Středoškoláci by se rozcházeli kvůli hrubému násilí, ne štípancům - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Středoškoláci by se rozcházeli kvůli hrubému násilí, ne štípancům

zdroj: archiv Metropolu

Česká republika | Hrubé násilí ve formě kopání nebo úderů pěstí by bylo pro 90 procent středoškoláků důvodem k rozchodu s partnerem. Kvůli štípání a škrábání by vztah ukončila jen čtvrtina teenagerů. Ukázal...

 

to průzkum neziskové organizace proFem, která se od roku 2012 věnuje mimo jiné prevenci násilí ve vztazích na základních a středních školách.
    Průzkumu se v uplynulém školním roce zúčastnily zhruba čtyři stovky studentů středních škol, kterým bylo nejčastěji mezi 16 a 17 lety. Tři čtvrtiny respondentů byly dívky.
    Vedle hrubého násilí by byly pro 87 procent studentů důvodem k rozchodu pomlouvání a shazování. Čtyři pětiny by ukončily vztah kvůli citovému vydírání, tři čtvrtiny kvůli fackám. Vedle štípání a škrábání by naopak většinou nebylo důvodem k rozchodu vyvěšení fotografií na internet bez vědomí toho, kdo je na nich zobrazen, nebo časté sms zprávy a volání.
    Organizace proFem pořádá ve školách workshopy, které seznamují teenagery s problematikou násilí nejen v partnerských vztazích. Po přednášce následuje film o páru jejich vrstevníků, v němž se různé formy násilí objevují.
    Workshopů se zúčastnila modelka Daniela Peštová, která je ambasadorkou projektu AVON proti domácímu násilí. Ten aktivity organizace proFem podporuje. "Nejdřív jsem byla skeptická, ale pak jsem byla hrozně příjemně překvapena. Mladí lidé byli při diskuzi o těchto intimních tématech velmi otevření a velmi komunikativní," řekla na tiskové konferenci.
    V rámci průzkumu se srovnávaly postoje studentů, kteří je vyplňovali před a po absolvování workshopu. U většiny otázek studenti z druhé skupiny častěji uváděli, že by dané chování bylo důvodem ukončení partnerského vztahu. "Z tohoto zjištění je možné usuzovat, že díky informacím, které absolvováním workshopu získali, jsou k různým projevům násilí v partnerských vztazích méně tolerantní," uvedly autorky průzkumu.
    Více než polovina studentek se ve svém okolí setkala s nějakou formou násilí. Téměř polovina z nich zažívá násilí ve škole, třetina v rodině a třetina v partnerském vztahu. V případě problémů by se bezmála tři čtvrtiny respondentů se žádostí o pomoc obrátily na rodiče, zhruba dvě třetiny na přátele. Sedmnáct procent by vyhledalo neziskovou organizaci, které se této problematice věnují, desetina by důvěřovala někomu ze školy, tedy učiteli, psychologovi nebo výchovnému poradci.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality