Dostatek peněz na stáří zajistí nejen tvorba rezervy, ale i kontrola evidence doby pojištění - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Dostatek peněz na stáří zajistí nejen tvorba rezervy, ale i kontrola evidence doby pojištění

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Pro zajištění dostatečných finančních prostředků na důchod není rozhodující jen zodpovědná tvorba finanční rezervy. Důležité je zajímat se rovněž o to, zda vám v evidenci České správy sociálního zabezpečení...

 

(ČSSZ) nechybí doba pojištění. Analýzy z praxe ukazují, že lidé takto kvůli nižšímu důchodu mnohdy tratí i tisíce korun měsíčně.
 
Pokud nechcete brát zajištění dodatečné finanční rezervy na stáří na lehkou váhu, musíte přijmout fakt, že bez vlastního přispění si odpovídající životní úroveň nezajistíte. Základem je využití státem podporovaných produktů. Jsou zvýhodněné, aby byli lidé motivováni si část příjmů odkládat do budoucna. Stát například lidem ročně přispívá až 2 760 korun na doplňkové penzijní spoření. U něho je navíc možné si od roku 2017 odečíst od základu daně až 24 tisíc korun ročně namísto předchozích 12 tisíc. „Penzijní spoření je výhodné především díky státním příspěvkům. Zhodnocení však není u účastnických fondů garantováno a v loni bylo u některých i záporné. Dařilo se ale fondům s dynamickou strategií,“ uvádí Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin. Využitím maximální podpory státu by ale lidé podle něj neměli s investováním skončit. „Lidem doporučujeme využít maximum výhod od státu, ale současně investovat i další volné finanční prostředky. Pravidelná diverzifikovaná investice je dlouhodobě nejlepším způsobem, jak si zajistit potřebnou rezervu,“ dodává Miloslav Kufa.
 
Vedle dobrovolné tvorby finanční rezervy by se však lidé měli zajímat také o příjem ze státního systému penzí. Málokdo si uvědomuje, že kvůli špatně spočítanému důchodu může tratit i desítky tisíc korun ročně. Kvůli nedostatkům v evidenci ČSSZ v podobě chybějící doby pojištění totiž mohou lidé pobírat nižší starobní důchod, než by správně měli, a samozřejmě i nižší další dávky důchodového pojištění. „Je dobré si čas od času zkontrolovat, zda doba důchodového pojištění vedená u ČSSZ odpovídá reálnému stavu,“ doporučuje Michael Pokiser z finanční skupiny Ramfin s tím, že pokud ČSSZ neobdrží od některého zaměstnavatele potřebné informace, nemůže do výpočtu důchodu zahrnout všechny doby pojištění.
 
Pro kontrolu doby pojištění u ČSSZ slouží informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP). O tento výpis dob pojištění z evidence ČSSZ může každý zažádat jednou do roka. Pokud tuto kontrolu budete dělat pravidelně po celý aktivní život, předcházíte tomu, že vám bude spočítán nižší státní důchod. „Z našich analýz vyplývá, že u zaměstnanců může být rozdíl mezi penzí spočítanou na základě neúplných údajů ČSSZ a skutečností i v řádech několika tisíců korun měsíčně,“ upozorňuje Stanislav Hlaváč, konzultant společnosti Freedom Financial Services. Největšího efektu lze nicméně dosáhnout u OSVČ a majitelů firem. „U podnikatelů je možná optimalizace současných příjmů, což jim přináší úspory na odvodech do státní kasy. Nejde tedy primárně o vyšší státní penzi, ale díky snížení výdajů na odvody lze zajistit dodatečný příjem v penzi jiným způsobem,“ dodává Stanislav Hlaváč.

Zdroj: Lukáš Pololáník

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance