Bezplatné obědy pro děti z chudých rodin nabídne i Královéhradecký kraj - Aktuality - Český Metropol

Kraj představil novou podobu dolního centra Liberce

zdroj: Liberecký kraj

Liberecký kraj | Z deseti architektonických návrhů v soutěži o rekultivaci a úpravu okolí budovy krajského úřadu Libereckého kraje vybrala porota dva, které doporučila členům rady ke schválení. Autorem prvního...

 

návrhu je pražské re:architekti studio s.r.o., které si ze soutěže odnese 350 tisíc korun, druhé místo patří liberecké společnosti SIAL architekti a inženýři spol. s r.o., které kraj odmění 240 tisíci korunami. Po 50 tisíci korunách obdrží i tři vybraní účastníci soutěže, jejichž díla porotu rovněž zaujala. Výstava všech návrhů je pro zájemce k vidění ve foyer budovy Krajského úřadu Libereckého kraje od úterý 17. do úterý 31. Října.
„Předmětem plnění soutěže o návrh bylo zpracování architektonicko-krajinářského návrhu úprav veřejného prostranství v okolí sídla Krajského úřadu Libereckého kraje,“ řekl hejtman Martin Půta. „Chtěli jsme, aby návrh začlenil budovu kraje, nabídl kultivaci jejího okolí, které je výrazným, ale nedůstojným prostorem dolní části centra Liberce a také aby veřejnost měla přístup k řece,“ doplnil hejtman Půta.
Deset podaných soutěžních návrhů hodnotila porota dle kvality řešení veřejného prostoru 
a krajinářských úprav, dle kvality architektonicko-konstrukčního řešení lávky, dle kvality dopravního řešení a parkování, dle kvality řešení parkovacího domu a dle ekonomické přiměřenosti a realizovatelnosti. Nezávislá část poroty byla tvořena odborníky z řad architektů a do závislé části byli jmenováni zástupci Libereckého kraje. Další přizvaní odborníci se vyjadřovali k architektonickým návrhům z hlediska rozpočtových nákladů nebo způsobu dopravního řešení. Po posouzení jednotlivých návrhů se porotci shodli, že budou uděleny dvě ceny a tři odměny. 
„První cenu ve výši 350 000 korun obdrží účastník re:architekti studio s.r.o. a druhou ve výši 240 000 korun účastník SIAL architekti a inženýři spol. s r.o. Tři odměny ve výši 50 000 korun budou vyplaceny účastníkům MS plan s.r.o., CMC architects a.s. a Ing. Ondřeji Remešovi,“ sdělil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. 
Na základě doporučení poroty odsouhlasila rada kraje 25. října 2017 výsledky soutěže o návrh „Parkovací dům, lávka a kultivace okolí sídla Libereckého kraje“. Vybrány byly dva návrhy. První návrh účastníka re:architekti studio s.r.o. a druhý návrh účastníka SIAL architekti a inženýři spol. 
s r.o. 
V souladu se soutěžními podmínkami může Liberecký kraj pokračovat ve vyhlášení jednacího řízení bez uveřejnění, jehož předmětem bude zpracování projektové dokumentace pro vlastní realizaci akce. „Projekční práce mohou trvat minimálně rok. Výstavba tak bude moci začít v roce 2019, a to v případě, že budou na realizaci schváleny finanční prostředky. Předpokládané náklady byly 64 milionů korun, avšak vítězný návrh uvažuje s částkou přes 100 milionů korun,“ řekl Marek Pieter, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy, investic a veřejných zakázek. V krajském rozpočtu máme připravené peníze na parkovací dům. Z této položky také zaplatíme městu Liberec za část pozemků, které musíme majetkově vyřešit. Pro mě jsou důležité dva termíny, rok 2019 jako začátek prací a rok 2020 jako jejich ukončení,“ uzavírá hejtman.

Zdroj: Liberecký kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký  

 

Pražští radní schválili poloviční pokutu pro černé pasažéry, ti si ale musí koupit roční kupon

zdroj: Hl. m. Praha

Praha | Praha se rozhodla motivovat černé pasažéry, aby se z nich stali platící cestující. Pokud je chytne po 23. říjnu revizor, mohou mít pokutu jen za 400 korun. Podmínkou ale je, že si předtím koupí roční kupon za...

 

3 650 korun. Změnu dnes schválili pražští radní. Opatření připravil Magistrát společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a organizací ROPID v rámci kampaně Nejedeš načerno? Dopravní podnik zároveň spustil testovací verzi aplikace, která černým pasažérům připomene, že mají pokutu zaplatit. 
„Snížili jsme cenu ročního kuponu pro dospělého na 3 650 korun, cestování veřejnou dopravou po Praze je tak levnější než například v Liberci, Brně nebo Ostravě. Chceme ukázat těm, kteří jezdí načerno, že nestojí za to neustále v tramvaji nebo metru sledovat, jestli nepřistoupil revizor, a zbytečně se stresovat. Lepší je koupit si roční jízdenku a mít klid,“ říká náměstek primátorky a pražský radní Petr Dolínek a dodává: „Vyzkoušíme to zatím na půl roku, od 23. října do 31. března příštího roku, pak opatření vyhodnotíme. Naším cílem je aspoň části černých pasažérů ukázat, že roční jízdenka je v Praze opravdu nejvýhodnější způsob, jak cestovat po městě. Neomezené cestování po celé Praze vás vyjde na 10 korun za den, to je prostě fér cena.“

Zdroj: Hl. m. Praha

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Doprava  

 » Kraje  » Praha  

 

Nexen Tire zvyšuje dodávky pneumatik pro evropské automobilky, mimo jiné i pro nové vozy Škoda Karoq a VW T-Roc

zdroj: Nexen Tire

Soul, Praha | Přední světový výrobce pneumatik Nexen Tire oznámil, že zvýší dodávky pneumatik pro originální výbavu na evropský automobilový trh. Své pneumatiky N’blue HD Plus bude jako originální vybavení...

 

dodávat celé řadě evropských automobilek včetně výrobců Volkswagen, SEAT a Škoda.
V rozsáhlém testu letních pneumatik, který provedl prestižní německý autoklub ADAC a časopis AUTOBILD, se pneumatiky N’blue HD Plus od společnosti Nexen Tire ukázaly jako ideální letní obutí s mnoha kvalitami – v řadě kategorií získaly dobré hodnocení, včetně skvělé ovladatelnosti a brzdných vlastností na mokrém a suchém povrchu.
„Jsme hrdí na to, že naše výrobky splňují požadavky světových výrobců automobilů v Evropě,“ uvedl Eun Sock Lee, ředitel obchodního zastoupení Nexen Tire Praha. „Nexen Tire bude dál zvyšovat svou přítomnost na globálním trhu skrze svůj důraz na inovace a kvalitu.“
Pneumatiky N’blue HD Plus (215/45R17 91W) najdou uplatnění u modernizovaného Pola, což je jeden z nejprodávanějších modelů Volkswagenu. Ty samé pneumatiky o rozměrech 205/60R16 92V a 215/60R16 95V se budou montovat na nové kompaktní SUV Volkswagenu nazvané T-Roc, jež se bude vyrábět v Portugalsku.
Nexen Tire bude pneumatiky N’blue HD Plus dodávat také pro španělskou značku SEAT. Její populární hatchback Ibiza dostane pláště 215/45R17 91W a její první SUV, nazvané Ateca, bude jezdit na stejných pneumatikách o rozměru 215/60R16 95V.
Tytéž pláště obují také dva modely českého výrobce Škoda. Především to bude prémiový model tuzemské automobilky Superb, který bude mít z výroby obuté pneumatiky N’blue HD Plus (215/60R16 95V), stejně jako nový SUV střední třídy Karoq, jenž má posílit pozici značky Škoda ve třídě SUV. 
Nexen Tire dodává pneumatiky automobilkám od roku 2012 a za tu dobu získal řadu odběratelů mezi evropskými výrobci automobilů. Dalšími iniciativami zaměřenými na zvyšování dodávek pneumatik pro nové vozy chce Nexen Tire dál posilovat svou přítomnost na evropském trhu.

Zdroj: Nexen Tire

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Auto  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Ministerstvo spravedlnosti zahájilo přípravy výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem

zdroj: MSp

Ústí nad Labem | Ministerstvo spravedlnosti startuje s dlouho očekávaným a odkládaným projektem justičního areálu v Ústí nad Labem. Ministerstvo dnes vyhlásilo zadávací řízení na zhotovitele projektové dokumentace...

 

nového justičního areálu. 
Ten v příštích letech poskytne soudcům lepší pracovní podmínky a technické zázemí, navíc vyřeší akutní kapacitní problémy. Jednotná adresa více institucí bude výhodná také pro účastníky řízení.
V rozsáhlém komplexu nového areálu bude sídlit hned několik institucí - krajský a okresní soud se státními zastupitelstvími, Probační a mediační služba, dislokované pracoviště Ministerstva spravedlnosti nebo ústecký Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Celkové náklady na nový justiční areál ve čtvrti Bukov jsou předpokládány ve výši 1,7 mld. korun. 
„Současné budovy kapacitou dávno nestačí, navíc jsou ve špatném stavu a v záplavové zóně. V případě povodní by se spisy musely stěhovat do vyšších pater. Nový justiční areál konečně přinese odpovídající a důstojné zázemí pro výkon soudnictví a sloučí roztříštěná pracoviště ústeckých justičních složek do jednoho objektu. Pro severočeské soudy to bude znamenat dostatek soudních síní a zázemí pro všechny pracovníky soudu, což přispěje ke zrychlení vyřizování soudních sporů,“ říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán. 
O stavbě nového justičního areálu se hovoří přes deset let, teprve současná vláda v loňském roce odsouhlasila poskytnutí chybějících finančních prostředků nezbytných pro realizaci projektu. 
„Na nový justiční areál čeká severočeská justice velmi dlouho. Počet soudních síní nestačí a rekonstrukce stávajících budov se ukázala kvůli stálé hrozbě povodní jako nereálná. Vyhlášení zadávacího řízení na projektanta stavby proto jednoznačně vítám, neboť znamená odstartování konkrétních kroků směřujících k výstavbě areálu, který již nutně potřebujeme,“ dodává předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl.
Časový harmonogram Ministerstva spravedlnosti počítá s tím, že projektová dokumentace areálu, kterou vypracuje vítěz zadávacího řízení, bude hotová na přelomu let 2018 a 2019. Výstavba areálu by měla být zahájena v roce 2019. 

Zdroj: MSp

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Ústí: Kam mám jít volit?

zdroj: Město Ústí n. L.

Ústí nad Labem | Pro zlepšení orientace pro občany-voliče vytvořil ústecký magistrát speciální aplikaci, která ukáže volební místnost voliče ve městě. Mapovou aplikaci připravilo podle informace mluvčí města Romany...

 

Macové oddělení GIS Magistrátu města Ústí nad Labem. Aplikace po zadání adresy (ulice + číslo popisné) ukáže volební místnost, které přísluší zadaná adresa. Seznam volebních místností byl zpracován na základě podkladů získaných od úřadů městských obvodů města Ústí nad Labem.
Informace o adresách a volebních okrscích jsou přebrány z databáze RUIAN ČUZK a jsou aktuální k datu 30. září 2017. 
Jako podkladovou mapu lze zvolit barevnou nebo černobílou všeobecnou mapu nebo leteckou mapu z roku 2017.
Aplikaci naleznete zde.

Zdroj: Město Ústí n. L.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2017  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Miliony pro školy v obcích

zdroj: Veronika Vároši

Česká republika | Ministryně Karla Šlechtová rozhodla o poskytnutí dotací ve výši přes 275 milionů korun pro venkovské obce. Celkem 131 obcí, které jsou zřizovateli základních škol, tak obnoví nebo postaví nové...

 

školní hřiště nebo tělocvičnu. 
 
„Zájem obcí o tento dotační titul je obrovský. Převis žádostí byl přes 640%. Vyšla jsem proto vstříc žádostem starostek a starostů, které slýchám při svých cestách po regionech. Povedlo se mi nyní pro jejich projekty najít další prostředky. Investice do dětí a mládeže je jedním z nezbytných předpokladů pro další rozvoj kvalitního života na venkově. Naše dotace pomohou tam, kde obce na hřiště a tělocvičny ve svém rozpočtu nemají dostatek financí,“ říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
 
Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo letos v červnu výzvu k podávání žádostí o dotace na obnovu sportovní infrastruktury. Finance jsou určené například na rekonstrukci, modernizaci či vybudování hřišť a tělocvičen, které slouží pro hodiny tělesné výchovy. Vzhledem k enormnímu zájmu, kdy převis požadovaných finančních prostředků činil více než 644 %, uvolnila ministryně Šlechtová o celkem 175 milionů korun více, než byla původní alokace programu. Ministerstvo pro místní rozvoj tak poskytne obcím na obnovu sportovní infrastruktury přes 275 milionů korun. 
 
Obce do 3 000 obyvatel mohly o dotace z programu žádat v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova, dotační titul č. 6 – Podpora obnovy sportovní infrastruktury (více o programu zde), v termínu od 19. června do 18. srpna (12 hodin). 

