Za prodej anabolik poslal olomoucký soud dva muže do vězení - Olomoucký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Olomoucký

Za prodej anabolik poslal olomoucký soud dva muže do vězení

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Za rozsáhlý prodej anabolik dnes uložil olomoucký krajský soud Ladislavu Lněničkovi a Jiřímu Petrovi 5,5 a pět let vězení. Syn prvního z nich dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Hlavním...

 

aktérům kauzy soud uložil i peněžitý trest. Muži podle soudu anabolika distribuovali a prodávali bez oprávnění jako organizovaná skupina působící ve více státech. Případ je v tuzemsku ojedinělý. Výroba, dovážení či prodej takových látek je v Česku zakázán od roku 2010.
    Mužům hrozilo pět až 12 let; sazba je vyšší kvůli organizovanosti a působnosti skupiny. "Zcela jednoznačně všichni obžalovaní věděli, že jsou součástí určitého tělesa, které je tvořeno více lidmi. Každý dělal určité činnosti. Jednali ve spojení s organizovanou skupinou, která působila na území více států," uvedl soudce Vladimír Hendrych.
    Při ukládání trestů soud bral ohled i na to, jak byli muži v kauze zapojeni. Nejvyšší trest dostal Ladislav Lněnička. Podle soudu si v Bratislavě, kde prodej těchto látek s hormonálním účinkem není na rozdíl od Česka nelegální, pronajal prostory pro balení zásilek anabolik. Pomáhal mu jeho syn Štěpán, vysokoškolský student, a kamarád Jiří Petr. Podle soudu s nimi spolupracovali i další muži ze Slovenska, anabolika údajně distribuovali ke konečným odběratelům od roku 2010. Zřídili si poštovní boxy a jako odesílatele uváděli na zásilkách falešné adresy.
    Muže dopadla v dubnu 2011 celní protidrogová jednotka. Celníky na jejich počínání upozornil anonym, který jim zaslal i vzorky. Činnost skupiny byla delší dobu monitorována, anabolika Ladislav Lněnička prodal i policejnímu agentovi. V Česku byli mezi jejich odběrateli především kulturisté. Požívání anabolik však před soudem v roli svědků popřeli.
    Hlavní aktér Ladislav Lněnička vinu už dříve přiznal jen částečně. Jeho obhájce pro něj požadoval veřejně prospěšné práce nebo podmíněný trest. Obhájci zbylých obžalovaných na soud apelovali, aby je zprostil obžaloby.
    Případem se soud zabýval téměř dva roky. Jednání měsíce brzdili svědci, kteří se soudu vyhýbali. Jednomu z nich soud uložil pokutu 50.000 korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký