Výbor pro zdravotnictví Zastupitelstva Ústeckého kraje zavítal do děčínské nemocnice - Aktuality - Český Metropol

Porota, diváci, primátor: Czech Fashion Week 2017 překvapil

zdroj: Metropol

Teplice | Czech Fashion Week 2017, který se 23. a 24. června 2017 uskutečnil na lázeňské kolonádě v Teplicích, překvapil skvělou atmosférou, diváckou kulisou i perfektní organizací. Ocenilo to několik tisícovek...

 

přítomných diváků či primátor města a místopředseda Senátu ČR Jaroslav Kubera.
V evropském měřítku ojedinělý projekt připravil se svým týmem Ing. Jiří Morštadt s vydavatelskou skupinou European Press Holding a.s. a European Fashion Agency . Světoznámí návrháři jako je Galal Giani, Gabriela Giotto, Olga Rusakova či Osmany Laffita ocenili umístění dvoudenní akce v nejstarších lázních ve střední a východní Evropě, kterým se přezdívalo Malá Paříž. „Přehlídka aktuální módy byla inspirována realizací našich vlastních projektů Miss Czech Press, TOP MODEL OF THE YEAR, ale také soutěží krásy Miss Slovenska či Miss Yalta, stejně jako spoluprací s ikonami světové módy Blankou Matragi, šéfredaktorkou skvělého magazínu MERCURYS´ Way Olgou Rusakovou a dalšími předními osobnostmi ve světě módy, modelingu a stylingu. O tom, že jde o průlomovou akci, svědčí i podpora projektu ze strany ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka či senátora a primátora statutárního města Teplice Jaroslava Kubery,“ řekl Jiří Morštadt.
Zatímco první ročník projektu byl naplánován na dva dny, v dalších ročnících pořádající společnosti European Press Holding a.s. a European Fashion Agency počítají spíše se čtyřmi, pěti dny. „V tom nás utvrzuje obrovský zájem lidí o první ročník Czech Fashion Week 2017, který nabídl nové styly, módní trendy, a propojil podnikání v oblasti módy, designu a umění,“ dodal Jiří Morštadt.

Zdroj: Tomáš Prchal

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Česká pošta připomíná 500 let od založení přesunutého kostela v Mostě

zdroj: Česká pošta

Most | Česká pošta představila novou příležitostnou poštovní známku, která nese motivy kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Proslulost získal v roce 1975 díky svému přesunu po kolejích o 841,1 metru, aby

 

byl zachráněn ze starého města Most, které bylo srovnáno se zemí kvůli těžbě uhlí. Informoval o tom mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
V Guinessově knize rekordů je zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích. Autorem známky a kreseb obálky prvního dne vydání (FDC) je výtvarník Jan Kavan a rytec Miloš Ondráček.
Námětem známky je hvězdicová klenba střední lodi kostela výtvarně zvýrazněná krouženými žebry, vnější obraz celého kostela v dolní části známky a náznaky fázování a kóty s parametry posunu, které vyjadřují jeho přesun v roce 1975.
Námětem FDC je středověký kameník při práci. V pozadí je náznak zdi postavené z opracovaných kvádrů označených zvýrazněnými kamenickými značkami. Vše je komponováno do formy jakési didaktické tabulky poukazující i na konečné produkty kamenické huti.
Hodnota známky činí 16 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro obyčejné dopisy do 50 g a pro pohlednice. Vychází v nákladu 750 tisíc kusů.

Zdroj: Česká pošta

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Nový zákon umožní obcím omezit částečně výplatu dávek na bydlení

zdroj: Město Děčín

Děčín | Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, platná od prvního června, přinesla městům novou možnost, jak bojovat s nezodpovědnými majiteli domů, kteří zneužívají současný systém sociálních dávek a cíleně...

 

pronajímají byty v často nevyhovujícím stavu za vysoké nájemné. 
Novela umožní městům, která se potýkají s problémovými lokalitami, kde dochází k zvýšenému výskytu sociálně nežádoucích jevů, výplatu dávek na bydlení částečně omezit. Vedení Děčína chce této možnosti využít a shromažďuje nyní potřebné podklady k několika vytipovaným lokalitám.
Novela umožňuje obcím vymezit určitou lokalitu, například konkrétní dům, kde dochází k vyššímu výskytu sociálně nežádoucích jevů, například přestupků proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku, případně kde je ohrožována výchova dětí, a požádat pověřený obecní úřad o vydání tzv. opatření obecné povahy, které výplatu jednoho typu sociální dávky v dané lokalitě omezí. A to do doby, než dojde ke zlepšení situace.
„Je to po dlouhé době první zákonná možnost, kterou mohou města využít a tlačit na majitele problémových nemovitostí, jejichž nájemníci mnohdy znepříjemňují život svému okolí, aby se do řešení situace intenzivněji zapojili. V současné době majitelé pouze vybírají přemrštěné nájemné a o to, že v okolí těchto domů se množí problémy, se ani v nejmenším nezajímají. Města mají prakticky nulové možnosti, jak zakročit,“ uvedla děčínská primátorka Marie Blažková. Dodala, že omezení dávek se bude týkat nově příchozích obyvatel, nikoli stávajících nájemníků.
Vedení města vytipovalo několik nemovitostí, kterých se omezení bude týkat v první fázi zavádění nového opatření do praxe. Jde o problémový dům v ulici Zelená na Starém Městě a jeden dům v ulici Krátká.

Zdroj: Město Děčín

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

 » Bydlení  

 » Finance  

 

Krajská zdravotní podporuje ústecký Strážný dub v anketě Strom roku 2017

zdroj: KZ

Ústí nad Labem | Strážný dub u budovy generálního ředitelství Krajské zdravotní (KZ), a. s., a sídla ústecké Masarykovy nemocnice, postoupil do celorepublikového finále ankety Strom roku 2017. Památný strom v...

 

anketě soutěží s číslem 10 a kromě dárcovské SMS lze pro něj hlasovat vyplněním podpisového archu. KZ jako hlavní partner nominovaného ústeckého dubu, nechala umístit podpisové archy na vybraných místech v ústecké Masarykově nemocnici.  
Návštěvníci hlavního areálu ústecké Masarykovy nemocnice mohou archy podepisovat v Nemocniční lékárně KZ a ve zdravotnických potřebách v budově „L“, na příjmové recepci ambulantních pacientů v budově „B“, 3. podlaží, v Atriu na příjmové recepci pacientů příchozích k hospitalizaci v budově „A“ nebo na informacích a platebním místě dětského pavilonu ve spojovací chodbě mezi budovami „D1“ a „D2“. Podepsání archu je zdarma, kdy hlasovat mohou dospělí i děti, každý však pouze jednou. Cena jednoho podpisového archu je 60 Kč, přičemž poplatek za vyplněný arch uhradí statutární město Ústí nad Labem, které Strážný dub do ankety nominovalo. Výtěžek bude využit na ošetření památných a významných stromů v okrese Ústí nad Labem, případně k jejich propagaci. Vítězný strom bude navíc ošetřen zdarma. 
Při hlasování pomocí dárcovské SMS zprávy na telefonní číslo 87 777 je třeba do textu zprávy napsat „DMS STROM10 60“. Každá osoba může poslat neomezený počet DMS, za každou DMS získá strom 2 hlasy. Cena dárcovské SMS je 60 Kč, z toho 59 Kč půjde také na ochranu stromů v místě, kde finalista roste. 
Hlasování jak vyplněním podpisového archu, tak odesláním dárcovské SMS probíhá až do 15. září 2017.

Zdroj: KZ

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Opice umějí podle vědců "předvídat" budoucnost

zdroj: 123rf.com

Řím | Studie provedená na opicích ukázala, že v jejich mozku jsou neurony, které "předvídají" budoucnost. Vědci doufají, že jejich výzkum může ukázat nové cesty, jak léčit některé choroby, jako je například...

 

autismus. Píše o tom italský deník La Repubblica.
    Můžeme-li předvídat, zda náš polibek bude opětován, ovlivní to naše vztahy či přátelství. Všechny naše sociální interakce nás nutí předvídat, či alespoň snažit se předvídat, jak budou druzí uvažovat a jednat. Tým amerických vědců objevil, které specifické mozkové buňky nám umožňují "předvídat" budoucnost. Svůj výzkum provedli na opicích, ale soudí se, že tyto buňky "se chovají" stejným způsobem i u člověka.
    Keren Haroushová a Ziv Williams z Harvard Medical School v Bostonu vyčlenili několik opic, aby hrály hru, která se používá ke studiu spolupráce. Opice seděly jedna vedle druhé a měly se rozhodnout, zda budou či nebudou spolupracovat s druhou při pohybování pákovým ovladačem: jestliže ho posunuly směrem k pomerančově žlutému kroužku, znamenalo to, že chtějí spolupracovat, jestliže ho otočily směrem k modrému trojúhelníku, znamenalo to, že teď spolupracovat nechtějí.
    Žádné ze zvířat nemohlo vidět tvář druhého ani náznak toho, jak bude druhé zvíře reagovat. Když opice spolupracovaly, dostaly čtyři kapky ovocné šťávy. Jestliže jedna spolupracovala a ta druhá ne, dostala ta první jednu kapku a ta druhá šest. Když obě odmítly spolupracovat, dostaly po dvou kapkách. Jakmile provedly opice svůj výběr, mohly vidět, jak reagovala ta druhá. Opice hrály tuto hru tisíckrát. A právě tak jako lidé byly více ochotny spolupracovat, když zjistily, že při předchozím kole ta druhá také spolupracovala.
    Během experimentu, o němž informoval mezinárodní vědecký časopis New Scientist, vědci zjistili mozkovou aktivitu buněk lokalizovaných do přední cingulární kůry opic, což je oblast mozku, o níž se soudí že hraje roli v procesu rozhodování. Ukázalo se, že aktivita jednoho specifického celku neuronů je spojena s učiněnými rozhodnutími. Avšak v momentu, kdy je ve hře důležité předvídat záměry protivníka, zjistili vědci jiný celek neuronů uvnitř stejné oblasti, které jsou zřejmě zodpovědné za předvídání kroků jiných opic. Podle vědců tyto neurony hrají roli při předvídání záměrů druhých.
    Aby vědci výsledky výzkumu potvrdili, opakovali experiment se stejnými opicemi a nechali je hrát proti počítači. Tentokrát byly opice méně ochotné spolupracovat. Konečně vědci přerušili aktivitu těchto "předvídajících" neuronů tím, že je znehybněli slabými elektrickými impulsy, když opice hrály mezi sebou. I v tomto případě byla zvířata méně ochotná mezi sebou spolupracovat, bez ohledu na předešlou spolupráci. Haroushová a Williams konstatovali, že jejich objev může přispět k vývoji nové léčby pro takové choroby, jako je autismus a sociální poruchy.

Zdroj: La Repubblica

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zvířata  

 

Nové nositelné technologie vyvolávají zdravotní obavy

zdroj: lasvegasendo.com

New York | V roce 1946 se v časopisech objevila nová reklamní kampaň s fotografií, na níž je zobrazen lékař v bílém plášti držící cigaretu, a se sloganem: "Lékaři kouří cigarety Camel víc než jiné značky." Ne, nebyla...

 

to mystifikace. Doktoři tehdy nevěděli, že kouření může způsobit rakovinu, srdeční choroby a nemoci plic, napsal list The New York Times.
    Na stejnou strunu nyní drnkají někteří vědci a zákazníci, kteří se ptají, jestli počítače zabudované do nositelných doplňků nebudou za několik desetiletí odhaleny jako škodlivé.
    Dlouhodobě panují obavy, zda mobilní telefony vysílající nízkou úroveň radiace nemohou vést k nádorům na mozku, rakovině, poruchám krevního oběhu a dalším zdravotním problémům, pokud se dlouhou dobu drží blízko u těla.
    A přesto nás nyní, v roce 2015, společnosti jako Apple či Samsung povzbuzují ke koupi ultramoderních zařízení, která si na celý den můžeme připevnit k tělu.
    Zatím neexistuje výzkum zdravotních dopadů nositelných počítačů - například hodinky Apple Watch nejsou ještě ani na pultech - ale dá se alespoň hypoteticky vyjít z už existujícího výzkumu radiace mobilních telefonů.
    Nejjednoznačnější a patrně i nejnezaujatější výsledky v této oblasti vzešly od Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny, skupiny spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a složené z 31 vědců ze 14 zemí. Ti se probrali desítkami studií o bezpečnosti mobilních telefonů a v roce 2011 došli k závěru, že by mobilní telefony mohly být "potenciálně karcinogenní" - a asi tak škodlivé jako některé čistící chemikálie a pesticidy.
    Zároveň skupina dospěla k tomu, že čím dál je zařízení od hlavy uživatele, tím méně je škodlivé. Tudíž posílání zpráv nebo surfování po internetu by nemělo být tak škodlivé jako telefonování, kdy je mobil jen pár centimetrů od mozku.
    Existují samozřejmě také studie, které dospěly k opačnému závěru - a možnou škodlivost mobilních telefonů vyloučily. Některé z nich ale přinejmenším částečně financovaly mobilní společnosti či provázané obchodní skupiny.
    Jedním příkladem je mezinárodní studie Interphone, která byla publikována v roce 2010 a nenašla pojítko mezi mobilními telefony a zvýšeným rizikem nádorů na mozku.
    Americké Středisko pro kontrolu a předcházení nemocí v roce 2014 došlo k závěru, že je třeba provést "další výzkum, než budeme vědět, jestli používání mobilních telefonů způsobuje zdravotní následky".
    Co z tohoto výzkumu vyplývá pro věrné přívržence Applu, kteří chvátají, aby si pořídili chytré hodinky, a příznivce Googlu a Windows toužící vlastnit alternativní produkt?
    Doktor Joseph Mercola, který se soustřeďuje na alternativní medicínu a píše o potenciálně škodlivých dopadech mobilních telefonů na lidské tělo, uvádí, že dokud nemá nositelné zařízení zabudované 3G spojení, pak jsou škodlivé následky minimální.
    "Radiace vychází z 3G připojení mobilního telefonu, takže zařízení, jako je Jawbone Up a Apple Watch, by měla být v pořádku," řekl. "Pokud si ale koupíte hodinky se zabudovaným mobilním čipem, pak máte na zápěstí přivázaný mobilní telefon," dodal s tím, že to podle něj vůbec není dobrý nápad.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Technika  » Technika  

