Osobnosti roku Ústeckého kraje 2016 - Aktuality - Český Metropol

Handicapovaní lyžaři z Janských Lázní míří do Pchjongčchangu

Foto archiv

Hradec Králové | Trojice sportovců z Centra handicapovaných lyžařů bude v březnu reprezentovat Českou republiku na XII. zimních paralympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Centrum sídlící v Janských Lázních dlouhodobě podporuje Královéhradecký kraj, který pomohl financovat přípravy lyžařů na paralympiádu.

 

Na paralympijské hry do Jižní Koreje vyšle Česká republika šest alpských lyžařů. České barvy zde budou hájit tři sportovci z krajského Centra handicapovaných lyžařů – Pavel Bambousek, Miroslav Lidinský a Anna Pešková.

„Centrum handicapovaných lyžařů je ojedinělý projekt, který připravuje handicapované sportovce na vrcholné mezinárodní závody, jako jsou světové šampionáty či paralympijské hry. Kromě toho umožňuje vrátit se na svah lidem po úrazu i těm, kteří se narodili s handicapem. Královéhradecký kraj je díky tomu jediný region České republiky, kde se systematicky a dlouhodobě pracuje s cílovou skupinou handicapovaných lyžařů,“ zhodnotila význam činnosti centra náměstkyně hejtmana pro sport Martina Berdychová. „Jsem ráda, že jsme mohli pomoci v přípravách našich závodníků a přeji celé naší výpravě mnoho úspěchů na blížící se paralympiádě,“ dodala náměstkyně Berdychová.

Handicapovaní lyžaři závodí na tzv. monoski. Monoski je speciální sportovní nářadí, které kompenzuje fyzický handicap a umožňuje se zařadit mezi ostatní lyžaře. Monoski se skládá z jedné běžné lyže, na které je upevněna v silném vázání nosná konstrukce s tzv. skořepinou, ve které je lyžař posazen.

Královéhradecký kraj Centrum handicapovaných lyžařů podporuje dlouhodobě. V roce 2017 mu poskytl příspěvek v celkové výši 270 tisíc korun. Tyto finance centrum využívá pro nákup kompenzačních pomůcek, přípravu závodníků, ale i pro organizování mezinárodních závodů. Zatím poslední taková akce bylo Mistrovství České republiky 2018 World Para ALPINE SKIING, které se uskutečnilo 17. a 18. února 2018 v Rokytnici nad Jizerou.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Sport  

 

DPP obdržel cenu Czech Technology Platform Smart Grid Award

Foto archiv

Praha | Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) získal ocenění Czech Technology Platform Smart Grid Award za rok 2017. DPP uspěl s inovativním projektem dynamicky nabíjeného elektrobusu, zkušebně provozovaném v úseku mezi Palmovkou a Letňany.

 

„Ocenění si velmi vážíme, jako špičkový městský přepravce klademe velký důraz na podporu ekologických druhů dopravy. Spojení chytré energetiky a chytré dopravy je pro nás skutečnou výzvou. Efektivnost systému dynamického nabíjení nyní prakticky ověřujeme v úseku mezi Palmovkou a Letňany, zatím jsme s projektem spokojeni a cena Czech Technology Platform Smart Grid Award je dalším důkazem, že naše úsilí jde správným směrem,“ říká Jan Barchánek z jednotky Provoz Autobusy DPP, který cenu převzal. Cenu převzali zástupci DPP společně s dalšími výherci v lednu ve společnosti Landis +Gyr v Praze. DPP se tak ocitl mezi šesti oceněnými.

Všechny oceněné projekty mají vysokou inovační hodnotu a není náhodou, že mezi nimi jsou 3 projekty týkající se elektromobility,“ uvedl Jiří Borkovec, výkonný ředitel ČTPSG.

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Doprava  

 

Kraj chce zmírnit dopady lidské činnosti na krajinu

Foto archiv

Hradec Králové | K výraznému posílení výchovy, vzdělávání a osvěty v oblasti životního prostředí se rozhodlo vedení Královéhradeckého kraje. Chce tak reagovat na zesílení extrémních klimatických jevů, a s tím spojené mimořádné situace, kam patří i povodně či dopady sucha.

 

Klíčovým faktorem je orientace obyvatel v dané problematice a jejich připravenost na nejrůznější situace, které mohou nastat.

„Posílení vědomí o propojenosti společenských i přírodních dějů je předpokladem k přijetí spoluzodpovědnosti za vytváření světa, ve kterém žijeme,“ říká radní Karel Klíma, který je odpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.

Za tímto účelem chce kraj posílit environmentální výchovu na školách, kde zatím tento předmět patří spíše k doplňkovým a jeho rozsah závisí hlavně na dobrovolnosti pedagogů. Krajský úřad proto společně se Střediskem ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově připravují varianty možných úprav plánů vzdělávání.

„Environmentální vzdělávání a vzdělávání pro udržitelný rozvoj má v Královéhradeckém kraji specifický význam z hlediska mimořádného potenciálu přírodního a kulturního dědictví regionu. Kraj je mimo jiné sídlem významných organizací působících v oblasti životního prostředí či oborech se silnou vazbou na tuto oblast,“ dodává radní Karel Klíma.

Ke zmiňovaným organizacím patří například Správa Krkonošského národního parku, Povodí Labe, Lesy ČR nebo chráněné krajinné oblasti Broumovska a Orlických hor. Zdroj: Královéhradecký kraj

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Nexen Tire rozšiřuje dodávky pneumatik pro Fiat Chrysler Automobiles v USA

Foto archiv

Soul | Společnost Nexen Tire, přední světový výrobce pneumatik, oznámila, že bude dodávat své pneumatiky jako originální díly pro zcela nový pick-up Ram 1500 modelového roku 2019 vyráběný společností Fiat Chrysler Automobiles ve Spojených státech.

 

Zbrusu nový pick-up Ram 1500 je vzorem odolnosti, technologické vyspělosti, hospodárnosti, komfortu a nabídne vybavení, kterým se dosud žádný pick-up pochlubit nemohl. Vyrábí se v závodu Sterling Heights Assembly Plant (SHAP) ve Sterling Heights ve státě Michigan.

Pneumatiky Nexen Tire Roadian HTX RH5, zkonstruované speciálně pro automobily kategorie SUV a lehká taktická vozidla, vykazují vynikající jízdní vlastnosti a skvěle se uplatní na silnici i v terénu. Jedním z jejich hlavních znaků je také vyšší tahová síla.

Společnost Nexen Tire ve svém prohlášení uvádí, že „průběžně investuje do výzkumu a vývoje s cílem dále zlepšovat kvalitu pneumatik a technologie. V blízké budoucnosti plánuje rozšiřování dodávek originálních dílů pro další výrobce automobilů a další modely.“

Společnost Nexen Tire dodává pneumatiky na první výbavu pro řadu vozů vyráběných skupinou FCA US, mj. pro modely Ram 3500 nebo Chrysler Pacifica.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Auto  

 

Z Finska dorazily do Pražské zoo dvě klisny koně Převalského

Foto archiv

Praha | V pondělí ráno přicestovaly do Zoo Praha z Finska dvě klisny koně Převalského. Po karanténě zamíří do Dolního Dobřejova a odtamtud pravděpodobně až do Mongolska.

 

Kůň Převalský je poslední druh divokého koně vůbec a přežil jen díky péči zoologických zahrad. Mimořádnou zásluhu na zachování koně Převalského má právě Zoo Praha.

„Transport čtyř vybraných klisen do západního Mongolska začne 19. června odpoledne. Pokud mezi nimi budou právě Helmi a Hanna z Finska, půjde o první koně Převalského, kteří cestu domů absolvují nejen autem a letadlem, ale také lodí. Z Finska do Německa se totiž přeplavily na trajektu,“ sdělil dnes ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Úspěšný projekt Návrat divokých koní Zoo Praha zahájila v roce 2011, od té doby ve spolupráci s Armádou České republiky přepravila do Gobi celkem 27 koní Převalského a další čtyři uvnitř Mongolska.

