Existuje několik možností na záchranu severních nosorožců bílých - Pardubický - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Pardubický

Existuje několik možností na záchranu severních nosorožců bílých

zdroj: archiv Metropolu

Dvůr Králové | V boji o záchranu kriticky ohrožených severních bílých nosorožců se uvažuje o několika možnostech. Zoologická zahrada ve Dvoře Králové, která se v této činnosti aktivně angažuje, preferuje...

 

možnost přenosu zárodku do těla náhradní matky. Při této metodě, takzvaném embryotransferu, by se ve zkumavce spojily vajíčko a spermie. Krátce po začátku dělení oplodněného vajíčka by embryo putovalo do dělohy. U nosorožců bílých to ale zatím není vyzkoušené, upozornil na dnešní tiskové konferenci v Praze ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
    Pokud by se odborníci vydali touto cestou, odebrali by žijícím samicím severního bílého nosorožce co největší množství vajíček a uchovávali je, dokud nenajdou osvědčenou techniku. Metoda je sice vyzkoušena u jiných druhů zvířat, ale u nosorožců bílých nikoliv. Proto by se metoda nejdříve zkoušela na příbuzných jižních nosorožcích bílých. "Je to otázka několika let. Je to běh na dlouhou trať a hodně to stojí," uvedl Rabas.
    Vzhledem k tomu, že přirozená reprodukce je prakticky vyloučena, nabízí se také možnost vytvoření křížence severního a jižního poddruhu bílého nosorožce. Jediný žijící severní samec Sudán má totiž nekvalitní sperma, proto by pro oplodnění zřejmě stále plodné samice Nájin mohlo být využito sperma samce jižního poddruhu. Zcela vyloučena přitom není ani inseminace Sudánovým semenem, k tomu by jeho kvalita měla být dostatečná.
    Koncem ledna se v Keni sejde expertní skupina, která rozhodne, jakou cestou se odborníci nyní vydají. Úspěch je však ve všech případech nejistý. "Nemůžeme ho zaručit, ani procentuálně bych ho nechtěl odhadovat. Ale něco má smysl bez ohledu na to, jak to dopadne," uvedl Rabas.
    Ve hře je podle něj také možnost, že by se zbylá zvířata nechala dožít bez dalších zásahů. "Je to otázka etiky. Cokoliv budeme dělat, budeme muset pracovat se zvířaty a může je to ohrozit," poznamenal k této variantě ředitel.
    Zoologická zahrada v americkém San Diegu, která v roce 1989 získala ze Dvora Králové dvě samice a samce Saúta, pracuje také na výzkumu kmenových buněk. Mohly by z nich vzniknout i reprodukční buňky, takže by severní bílí nosorožci mohli být rozmnoženi genetickým inženýrstvím.
    Poslední nově narozené mládě severního nosorožce bílého je samice Fatu, která se v roce 2000 narodila v Zoo Dvůr Králové. Ve snaze o další reprodukci kriticky ohroženého druhu královédvorská zoo v prosinci 2009 převezla dva samce a dvě samice do keňské rezervace Ol Pejeta, mládě to však nepřineslo. Letos v říjnu tam zemřel samec Suni a v neděli pak uhynul nosorožec Angalifu v zoologické zahradě v San Diegu. Aktuálně tak žije pět severních nosorožců bílých. Tři v rezervaci Ol Pejeta a po jednom v San Diegu a Dvoře Králové.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Pardubický