Nejstarší amsterodamské prostitutky se staly celebritami - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Nejstarší amsterodamské prostitutky se staly celebritami

zdroj: shownieuws.tv

Amsterodam | V úzké amsterodamské uličce se tlačí desítka lidí v naději, že budou moci stisknout ruku dvěma nejslavnějším prababičkám v zemi. Jsou to dvojčata Louise a Martine Fokkensovy, které zasvětily prostituci...

 

dohromady více než sto let, píše agentura AFP.
    Obě sedmdesátileté sestry procházejí ve svých červených kozačkách furiantsky čtvrtí a potěšeně odpovídají na žádosti o autogramy. Dámy celé v červeném, se šátkem v barvách americké vlajky, kontrastují v rajónu, kde další prostitutky, spoře oděné, kývají na kolemjdoucí ze svých výloh.
    "Podívejte se, to jsou ouwehoeren", nizozemsky staré lehké ženy, volá devatenáctiletý Koen Booij.
    Mladý muž se blíží k Martine, která mu podepisuje kartičku s reklamou na poslední knížku napsanou sestrami Fokkensovými o čtvrti prostitutek v Amsterdamu, kde pracovaly dlouhých 50 let.
    "Spaly jsme s více muži, než kdy můžete spočítat," směje se Louise a vyměňuje si pohled se sestrou. "Dobře jsme se při tom bavily," smějí se obě.
    Martine a Louise proslavil dokumentární snímek nazvaný Ouwehoeren, který si získal uznání na amsterodamském festivalu dokumentárních filmů.
    Následovaly dvě knihy, z nichž první Meet the Fokkens byla přeložena do sedmi jazyků, uvádí její nakladatel Bertram en De Leeuw. V Nizozemsku se již prodalo 70.000 výtisků obou knih, což je podle nakladatele řadí mezi bestsellery.
    V tomto městě obchodníků, kde mnohé ženy prodávaly své tělo již od 15. století, viděly sestry Fokkensovy vše či téměř vše.
    Podle mluvčího místní radnice se v Amsterodamu prodejné lásce věnuje 5000 až 8000 osob.
    "Otcové sem přiváděli své syny, abychom je zasvětily do tajů lásky," vypráví Martine usazená na pohovce za svou výlohou, jednou z 370 ve čtvrti, v ulici Oude Nieuw, malé aleji prosvětlené červenými neony. Martine stále ještě pracuje dva až tři dny v týdnu, protože důchod, který dostává od nizozemského státu, jí nestačí k živobytí, uvádějí dvojčata.
    Počátkem října se dvojčata stala pravidelnými spolupracovnicemi televizního programu Spuiten en slikken zabývajícího se drogami a sexem, kde odpovídají na dotazy diváků.
    "Viděl jsem je v televizi," vysvětluje Koen Booij a čeká, až na něho přijde řada, aby se dal s dvojčaty vyfotografovat. "Myslím, že jsou fantastické, odpovídají na takové otázky, na jaké naši rodiče nejsou schopni dát odpověď," říká.
    Dvacetiletá Jeanine ujišťuje, že dvojčata jsou pojem. "Vysvětlují mužům, jak korektně jednat se ženami," prohlašuje.
    Po půl století prostituce v zemi, která toto nejstarší řemeslo na světě legalizovala v roce 2000, jsou obě prababičky - celkem mají sedm dětí, 12 vnoučat a pět pravnoučat - překvapeny reakcí veřejnosti na jejich příběh.
    "Neměli jsme peníze," vypráví Louise, jejíž rysy pod hřívou bílých vlasů tvrdnou. Manžel jí nařídil, aby šla na dva roky pracovat. "Nevěděla jsem, o jakou práci jde, a teď už to je 50 let. Zpočátku to bylo velmi těžké," vzpomíná. Násilí a vykořisťování je přivedlo k tomu, že založily první odborový svaz prostitutek v zemi.
    Sestry Fokkensovy však ujišťují, že ničeho nelitují, jedině snad změn, které ve čtvrti nastaly. "Dneska dívky nenosí téměř žádné šaty. Prodávají drogy a dokonce je užívají," konstatuje znechuceně Louise. Organizovaný zločin je podle ní teď absolutním králem ve čtvrti. "Všechno je spojeno s penězi a zločinem, žádná prostitutka hodná toho jména by neměla brát drogy," prohlašuje.
    "Dříve se dívky jedna o druhou v případě potřeby postaraly. Dnes to tak není a lidská city ze čtvrti prostitutek dávno vymizely," zdůrazňují slavná dvojčata.

 

 

 

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření