Academic writing ukázal, jak na vědecké publikace - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Academic writing ukázal, jak na vědecké publikace

zdroj: UJEP

Ústí nad Labem | V rámci meziuniverzitního projektu Podpora vzdělávání doktorandů a kariérního růstu post-doktorandů připravili ústečtí akademici praktický seminář Academic Writing. Přinesl cenné informace...

 

k tvorbě odborných textů.
Mezinárodní projekt CRP13+ podpořený MŠMT ČR je na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem garantován prorektorkou pro vědu Jiřinou Jílkovou. Díky jeho podpoře proběhl dvoudenní praktický akademický seminář Academic Writing. Prostory pro jeho uspořádání poskytly fakulta životního prostředí a MFC UJEP. 
Věcný a odborný obsah semináře připravili Lenka Slavíková a Josef Trögl (FŽP). Vlastní zkušenosti, postřehy a praktické rady prezentoval také Jan Popelka, jehož oborem je statistika. Pohled z druhé strany, tedy z pozice editora renomovaného časopisu, přijel z Německa představit profesor Hermann Heilmeier z Institutu Biowissenschaftem TU Berakademie Freiburg.
Zájem o seminář byl značný, do akce se zapojilo celkem 55 účastníků. Mezi nimi byli nejen doktorandi a akademičtí pracovníci všech fakult UJEP, ale také přihlášení doktorandi a post-doktorandi z dalších českých univerzit. Přijeli zástupci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Karlovy univerzity, Vysoké školy ekonomické, České zemědělské univerzity a Technické univerzity v Liberci.
První den se účastníci semináře seznámili s významem publikační činnosti, charakteristickými znaky vědecké publikace a jejími specifiky, typy publikačních výstupů a rozdíly mezi aplikovanými a publikačními výstupy. Zároveň si současní i budoucí autoři ujasnili, jaké jsou role autorů, editorů, recenzentů, vydavatelů a dalších účastníků vědeckého publikování. Dále byli informováni o peer-review a jeho významu, databázích a indexech a v neposlední řadě o autorských právech. Důležitá, zejména pro začínající autory, byla informace o struktuře vědecké publikace a významu jejích jednotlivých částí a dále také rady, jak prezentovat a diskutovat výsledky vědecké práce i samotného autora. V odpolední praktické části byly řešeny již konkrétní publikační záměry a skupina se rozdělila na společenskovědní a přírodovědnou sekci, protože některé metody práce, sběru dat i vlastního psaní jsou pro dané obory odlišné. Skupině specializující se na sociální a společenské vědy se věnovala doc. Slavíková, přírodovědné skupině doc. Trögl. 
Druhý den semináře byl věnován informacím, jak postupovat po negativním vyjádření recenzentů. Důležitým tématem byla také etika, tedy jakých prohřešků a neetických kroků se vyvarovat. Velký ohlas mezi posluchači mělo vystoupení dr. Popelky s titulem „Jak si elegantně a se ctí poradit se statistikou“. Pan profesor Helmeier zájemcům nechal nahlédnout do myšlení editorů a procesu přijímání článků v praxi. Zájemcům nabídl i individuální konzultace jejich rozpracovaných textů.

Zdroj: UJEP

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký