Kohouti se při ranním kokrhání řídí vnitřními hodinami - Aktuality - Český Metropol

Projekt Na kole jen s přilbou zavítal na Jablonecko

zdroj: archiv Metropolu

Jablonec n. N. | I v letošním roce se jablonečtí cyklisté setkali s prázdninovou preventivní akcí v úterý 15. srpna od 9.00 do 14 hodin, a to na cyklostezce u jablonecké přehrady. Městští strážníci a Tým silniční...

 

bezpečnosti poradili, jak má být vybaveno jízdní kolo, aby bylo bezpečné. Pozornost byla zaměřena i na správné používání cyklistických přileb.
 
Poznatky z předešlých let napovídají, že cyklisté na Jablonecku mají problém především s předepsanou výbavou svých kol. Řádný technický stav kola přitom podstatným způsobem ovlivňuje míru bezpečí cyklistů, a to nejen při jízdě na silnici. Mnoho cyklistů tápe v povinné a doporučené výbavě. Nejasnosti panují například v tom, jak je to s používáním odrazek a povinného osvětlení. „Řada cyklistů si doposud plně neuvědomuje důležitost dostatečné viditelnosti pro ostatní účastníky silničního provozu. Nebezpečí vzniku vážné nehody tak vystavují nejen sebe, ale i ostatní“, upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Jasno naopak mají cyklisté v povinnosti používat při jízdě předepsanou cyklistickou přilbu. Ovšem aby přilba skutečně zabránila vážnému poranění hlavy v případě pádu z kola či kolize, musí být kvalitní. Svou roli samozřejmě sehrává i její správné nasazení a upevnění. 
 
„Smyslem akce není postih cyklistů. Místo pokut jablonečtí městští strážníci a Tým silniční bezpečnosti rozdávali cyklistům užitečné rady a doporučení, jak správně pečovat o technický stav jízdního kola a jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu,“ říká Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investice a  veřejné zakázky. Rovněž tak se mohli projíždějící cyklisté poradit, jak si vybrat skutečně správnou přilbu, jak ji používat a jak se o ni starat. Zkrátka nepřišly ani děti, které kromě užitečných informací obdržely například i reflexní pásky.

Zdroj: Marie Šimice

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký  

 

Jak udržet auto ve formě? Pomůže kvalitní palivo, servisní plán i zvýšení výkonu

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Investice do automobilu, ať již ojetého nebo nového, patří podobně jako koupě bytu či domu mezi největší finanční výdaje každé domácnosti. Aby vůz svému majiteli sloužil spolehlivě, a pokud možno co...

 

nejdéle, je dobré dodržovat několik jednoduchých zásad. Podívejte se na naše tipy, jak udržet auto ve formě.


Tip 1: Nechávejte motor zahřát
Na spolehlivost a životnost auta má v prvé řadě velký vliv to, jak se s vozem zachází. Zejména naftové a v dnešní době moderní downsizingové motory jsou na to velmi citlivé. „Předně je dobré dávat si pozor na vytáčení takového motoru do vysokých otáček za studena. Motoru zpravidla deset až patnáct minut trvá, než se zahřeje na tu správnou provozní teplotu. U vozů s turbodmychadlem je pak rovněž vhodné nechat auto po zastavení ještě několik desítek sekund běžet na volnoběh, aby se turbo stihlo dochladit,“ říká David Šimčík ze společnosti Profichip.


Tip 2: Řaďte s citem, motor nepodtáčejte
Auto šetřete i při samotné jízdě. Snažte se řadit v optimálním spektru otáček a motor zbytečně nepřetáčejte. Platí to však i obráceně, motor není dobré ani podtáčet. Do táhlých kopců se proto nebojte podřadit na nižší převodový stupeň, jízda v padesátikilometrové rychlosti na pětku pod 1500 otáček za minutu značné řádce motorizací rozhodně moc neprospívá.


Tip 3: Palivo vybírejte pečlivě
Podobně jako styl jízdy má vliv na stav vašeho automobilu i volba paliva. Moderní motory jsou na kvalitu benzínu či nafty citlivé a tankovat z pochybných zdrojů se vám proto nemusí vyplatit, nekvalitní nafta může mít na svědomí například poruchu vstřikování. Kvalitu pohonných hmot v Česku sleduje česká obchodní inspekce, která čas od času „provinilce“ mezi čerpacími stanicemi zveřejňuje. Nekvalitní palivo můžete poznat i sami, například tím, že autu poklesne výkon nebo se zvýší spotřeba.


Tip 4: Optimalizace softwaru v řídicí jednotce zvýší výkon a sníží spotřebu
Řada producentů aut dnes pro zvýšení prodejů uvádí na trh hned několik variant jednoho modelu, které se liší cenou, výbavou a výkonem, ale základ motoru je pořád stejný. Majitelům vozů se tak otvírá další možnost, jak svého nablýskaného miláčka mohou vylepšit. „Výkonové tolerance motoru zanechané výrobcem umožňují u těchto vozů provést chiptuning, neboli optimalizaci softwaru v řídicí jednotce automobilu. Touto úpravou lze bezpečně docílit navýšení výkonu až o třicet procent bez negativních dopadů na samotný motor nebo záruku na vůz. U přeplňovaných motorů má rovněž vliv na spotřebu auta. Podle varianty úpravy softwaru je úspora na pohonných hmotách až patnáct procent,“ vysvětluje David Šimčík.
 
Tip 5: Nečekejte, až se něco rozbije
U nového či jen lehce ojetého auta mají majitelé zpravidla k dispozici servisní knížku se záznamy o všech výměnách provozních kapalin či filtrů a opravách, které u auta proběhly. U staršího vozu, který servisní knížku z nějakého důvodu nemá, je pak potřeba si dobu, kdy je olej a filtry nutné vyměnit, odhadnout. Obecně se doporučuje olej měnit nejpozději po patnácti tisících najetých kilometrech. Předejdete tím rychlejšímu opotřebení motoru, ale také třeba turbodmychadla, jehož výměna patří mezi významné investice. Otálet se nevyplatí ani s výměnou opotřebených součástek. Výměnu brzd, rozvodů, ale třeba i akumulátoru proto zbytečně neodkládejte, protože hnát je až na hranici jejich životnosti se rovná riziku, že vás auto nechá někde stát a vadná součástka navíc může napáchat další škody.

Zdroj: Martin Bořil

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Auto  

 

Ve čtvrtek začíná Letní Letná

zdroj: Lucie Čunderlíková

Praha | Ve čtvrtek 17. srpna začíná v Praze 14. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná a potrvá až do neděle 3. září. V průběhu tří týdnů představí špičkové zahraniční soubory, přehlídku...

 

domácí novocirkusové scény, celou řadu premiér, unikátní projekty, open-air představení i bohatý program pro děti.  
 
Jako první přivítá letos v Letenských sadech v 18 hodin návštěvníky katalánský soubor Escarlata Circus se svou jedinečnou show plnou chuti, ingrediencí, obratnosti a smíchu Devoris Causa.  O hodinu později uchvátí festivalové publikum netrpělivě očekávaná premiéra mezinárodního projektu HIT, Tell the difference.  Společné představení Cirku La Putyka a rwandských Future Vision Acrobat bude uvedeno pouze sedmkrát a pouze na festivalu Letní Letná.   
 
První festivalový den pak vyvrcholí ve 20.30 pro Letní Letnou speciálně připraveným open-air programem BESTIARIO / BESTIÁŘ. Společnou prezentací pod taktovkou renomované režisérky Firenzy Guidi ze světoznámého velšského souboru Nofit State Circus vyvrcholí týdenní workshop propojující zahraniční i české artisty a umělce.
 
V pátek se představí věhlasný francouzský Atelier Lefeuvre & André a hvězdní kanadští vousáči z Cirque Alfonse, kteří v secesním Spiegeltentu nabídnou provokativní burleskní kabaret plný humoru a siláckých kousků. Francouzsko-belgický soubor Collectif Malunés předvede poprvé své fantaskní novocirkusové představení plné pohádkových postav Forever, happily… v sobotu 19. srpna. Víkend bude zároveň patřit organizaci Zdravotní klaun a sobota i neděle budou protkány představeními klaunů a ukázkami jejich práce. 
 
Je již tradicí, že festival Letní Letná věnuje denní čas naplno dětem. I letos je každý den od pátku 18. 8. od 11 hodin připraven pestrý program pro děti všech věkových kategorií, který malým divákům nabídne pestrobarevný svět, plný pohádek a příběhů, překvapení, kouzel, hudby a pohybu.

Zdroj: Lucie Čunderlíková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 

Sportovce z deaflympiády přijali v Senátu i ve Sněmovně

zdroj: Premier Sports CZ

Praha | Poděkování a vyjádření úcty se dostalo českým neslyšícím sportovcům, kteří reprezentovali české barvy na deaflympiádě v Samsunu při jejich přijetí v Poslanecké sněmovně a Senátu. Úspěšným...

 

reprezentantům gratuloval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a místopředseda Senátu České republiky Ivo Bárek. 
„Gratuluji a moc si vážím úspěchů, kterých naši neslyšící dosáhli na olympiádě. Jejich výkony jsou úžasné,“ řekl v úvodním projevu Jan Hamáček s tím, že si váží i práce těch, kteří stojí za organizací. 
„Medaile přivážíme pravidelně a pevně věřím, že žně budou pokračovat i v budoucnu,“ dodal. 
Za sportovce mu poděkovala za přijetí ve Sněmovně Marcela Hyklová, která byla v Samsunu součástí vedení výpravy. Výkonná předsedkyně Alena Erlebachová nejprve omluvila část výpravy, která uvízla ve vlaku z Olomouce, a také poděkovala sportovcům za skvělou reprezentaci. 
„Deaflympijských her v Samsunu se zúčastnily více než tři tisícovky sportovců ze sedmadevadesáti zemí světa a naše výprava čítající dvacet sportovců přivezla čtyři medaile. To je neskutečné a já vám za to děkuji,“ řekla Erlebachová a připomněla, že deaflympiáda jsou nejstarší hry pro handicapované sportovce – poprvé se totiž deaflympiáda konala v Paříži už v roce 1924. 
Sportovci převzali od Jana Hamáčka pamětní listiny a medailisté také pamětní medaile, na oplátku mu Alena Erlebachová předala mimo jiné knihu Z Londýna do Ria mapující čtyři roky úspěchů českých handicapovaných sportovců na paralympiádách, deaflympiádách a Global Games. 
Česká výprava pak měla možnost si v doprovodu předsedy Poslanecké sněmovny prohlédnout přímo jednací sál, Jan Hamáček přidal zajímavé informace z historie a zodpověděl i všechny dotazy, které k němu směřovaly, a pobavil i několika historkami z jednání Sněmovny. Poté se deaflympionici přesunuli na půdu Senátu do Valdštejnského paláce, kde je uvítal místopředseda Senátu Ivo Bárek. Také on sportovcům děkoval za jejich výkony, které ocenil tím víc, že je sám bývalým úspěšným ragbistou. 

Zdroj: Premier Sports CZ

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Spolchemie používá nejnovější technologii membránové elektrolýzy

zdroj: Metropol

Ústí nad Labem | Nejnovější technologii membránové elektrolýzy začala využívat Spolchemie v Ústí nad Labem. Náklady na její pořízení, ale také výhody této novinky přiblížil mluvčí společnosti Jan Charvát. Spolchemie...

 

Ústí nad Labem začala používat novou technologii - ekologicky šetrnější membránovou elektrolýzu. Zároveň ukončila provoz amalgámové elektrolýzy, u níž používala jedovatou rtuť. Co bylo důvodem tohoto kroku?
Hlavním důvodem bylo zpřísnění evropské legislativy, která výrobcům používajícím amalgámovou elektrolýzu uložila výrobu tímto způsobem buďto zcela ukončit, anebo ji nahradit novou technologií. My jsme se vydali cestou modernizace za použití nejlepší dostupné technologie, tzv. BAT. 
 
Celkové náklady na výstavbu nové technologie dosáhly 1,9 miliardy korun, což je největší investice v novodobých dějinách firmy. Částkou 195 milionů korun přispěla i Evropská unie. Jak firma tento projekt financovala?
Vedle příspěvku Evropské unie to bylo především formou úvěrového financování.
 
K čemu společnost používá tuto technologii a jaké to přineslo plusy?
Výsledkem úspěšného vybudování naší nové membránové elektrolýzy je zvýšení produkce a související upevnění na pozici jednoho z evropských lídrů ve výrobě hydroxidu draselného, protože ne všichni výrobci se k finančně nákladné investici odhodlali. Hlavními komerčními produkty z elektrolýzy jsou hydroxidy (používané v chemickém a textilním průmyslu, v hutnictví, vodárenství a potravinářství). Nová technologie nám umožní i zhruba zdvojnásobení dosavadní produkce. Dalšími produkty jsou také vodík a chlór, který si sami zpracováváme v našem vlastním areálu do dalších produktů chlórové chemie. Díky plné vertikální integraci výroby využíváme výstupy z elektrolýzy pro vlastní  produkci  epoxidových pryskyřic a epoxidových systémů. Ty vyrábíme již rekordních 55 let a nacházejí použití ve všech oblastech lidského života - od stavebnictví a architekturu přes lékařství, elektroniku nebo vybavení pro sport až po výrobu lodí či kosmonautiku.
 
Jaký je loňský hospodářský výsledek firmy?
Výsledky za loňský rok jsme zatím nezveřejnili, v současnosti dokončujeme výroční zprávu za rok 2016 a chystáme ji (spolu s HV) zveřejnit počátkem září. 

Zdroj: redakce Metropolu

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Oprava hájovny završila revitalizaci lesoparku Cibulka

zdroj: Hl. m. Praha

Praha | Nákladem 1,4 milionu korun byla v létě letošního roku dokončena oprava objektu bývalé hájovny v lesoparku Cibulka. Dříve byl tento objekt v havarijním stavu, kdy se na něm v minulosti podepsaly nevhodné...

 

zásahy, například zpevnění bezprostředního okolí stavby betonem. Veškeré práce byly hrazeny z rozpočtu hlavního města Prahy, vlastní rekonstrukci zajišťoval odbor ochrany prostředí MHMP. 
Historickému objektu hájovny byla navrácena původní hmota vybudováním přístavby. Samotná oprava spočívala v odstranění vzlínající vlhkosti odvětrávacím kanálem uvnitř i kolem objektu. Stávající omítky byly odsoleny, dále byla provedena výměna krovu a střešní krytiny, repase stávajících oken, úprava vnitřních a vnějších omítek do finálního probarveného odstínu a úprava přímého okolí. Veškeré práce respektovaly skutečnost, že se jedná o památkově chráněný objekt. Původní hospodářskou usedlost Cibulka v roce 1815 zakoupil pasovský biskup Thun-Hohenstein, který dal v letech 1817–1826 celý areál upravit a doplnit řadou romantických staveb a soch do podoby anglického parku.
„Rekonstrukce hájovny završila tříletou letou obnovu celého areálu lesoparku, kdy byla postupně provedena oprava rozhledny, poustevny, objektu studánky, rybníčku a také některých soch. V roce 2016 prošla obnovou část lesních pěšin a cest. Na opravu bohužel stále čeká samotná usedlost a čínský pavilon, který ovšem není v majetku hlavního města,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková. 
Romantický prostor lesoparku Cibulka tak získal další důvod k návštěvě. Klidná lesní zákoutí se střídají s romantickými stavbami, které nemají v Praze obdobu, ať už se jedná o kamennou rozhlednu, objekt poustevny či „Danteho peklo“ v blízkosti opravené hájovny.

Zdroj: Hl. m. Praha

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie  

 » Kraje  » Praha  

 

ODS: K představení programu a diskusi s veřejností využijeme speciální letní kina

zdroj: ODS

Praha | Občanští demokraté i během prázdnin pokračují v kontaktní kampani, během které představují veřejnosti svůj program, diskutují s občany a vysvětlují své programové priority. Oslovit chtějí veřejnost prostřednictvím...

 

letních kin, promítáním letošní filmové novinky Špunti na vodě. Zároveň završili červnovou část kampaně a vybrali 7 divů Česka.
„Ani v létě nespíme či nesníme, jako jiní. Stejně jako v minulých měsících přesvědčujeme voliče, že ODS nabízí poctivou politiku, promyšlené plány a reálná řešení. Setkávám se s lidmi, mluvím s nimi o našem programu, o tom, co jim nabízíme a jak jim můžeme zjednodušit a zlepšit život. Taková bude celá naše budoucí kampaň. O programu a setkávání s lidmi,“ vysvětluje předseda ODS Petr Fiala.
„Začátkem prázdnin jsme vyhlásili anketu o 7 divů Česka. Hledali jsme s lidmi ta nejkrásnější a nejzajímavější místa naší země. Lidé nám zaslali stovky zajímavých míst, známých i těch zrakům veřejnosti často utajených. V závěrečném hlasování se pak podařilo 7 divů Česka zvolit, i když to nebylo vzhledem k množství návrhů vůbec jednoduché,“ komentuje anketu předseda Centrálního volebního štábu Zbyněk Stanjura.
„Nyní rozjíždíme další sérii akcí v podobě letních kin. Po celé České republice proběhne více než stovka promítání letošní filmové novinky Špunti na vodě. Letní kina budou probíhat po celé republice, v plánu máme navštívit jak malé obce, tak velkoměsta. Naším cílem je přímo diskutovat s desetitisíci voliči. Nechceme na rozdíl od naší politické konkurence v srpnu spát či dovolenkovat. Chceme představit občanům jak naše kandidáty, tak náš silný program pro Českou republiku. I proto jsme vsadili na přímý kontakt s voliči. V září v kontaktní kampani napříč Českou republikou chceme pokračovat. Vzhledem k situaci na českém mediálním trhu to považujeme za nejlepší nástroj, jak voliče oslovovat. Bereme tato setkání jako příležitost, jak lidi povzbudit, přesvědčit je, aby se nevzdávali, protože volební výsledky jsou stále ještě otevřené. Odmítáme se smířit s tím, že volby jsou rozhodnuté. Naopak budeme usilovat o to, abychom získali silný mandát a naplnili náš politický cíl - vyměnit současnou vládu, která nepracuje a projídá 4 roky současný ekonomický růst,“ popisuje  kampaň Zbyněk Stanjura.
„Letní kina odstartovala v neděli ve středních Čechách a třeba na Mělník přišlo více než 600 lidí. Byla skvělá atmosféra, lidé se bavili a smáli u filmu, ale také se ptali na náš program, co nabízíme, kdo v jejich kraji kandiduje. Naši kandidáti se jednotlivých kin účastní, lidé tedy mají možnost s každým mluvit osobně. Jsem také moc rád, že můžeme projekt letních kin realizovat a večer nabídnout lidem zábavu. Vzhledem k neustálým zákazům, nařízením a regulacím, které na nás česká vláda za poslední roky uvalila, je malým zázrakem, že se můžeme v podvečer sejít na náměstí, sledovat kino, bavit se a diskutovat,“ dodává lídr kandidátky ve Středočeském kraji Jan Skopeček.

Zdroj: ODS

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

55.4%

 

ne

44.6%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

65.6%

 

ne

34.4%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

42.9%

 

ne

57.1%