 

Krádeží motorek se podaří objasnit kolem dvaceti procent. U závodních strojů je šance minimální

zdroj: Martin Bořil

Praha | V roce 2016 ukradli zloději v Česku více než šest stovek motorek a skútrů. Objasnit se dle policejních statistik podaří asi každou pátou krádež. Nejmenší úspěšnost je v tomto ohledu u závodních...

 

motocyklů, které se v běžném provozu příliš nevyskytují. U závodních „mašin“ přitom škody šplhají do statisíců.
Zatímco v loňském roce se v Česku ukradlo bezmála pět tisíc automobilů, v případě motorek se jednalo o něco více než desetinu tohoto počtu. „Za rok 2016 to bylo dle dostupných statistik v celé republice 630 motocyklů. Objasněnost těchto krádeží je víceméně stejná jako u automobilů, tedy kolem dvaceti procent,“ uvedl Alexander Zajíc z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.
Vedle krádeží motorek a skútrů určených do běžného provozu zloději často cílí například na motorky závodní. Ke krádežím přitom dochází přímo na různých závodech. Například v dubnu 2017 zloději v okrese Trutnov při závodech ukradli čtyři motorky v hodnotě přes osm set tisíc korun.
„Krádeže na závodech jsou noční můrou všech závodníků a děje se to pořád častěji. Tým složí večer techniku, jde spát a ráno před závodem zjistí, že má prázdnou garáž. Enduro motorky se kradou i z garáží fanoušků tohoto sportu, kteří si pořídí závodní motorku jako koníček do terénu. Pokud se taková motorka ztratí, je prakticky nedohledatelná a okradení pak zoufale hledají všude a rozposílají fotky stroje do klubů,“ doplnil bývalý motokrosový závodník a manažer týmu Moto Racing Group, Ervín Krajčovič.
A právě tyto případy jsou podle policie důvodem, proč se velká část krádeží neobjasní. „Pokud se jedná o závodní stroj, skončí například u amatérských jezdců na závody nebo hobby ježdění. A ke kontrolám takových strojů moc nedochází, protože se nevyskytují v běžném provozu, neprochází STK, a pokud už je takový motocykl kontrolován, jde spíš o náhodu,“ vysvětlil Alexander Zajíc.
Část motocyklů skončí rovněž v zahraničí. Dále dochází ke krádežím veteránů, u nichž je zase problémem, že motocykl může skončit rozebraný na náhradní díly nebo v soukromé sbírce a dohledat jej téměř nelze.
Nezabezpečenou motorku zloději jednoduše naloží a odvezou
Motocykly se podle policie všeobecně hodně kradou přímo z garáží, kde jsou často zaparkované bez jakéhokoliv zabezpečení. Motocykl je jednoduchý na transport, a proto jej zloději často prostě jen naloží do dodávky a odvezou pryč.
„Řešením je vybavit motocykl vedle dalšího zabezpečení pokrádežovým systémem, tedy jednotkou skrytě umístěnou přímo v motorce, která v případě neautorizovaného pohybu okamžitě spustí poplach a náš tým ji ve spolupráci s Policií ČR vyjíždí dohledat,“ řekl Karel Badošek, bezpečnostní manažer společnosti SECAR BOHEMIA, která provozuje systém SHERLOG Moto.
Dalším způsobem zabezpečení, které zlodějům krádež ztíží, jsou různé druhy mechanické ochrany. Na trhu jsou například různé zámky na kotoučovou brzdu. Pořídit se dají i ve variantě vybavené pohybovým a otřesovým čidlem, které v případě manipulace spustí hlasitý alarm. V neposlední řadě je dobré myslet i na zabezpečení samotné garáže.

Zdroj: Martin Bořil

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Auto  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

55%

 

ne

45%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

65.4%

 

ne

34.6%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

42.7%

 

ne

57.3%