Pytláci decimují nosorožce v Zimbabwe - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Pytláci decimují nosorožce v Zimbabwe

zdroj: archiv Metropolu

Harare | V Zimbabwe se za minulých asi dvacet let snížil počet nosorožců o dvě třetiny. S odvoláním na zástupce místních národních parků o tom informovala agentura AFP. Odpovědnost za to, že v zemi dnes...

 

žije jenom něco přes 700 nosorožců, nesou pytláci.
    "Koncem 80. let jsme měli v národních parcích a soukromých rezervacích 2000 bílých nosorožců," sdělil ředitel národní správy přírodních parků Geoffreys Matipano. Mezi dosud žijícími zvířaty je podle něj 450 černých nosorožců a 300 bílých.
    Oba druhy se liší vzhledem i vlastnostmi, avšak nikoli barvou, jak by se dalo soudit z označení. Černý nebo také dvourohý nosorožec je plachý a žije osamoceněji. Díky zašpičatělému a pohyblivému hornímu pysku se může živit listy a mladými výhonky stromů. Nosorožec tuponosý na rozdíl od něj spásá trávu, má širokou tlamu a dva rohy, z nichž ten dolní může měřit i metr, zatímco druhý bývá zakrnělý. Tělesně je větší než jeho kolega. Může vážit více než dvě tuny, takže je po slonu druhý největší suchozemský savec.
    Pytláci řádí také v Jihoafrické republice, kde loni zabili přes tisíc těchto nedůvěřivých lichokopytníků. Klidnější situace je pouze v Namibii.
    Pro pytláky zůstává velkým lákadlem cena za prášek z rohu nosorožců, jež v Asii dosahuje ceny zlata. Asiaté věří v léčivé účinky tohoto prášku, i když roh tvoří stejná látka jako lidský nehet nebo vlas - tedy keratin.
    Lovci zvířata střílejí nebo tráví, ačkoli Zimbabwe je od toho chce odradit jednak vysokými tresty dopadených, jednak preventivním odstraňováním rohů a přemísťováním zvířat do chráněných oblastí.
    Obětí pytláků jsou kvůli klům také sloni. V zimbabwském parku Hwange loni pytláci otrávili 300 slonů a dalších zvířat.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Zajímavosti