Americká sonda MAVEN dorazila k Marsu, zkoumat bude atmosféru - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Americká sonda MAVEN dorazila k Marsu, zkoumat bude atmosféru

zdroj: archiv Metropolu

Mys Canaveral (USA) | Americká vesmírná agentura NASA po desetiměsíčním letu dnes brzy ráno SELČ navedla sondu MAVEN na oběžnou dráhu kolem Marsu. Aparát, který cestou k rudé planetě urazil 711...

 

milionů kilometrů, bude získávat informace, jež by vědcům mohly pomoci pochopit, proč a jak zmizela většina atmosféry Marsu.
    MAVEN (zkratka pro Mars Atmosphere and Volatile Evolution) odstartoval k Marsu loni na konci listopadu. Na palubě sondy je osm vědeckých přístrojů pro zkoumání horní atmosférické vrstvy a ionosféry. MAVEN váží 2,5 tuny a šířka rozpětí jeho slunečních baterií přesahuje 11 metrů. Aparát byl vyroben v denverských laboratořích firmy Lockheed Martin. Za projekt americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zaplatil 671 milionů dolarů (14,4 miliardy korun).
    Sonda při manévru navedení na oběžnou dráhu na 33 minut zažehla své tryskové motory a zařízení zpomalilo natolik, aby je mohla zachytit gravitační síla planety.
    Mars měl kdysi podle vědců mnohem hustší atmosféru a díky ní se na jeho povrchu nacházela i voda v kapalném skupenství. Později ale došlo k dramatické klimatické změně, v jejímž důsledku ovzduší z velké části vymizelo.
    Vědci pátrají po tom, proč byl Mars během první miliardy let svého planetárního života vlhký a horký a proč je nyní naopak suchý a chladný. Raná atmosféra Marsu vytvářela příznivé podmínky pro mikrobiální život, ale velká většina ovzduší unikla do vesmíru vlivem slunečního záření. Podle některých vědců se nabízí vysvětlení, že sluneční vítr atmosféru Marsu "odvál".
    To bylo možné proto, že na rozdíl od Země rudá planeta nemá ochranné magnetické pole, které by bylo schopné odrážet agresivní sluneční záření.
    "Předchozí vesmírná zařízení prováděla měření a o horní části atmosféry jsme se toho hodně dověděli, ale nebyli jsme schopni udělat si celkovou představu," řekl hlavní vědec projektu Bruce Jakosky.
    "Doufám, že MAVEN bude objevnou misí a že téměř všechno, co budeme pozorovat, nás přivede k novým zásadním pohledům na dnešní marsovské prostředí a jeho vývoj v čase," citovala vědce BBC.
    Po dnešním manévru je družice na eliptické dráze, po níž planetu oběhne za 35 hodin. V příštích měsících inženýři zařízení uvedou na pravidelnou 4,5hodinovou oběžnou dráhu. Na ní se sonda bude k Marsu přibližovat i na vzdálenost 150 kilometrů, ale také se bude vzdalovat na odstup 6200 kilometrů.
    Dva dny po sondě MAVEN má k Marsu dorazit také indická družice Mangalján, která má rovněž zkoumat mimo jiné složení atmosféry Marsu s cílem zjistit, zda jsou tam vhodné podmínky pro život. Konkrétně se první indická mise k Marsu zaměří na pozorování metanu.
    Důležité údaje dodává také americké marsovské vozítko Curiosity, které kromě složení povrchu zkoumá i atmosféru.
    Nynější atmosféra Marsu je velmi řídká a tvoří ji převážně oxid uhličitý. Atmosférický tlak tvoří pouhých 0,6 procenta tlaku na Zemi. Krajina Marsu je však plná kanálů, které kdysi zjevně vyhloubila tekoucí voda.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika