OKD musí kvůli listopadovému otřesu uzavřít část Dolu Karviná - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

OKD musí kvůli listopadovému otřesu uzavřít část Dolu Karviná

zdroj: archiv Metropolu

Karviná | Těžební společnost OKD musí okamžitě uzavřít část Dolu Karviná, kde v listopadu při otřesu zemřeli tři horníci a dalších devět se zranilo. Rozhodl o tom báňský úřad. Zároveň ale uvedl, že firma při...

 

neštěstí nijak nepochybila a pro ochranu svých zaměstnanců nemohla udělat více. Informovala o tom Česká televize.
    OKD musí zabezpečit lokalitu speciálními protivýbuchovými dveřmi a zakonzervovat stroje a zařízení. Společnost odepíše milion tun uhlí, se kterým počítala. Nyní prodává tunu uhlí v průměru za 2000 korun, přijde tak zhruba o dvě miliardy korun, uvedla ČT. "My ty zásoby budeme muset nahradit a najít je někde jinde," řekl televizi mluvčí OKD Marek Síbrt.
    Otřes nastal v pátek 14. listopadu v 11:44, když horníci pracovali v místě bývalého Dolu Doubrava. Na místě zemřeli dva Češi a jeden Polák. Dalších devět horníků ve věku od 34 do 52 let utrpělo lehká, středně těžká až těžká zranění. Ohnisko otřesu v Dole Karviná bylo v hloubce kolem 900 až 1000 metrů, otřes měl sílu 3,5 stupně Richterovy škály.
    Společnost musí odškodnit své zaměstnance do dvou měsíců od neštěstí. Část z nich již odškodněna byla. Firma má podle zákona zaplatit 250.000 korun každému nezaopatřenému členovi domácnosti, kolektivní smlouva ale ukládá OKD zaplatit ještě další statisíce korun navíc, dodala ČT.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Moravskoslezský