Řada z nich se již začala v nových podmínkách rozmnožovat. Aktivity Zoo Praha se v Mongolsku v rámci projektu Návrat divokých koní neomezují jen na transporty koní, ale spolu s dalšími organizacemi pomáhají i jinak. V roce 2013 zde byla zrekonstruována nemocnice ve vesnici Bij, která poskytuje ošetření asi 300 rodinám žijícím v této oblasti a také strážcům národního parku Gobi B. Poté byla vybudována 140m studna s pitnou vodou, založen Ekoklub pro děti a dovezeno potřebné vybavení zlepšující pracovní podmínky strážců. Na financování letošního transportu koně Převalského se má podílet i Zoo Helsinky. Text: Šárka Jansová, foto: Zoo Praha

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zvířata  

 

Mezinárodní den ledních medvědů oslaví Zoo Praha

Foto archiv

Praha | V sobotu 24. února oslaví v Zoo Praha Mezinárodní den ledních medvědů plyšákovým průvodem.

 

Mezinárodní den ledních medvědů oslaví v Zoo Praha medvědi Tom, Berta a Bora. Čeká je enrichmentový dárek, který jim bude předán za speciálního komentovaného setkání. Všichni návštěvníci, kteří dorazí v soboru do Zoo Praha k pokladnám s plyšovým ledním medvědem, budou mít vstup za symbolickou 1 Kč. Na všechny čekají také veselé hry a spousta informací u stánku přímo u expozice těchto polárních šelem.

Návštěvníci, kteří by se chtěli zúčastnit průvodu, ale nebudou mít plyšového ledního medvěde, si mohou tuto hračku zakoupit v Informačním centru u hlavního vchodu do zoologické zahrady. Účastníci průvodu navíc dostanou drobnou pozornost. Program v sobotu 24. února začíná v 10.00 – 13.00 h tematickými hrami u výběhu ledních medvědů, kde bude i informační stánek. V 12.15 hodin vyjde průvod s plyšovými ledními medvědy od Vzdělávacího centra směrem k výběhu ledních medvědů. V 12.30 h se tam se uskuteční předání dárku medvědům spojené s komentovaným setkáním. Text: Šárka Jansová, foto: archiv zoo

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zvířata  

 

Praha rozdělí školské granty za 24 milionů korun

Foto archiv

Praha | Pražští radní na úterním zasedání schválili návrh na rozdělení grantů v rámci celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy hlavního města. Letos bude touto cestou podpořeno celkem 300 projektů za bezmála 24 milionů korun, uvedla radní pro školství Irena Ropková.

 

I letos bude hlavní město prostřednictvím Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy finančně podporovat spolupráci s vědeckou sférou, soutěže pro nadané žáky, výuku se zapojením rodilých mluvčích, výjezdy do zahraničí, účast dětí ze sociálně slabých rodin na školních akcích i oblast vzdělávání seniorů. Na návrh grantové komise hlavní město přidělí v rámci šesti celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy bezmála 24 milionů korun na celkem 300 projektů. Komise vybírala z celkem 352 žádostí v celkové požadované sumě přesahující 44,2 milionů korun. Část návrhů už dnes schválila městská rada, o zbytku žádostí, které přesahují v požadované částce 200 tisíc korun, bude tento týden rozhodovat pražské zastupitelstvo.

Prostřednictvím celoměstských programů každoročně podporujeme celou řadu zajímavých a všestranně užitečných projektů pro vzdělávací systém v metropoli. Jsem ráda, že i v tomto roce podporujeme nejen vzdělávací projekty pro žáky a učitele, ale rovněž projekty zaměřené na vzdělávání seniorů i pomoc dětem, jejichž rodiny si zkrátka nemohou dovolit zaplatit jejich účast na různorodých školních akcích,“ říká radní hlavního města pro oblast školství Irena Ropková.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Finance  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

57.6%

 

ne

42.4%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.2%

 

ne

31.8%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

43.4%

 

ne

56.6%