Zdroj: Veronika Vároši

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 

Zítra budou stávkovat ambulantní lékaři

zdroj: archiv Metropolu

Česká republika | Ambulantní lékaři jsou pobouřeni návrhem úhradové vyhlášky pro rok 2018, který zcela ignoruje slib představitelů MZ ČR ze září 2016 na navýšení základní sazby kapitace o 3% pro rok 2018, a to...

 

dorovnáním dluhu, který ministerstvo už v minulosti uznalo. Proto se rozhodli vstoupiti ve středu 18. října do stávky.
V roce ekonomického růstu a rekordního navýšení výběru pojistného o 15mld. Kč se pro primární péči nenašlo požadovaných 280 milionů korun a ministerstvo navrhuje stagnaci sazby kapitace a snížení úhrad praktickým lékařům. To považují za výsměch. Opakované masivní navyšování úhrad lůžkovému sektoru diskriminuje ambulance a je pravým opakem situace ve vyspělých zemích. Podíl úhrad do primární péče v loňském roce poklesl na 5,5% a v letošním roce se očekává další pokles. Praktičtí lékaři důrazně odmítají povinné zavedení e-receptu od 1.1.2018. „Nemáme nic proti elektronizaci zdravotnictví, jak je nám často vytýkáno. Vadí nám současná podoba e - receptu. Stát měl na jeho přípravu 10 let a utratil za něj nesmyslně půl miliardy korun. Přesto je výsledek takový, že e-recept neumí nic z toho, co měl umět. Nepřináší nic pacientům a díky své extrémní uživatelské nevstřícnosti komplikuje život lékařům. Stát tuto blamáž chce maskovat tím, že pod pokutou dvou milionů korun násilně tlačí povinné zavedení tohoto nedodělaného a neodzkoušeného produktu.  Starší kolegy tak vyhání z ordinací, přesto, že by ještě mohli několik let pracovat a nemáme je v současné době kým nahradit. Podle našich informací kvůli e-receptu skončí více než 100 našich kolegů, což znamená, že kolem 200 000 pacientů ztratí svého praktického lékaře. Požadujeme odložení povinného e-receptu, dokud stát nezajistí jeho 100% fungování včetně plné funkce lékového záznamu, možnosti předpisu opiátů na e-recept a zlepšení uživatelské vstřícnosti pro lékaře, které předpokládá zavedení jednotného certifikátu zdravotnického pracovníka. Do té doby nechť je umožněn duální systém, který připouští používání e-receptu a papírového receptu současně. Varujeme před tím, že pokud nedojde k odložení povinnosti, nastane v lednu 2018 obrovských chaos, který ohrozí pacienty“, zaznělo na víkendové setkání Sdružení praktických lékařů v Milovech.
Vzhledem k důvodnému podezření, že v souvislosti s administrací e-receptu SÚKL a některé nemocnice neoprávněně nakládají s osobními údaji lékařů, podá SPL ČR podnět k Úřadu na ochranu osobních údajů. Pět za sebou jdoucích ministrů přišlo z vedení velkých fakultních nemocnic a totéž platí o jejich náměstcích. Na ministerstvu nesedí nikdo, kdo by rozuměl ambulantnímu sektoru a především problematice primární péče. Ta je přitom základním kamenem každého zdravotního systému a její kvalita a dostupnost určuje kvalitu celého zdravotnictví. Všude ve vyspělých zemích to vědí, proto o ni pečují a rozvíjejí ji. V ČR nikoliv. To je důvodem hluboké krize primární péče, která už se naplno projevuje nedostatkem praktických lékařů. Nikdy v minulosti nedocházelo k tak početnému zániku praxí, přesto ministerstvo ústy svého náměstka vzkazuje, že segment praktických lékařů je stabilizovaný. Příznačné je, že se za této situace ministr i jeho náměstek odmítli setkání v Milovech zúčastnit a nedelegovali svého zástupce. Je deset minut po dvanácté. Pokud se okamžitě zásadním způsobem nezmění přístup vedení resortu k ambulantnímu sektoru, budou mít lidé v nejbližších letech problém najít praktického lékaře.
 
Delegáti jednoznačně podpořili protestní akci KSL, do které se zapojilo na 12 000 ambulantních lékařů a vyzývají všechny členy SPL k jednodennímu protestnímu uzavření ordinací dne 18.10.2017. Žádáme naše pacienty o pochopení a podporu akce, ve které jde o zachování dostupnosti péče praktických lékařů.

Zdroj: Veronika Ostrá

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

55.8%

 

ne

44.2%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

66.1%

 

ne

33.9%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

42.6%

 

ne

57.4%