Frýdecko-místecké ANO neakceptuje vypovězení koaliční smlouvy - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Frýdecko-místecké ANO neakceptuje vypovězení koaliční smlouvy

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Frýdecko-místecké hnutí ANO neakceptuje středeční vypovězení koaliční smlouvy ze strany ČSSD. Na tiskové konferenci v Ostravě to dnes řekl frýdecko-místecký primátor a krajský předseda hnutí Radim...

 

Vrbata. Sociální demokraté to považují za absurdní. Primátorův náměstek Michal Pobucký ČTK řekl, že smlouva je podle ČSSD řádně vypovězena.
    "V současné době neakceptujeme vypovězení koaliční smlouvy, protože dle našeho pohledu neproběhlo tak, jak by mělo proběhnout. Nebereme, že koaliční smlouva by se měla vypovídat mezi dveřmi a zdůvodňovat na tiskových konferencích," řekl Vrbata. ANO podle něj bude požadovat, aby se setkaly kluby zastupitelů, kde se záležitosti z obou stran vyjasní.
    "To je absurdní. Vypovězení koaliční smlouvy odhlasoval náš dvanáctičlenný klub. Sdělili jsme jim to ústně a ještě dali písemně. Smlouva je vypovězena," řekl Pobucký. Připomněl, že už ve středu sociální demokraté uvedli, že jsou připraveni začít jednat se všemi politickými subjekty, včetně ANO, pokud hnutí opustí praktiky, které ČSSD vadí.
    Vypovězení koaliční smlouvy zdůvodnili ve středu sociální demokraté tím, že dospěli k závěru, že hnutí ANO nejde o blaho lidí, ale jen některých jeho členů. Uvedli, že neustále ustupovali požadavkům ANO. Vadí jim například to, že ANO dosazuje do vedení městských společností své stranické funkcionáře.
    Hnutí ANO to odmítlo. Naopak podle nich sociální demokraté od počátku zneužívali jejich důvěry a nedostatku zkušeností. Zástupci hnutí uvedli, že se nechali zmanipulovat k mnoha chybám a že mnohé rady ze strany zkušených politiků sociální demokracie měly vést jen k diskreditaci hnutí ANO.
    Vypovězení koaliční smlouvy je podle členů ANO ryze účelovou záležitostí ze strany náměstka Pobuckého. "Dle našeho názoru se snaží ukončit audity, které probíhají ve společnosti Sportplex. Tuto společnost vedl v předešlém období jako jednatel," řekl Vrbata. Nyní probíhá audit týkající se největší zakázky, stavby haly Polárka. Vrbata řekl, že auditory tam poslal ze své pozice primátora. "Už teď máme informace, že ne všechny věci jsou v korektním stavu," řekl Vrbata.
    Pobucký řekl, že jde o naprostý nesmysl. "Nebojíme se o transparentnost městských společností. Všechny audity necháme, ať proběhnou, a výsledky zveřejníme," prohlásil. Uvedl, že cenu haly Polárka ohodnotil projekt na 386 milionů korun. "My jsme ji vysoutěžili pomocí elektronické aukce, což u tak velké stavební akce ještě nikdo v republice neudělal, a ta cena se snížila o 102 milionů na 284 milionů. Teď se dostavěla a celková cena ještě klesla, na 282,9 milionu. Ať tam jde audit, jaký chce, z toho nikdo nemá žádný strach," řekl Pobucký.
    Volby ve Frýdku-Místku na podzim vyhrálo ANO, které se nejprve domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M, nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu má ANO 15 mandátů, ČSSD má 12 křesel, po šesti mají KSČM a Naše město F-M a čtyři zástupce lidovci. Do loňska vedli město sociální demokraté. Policie řadu lidí z bývalého vedení obvinila například ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obžalobě čelí i bývalý primátor a současný primátorův náměstek Pobucký.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Moravskoslezský