Návrh na nové schodiště k šikmé věži v Ústí nad Labem je hotový - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Návrh na nové schodiště k šikmé věži v Ústí nad Labem je hotový

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | Nový přístup do jedné z nejšikmějších věží v Evropě u gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru Ústí nad Labem má již svou podobu. Moderní přístavbu ze dřeva navrhnul známý architekt...

 

Martin Rajniš a jeho architektonická kancelář. Do výšky 12 metrů by se měla vypínat hranolovitá schodišťová věž, která nahrazuje původní schodiště. To se zbortilo při bombardování v dubnu 1945. Celý projekt na zpřístupnění této unikátní památky tak postupuje do další fáze. Ta by měla být zakončena vydáním stavebního povolení Ústecké komunitní nadaci, která se stala investorem a koordinátorem celé akce. 
V první fázi byla věž geodeticky zaměřena za pomoci speciálního zařízení v podobě 3D scanneru. Na základě získaných dat byl vytvořen architektonický návrh jak na vnější přístavbu, tak úpravy vnitřních prostor. Ústecká komunitní nadace, která se dohodla s Římskokatolickou církví jako majitelem kostela, že zpracování projektu zafinancuje, do něj již investovala částku přes 230 000 korun. 
"Veškeré finanční prostředky investované do zpřístupnění šikmé věže pocházejí z darů od místních dárců. Ti za svůj příspěvek v minimální výši 25 000 Kč budou uvedeni na jednotlivých schodech vedoucích do věže,“ vysvětlil ředitel Ústecké komunitní nadace Tomáš Krejčí. Další oslovování dárců, aby zvážili možnost zapojit se do tohoto jedinečného projektu, právě začalo. “V těchto dnech oslovujeme další dárce s cílem získat minimálně 200 000 Kč. Tyto prostředky půjdou na pokrytí nákladů spojených s odbornými posudky a vytvořením potřebné dokumentace pro územní a stavební řízení,“ dodal Tomáš Krejčí.
Šikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie se ve svých šedesáti metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry. Je nejšikmější věží v České republice i daleko za hranicemi okolních států. Ke svému handicapu přišla za druhé světové války, po zásahu leteckou pumou se naklonila a praskla. Tehdy to vypadlo, že brzy spadne. Později ji ale Ústečané podepřeli dřevěnou konstrukcí a nakonec byla složitě zajištěna pomoci betonové injektáže do základů a železobetonového krunýře uvnitř věže. 
Při bombardování spadla původní schodišťová přístavba, kterou se na věž chodilo, ta nebyla při rekonstrukci obnovena. Dnes je možné se na věž dostat jen krkolomnou cestou před podkroví chrámové lodě. Přestavbu věže navrhl v roce 1899 slavný architekt Josef Mocker, autor přestavby Karlštejna. Po bombardování pak staticky zajišťoval stavbu slavný konstruktér Bedřich Hacar, který je například navrhl dostavbu poškozeného kláštera v pražských Emauzích.

Zdroj: Ústecká komunitní nadace

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký