Japonky pronikají do dosud mužského sportu sumo - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Japonky pronikají do dosud mužského sportu sumo

zdroj: chinadaily.com.cn

Tokio | Devatenáctiletá Sajaka Macuová se svými 60 kilogramy čelí na okrovém ringu zápasníkovi, který váží téměř dvaapůlkrát více než ona. Do suma, tohoto japonského národního sportu, který je tradičně...

 

doménou mužů, začínají výrazně pronikat ženy, píše agentura AFP.
    Mladá žena si nejprve nechala prohníst krk a ramena od maséra a již se staví do bojové pozice, aby se pustila do svého mužského protivníka.
    Využívá obrovského rozdílu ve váze, opře se do něho a podaří se jí vytlačit ho přes celý ring. "Nejtvrdší je počáteční střet. Snadno se při něm zraníte. Praxí se však stáváte silnější," vysvětluje Sajaka Macuová.
    V její rodině je sumo tradicí: otec býval profesionální zápasník. Ona sama se začala bojové techniky tohoto sportu učit již v pěti letech. Dnes patří k malé skupině žen věnujících se sumu.
    Tento sport se zrodil před více než 2000 lety jako součást šintoismu, původního náboženství Japonska založeného na animismu. Tradice ženám zakazuje vstoupit na posvátnou půdu ringu Kokugikan v Tokiu, kde se konají oficiální soutěže.
    Avšak od roku 1997 jsou ženám otevřené amatérské mezinárodní soutěže. Japonská federace suma, která se rozhodně nechce nějak dotknout tradičních zápasů, by ráda povýšila amatérskou ligu na úroveň olympijské disciplíny s různými váhovými kategoriemi a zápasy pro obě pohlaví.
    "Ta skutečnost, že ženy nemohou proniknout do národního dódžó (hala, kde probíhá výuka sumo), je pochopitelná, je to doména bohů," říká trenér klubu suma na prestižní Tokijské univerzitě Tošiaki Hirahara. "Amatérské turnaje však nemají s bohy nic společného, nechme tedy dívky, aby se jich také účastnily," připouští.
    "O sumu panuje rozšířená představa, že to je sport vyhrazený obézním mužům. To je třeba změnit a ukázat světu, že ho mohou provozovat i ženy," soudí trenér.
    Japonky zajímající se o tento sport se také nijak nepřejídají, zatímco největší šampioni zkonzumují bez mrknutí oka denně až 20.000 kalorií.
    "Mám v úmyslu zůstat v kategorii do 65 kilogramů, usiluji proto o vyváženou stravu," říká Sajaka Macuová. Připouští, že velice miluje čankonabe, vysoce výživný pokrm ze zeleniny, rýže a masa, který je typickou součástí jídelníčku sportovců této disciplíny.
    Jednadvacetiletá Anna Fudžitová, která začala se sumem před dvěma lety, si také hlídá linii. "Kdybych ještě více ztloustla, musela bych porazit dívky vážící přes 100 kilogramů," konstatuje.
    Zpřístupnění suma pro amatéry a ženy je rovněž pro sportovní instituce způsob, jak zlepšit pověst disciplíny pošpiněné skandály s podvody a nelegálními sázkami, ale také šikanováním a podezřeními na vztahy s japonskou mafií jakuzou.
    Feminizace tohoto sportu však zůstává omezená: v základních školách najdeme jen jednu dívku na téměř 300 chlapců účastnících se juniorských soutěží.
    A především: společnost jen těžko přijímá fakt, že by ženy mohly sumo provozovat stejně jako muži. "Je stále těžké vymazat rozdíly mezi muži a ženami, v Japonsku se musí změnit mentalita," tvrdí Anna Fudžitová.
    Ve dne to je vzorná studentka tchajwanské historie na Tokijské univerzitě. Každý večer se snaží porazit mladé korpulentní muže v ringu klubu suma na univerzitě. Jejím snem je jednoho dne vstoupit na půdu stadionu Kokugikan.

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Sport