České republiky. U nás v Ústeckém kraji se byty v některých lokalitách vykupují dokonce za 35 000 korun,“ říká Gabriela Nekolová, tvář projektu Restart a náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí. Stejně jako starosta Jan Picka však přiznává, že obchodníci s chudobou se většinou nedopouští protiprávního jednání, ale využívají špatně nastavené legislativy a dělají jen to, co jim aktuálně platné zákony dovolují.

„Je tristní, že stát prakticky nemá možnost tuto oblast regulovat, když vezmeme v úvahu, že bydlení je jednou ze základních životních potřeb. Proto Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo Zákon o sociálním bydlení, který měl zajistit vytvoření sítě obecních bytů a upravit dávky na bydlení. Bohužel zákon neprošel sněmovnou a o jeho prosazení budeme muset bojovat znovu“ říká Gabriela Nekolová.

 Otázkou je kdy a v jakém znění se podaří zákon o obecních bytech přijmout. Jak do té doby zastavit obchod s chudobou? Nekolová navrhuje řešení: „Pokud by se například pronajímání více než tří bytů klasifikovalo jako živnost, vlastníci by museli platit daně, odvody a hlavně nést za své podnikání přímou odpovědnost. Stát by měl pod kontrolou komu a za jakých podmínek tuto činnost umožňuje. Tím by se vyřešilo nejen sestěhovávání nepřizpůsobivých, ale přispělo by to celkově k větší transparentnosti a kontrole trhu s byty a k ochraně nájemníků, bytových družstev a dalších, na něž tento problém dopadá“.

 

„Stát by měl ve spolupráci se starosty vytvořit cenovou mapu, která by jasně stanovovala příspěvek na metr čtvereční bydlení v dané lokalitě. Občan by tak dostal jen příslušnou částku v místě obvyklou a už by bylo na něm, jaké bydlení si zajistí. Je jasné, že třeba v Karlových Varech či Chebu, kde jsou průmyslové zóny, by cena za metr čtvereční byla vyšší než u nás v Sokolově, ale o tom jsou právě ty cenové mapy,“ navrhuje starosta Sokolova Jan Picek.

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Zpěvák Sebastian představí Vesmírnou tour v Lucerna Music Baru

zdroj: PresscodeCZ

Praha | Popový zpěvák Sebastian se, po úspěchu jeho prvního samostatného turné, chystá v listopadu na novou koncertní šňůru po celé České republice, tentokrát s názvem VESMÍRNÁ TOUR 2017, a přesně podle...

 

toho bude vypadat i scéna.  Koncert v Praze proběhne 17. listopadu v 18:30 hodin v Lucerna Music Baru a fanoušci, zejména fanynky, zde budou mít možnost se setkat se zpěvákem osobně v rámci autogramiády, která bude následovat po koncertu. Na pódiu zazní všechny jeho dosavadní hity, včetně nejnovějšího songu Vesmírná i další nové písně! 
Sebastian Navrátil, jak zní celé jeho jméno, se v minulosti nejvíce vryl do paměti singlem Toulavá, který samozřejmě nechybí na jeho poměrně novém debutovém albu s názvem Hvězdy, za jehož prodej získal zlatou a platinovou desku. Jeho singly Toulavá, Záchranný bod, Až na to přijde, Hvězdy a Náhradní díly se všechny vešly do české rádiové Top 3 a stále se drží na pozici nejhranějších českých skladeb. 
„Ve všech těch písních je kus mě, nejosobnější však pro mě jsou písničky s názvem Hoříš 
a Hvězdy,“ komentuje Sebastian singly na desce Hvězdy a dodává: „Na dvou písních z mého cédéčka hostovali kluci z Atmo Music, konkrétně se mnou spolupracovali na písni Polety 
a Vesmírná. A právě k Vesmírné nyní připravujeme i videoklip.“ 
Vizuální stránka celé scény včetně pódia se ponese v duchu nejnovějšího singlu Vesmírná, podle které je celé turné pojmenované. Je tedy dost možné, že i když se koncert bude konat pod střechou, hosté budou vidět hvězdy. „Je to konečně koncert, který jsem si vždycky přál – nová show, ledková vizualizace a celková atmosféra,“ popisuje Sebastian nový koncept koncertů. 
„I když lidi mají stále nejraději Toulavou, já nejraději na koncertech hraji VESMÍRNOU, mám ji totiž nejméně oposlouchanou a má pro mě šílenej drive a strašně mě baví,“ říká Sebastian.
Kompletní rozpis Vesmírná Tour 2017 zde: 
  03/11   - PROSTĚJOV / KASC / Autogramiáda & focení  
  04/11   - VAMBERK / MKS VAMBERK / Autogramiáda & focení  
  09/11   - OSTRAVA / KD AKORD / Autogramiáda & focení  
  10/11   - ČESKÁ LÍPA / KD CRYSTAL / Autogramiáda & focení  
  11/11   - JINDŘICHŮV HRADEC / KC JITKA / Autogramiáda & focení 
  16/11   - LITOMYŠL / MC KOTELNA / Autogramiáda & focení  
  17/11   - PRAHA / LUCERNA MUSIC BAR / Autogramiáda & focení  
  18/11   - PARDUBICE / ŽLUTÝ PES / Autogramiáda & focení 
  22/11   - VRATISLAVICE / 101010 / Autogramiáda & focení  
  24/11   - HEŘMANŮV MĚSTEC / KD / Autogramiáda & focení 
  01/12   - BRNO / KD RUBÍN / Autogramiáda & focení

Zdroj: Kateřina Hlavinková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kultura  » Hudba  

 » Kraje  » Praha  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

55.9%

 

ne

44.1%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

66%

 

ne

34%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

42.5%

 

ne

57.5%