Číňanům zachutnalo bordeaux a skupují bordeauxské vinice - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Číňanům zachutnalo bordeaux a skupují bordeauxské vinice

zdroj: archiv Metropolu

Bordeaux | Četní čínští investoři rozšiřují své aktivity a nakupují bordeauxské vinice, jejichž správu ponechávají v rukou Francouzů. Tento byznys je velmi vyhledávaný pro vynikající image i rostoucí odbyt...

 

bordeauxského vína v Číně, píše agentura AFP.
    "Již roky jsem přemýšlel o jedné otázce: jaký sektor se bude v Číně nejrychleji rozvíjet? Odpovídal jsem si na ni vždy stejně: je to vinařství," říká majitel čínského klenotnického koncernu TESiRO Šen Tung-ťün, který počátkem roku 2011 koupil 22 hektarů vinic Laulan-Ducos ve vinařské oblasti Médoc.
    "Jak sílí ekonomika, stále více čínských spotřebitelů se učí pít francouzská vína a zamilovávají se do nich. Víno představuje trh, který má v Číně velký potenciál," vysvětluje a dodává: "A který milovník vína by nesnil o tom mít vlastní vinici?"
    Výsledky prodeje bordeauxských vín za loňský rok jeho slova potvrzují: Čína se s 538.000 hektolitry vína (deset procent celkové produkce) stala největším odbytištěm bordeauxských vín. Předstihla tak výrazně Německo, Belgii a Británii, kam se exportuje zhruba po 250.000 hektolitrech.
    Před deseti lety bylo ovšem bordeaux jen velmi zřídka konzumovaným nápojem.
    Prezident Rady bordeauxských vín (CIVB) Georges Haushalter, potěšený těmito novými rekordy, zdůrazňuje, že čínští investoři přicházejí s velkými ambicemi a snaží se dál vylepšovat kvalitu.
    Je to zejména případ vína Château Monlot. Sedm hektarů v Saint-Emilion koupila v roce 2011 čínská herečka Čao Wej a pracuje tu jeden z největších expertů na bordeaux Jean-Claude Berrouet, který se staral o 44 ročníků slavného vína Petrus.
    "Cílem je zvýšit kvalitu vína, aby dosáhlo co nejprestižnější úrovně," uvádí Berrouet. Proto se bude investovat do nových kádí a skladu na velké sudy.
    Číňané začali kupovat bordeauxské vinice za necelých pět milionů eur (125 milionů Kč) od roku 2008. V roce 2011 se tato tendence rozšířila a dnes tu obchodníci nebo finanční skupiny z říše středu vlastní třicítku vinic.
    "Jejich počínání bylo nejprve vedeno touhou pochopit francouzskou kulturu a historii. Pak byl jejich cílem byznys a vykupovali vinice umožňující vyprodukovat co největší množství vína," vysvětluje expert na enologii z týdeníku Le Point Jacques Dupont.
    Pro investory působící ve vinařském sektoru v Číně znamená vlastnictví vinic v Bordeaux zvýšení důvěryhodnosti a prestiž. Pro jiné to je reklama, protože Bordeux znamená ve víně totéž, co Paříž v luxusu, zdůrazňuje zpravodaj CIVB v Číně Thomas Jullien.
    Číňanka Li Li-ťüan, která se loni podílela na nákupu vinic Grand Mouëys pro Čanga Ťin-sana stojícího v čele koncernu NingXia, největšího výrobce alkoholu v Číně, potvrdila, že tyto investice byly rovněž motivovány snahou dobře uložit finance. Jeden bordeauxský statek podle ní přijde stejně tak draho, jako velký byt v Hongkongu.

 

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zdraví  » Jídlo a pití